73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
20 вересня 2011 р. Справа № 2-а-3979/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Каланчацької районної державної адміністрації Херсонської області про зобов'язання виплатити відшкодування за затримку розрахунку при звільненні,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Каланчацької районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач, РДА) про зобов'язання виплатити відшкодування за затримку розрахунку при звільненні.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що розпорядженням голови Каланчацької районної державної адміністрації від 11.01.2007 року № 03-к ОСОБА_1 було звільнено з роботи з посади начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, при звільненні не було виплачено всієї суми, яка підлягає виплати, без письмового повідомлення про нараховані суми, які належать працівникові при звільненні. На вимогу про нарахування сум, належних під час звільнення відповіді від голови Каланчацької РДА не отримав, а тому був змушений звернутися з відповідним позовом до суду.
Позивач до суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, уточнений розрахунок середнього заробітку за весь час затримки виплати, позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених у позові, оскільки відповідачем грубо порушені вимоги Закону України "Про державну службу". Також просив вирішити питання про компенсацію судових витрат та зобов"язати Каланчацьку районну державну адміністрацію надати до суду звіт про виконання судового рішення.
Представник відповідача до суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, проти позову заперечує.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні і в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі викладеного суд дійшов до висновку, що адміністративну справу слід розглядати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Каланчацької районної державної адміністрації від 11.01.2007 року № 03-к ОСОБА_1 було звільнено з роботи з посади начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, при звільненні не було виплачено всієї суми, яка підлягає виплати, виплата грошової суми значно пізніше, без письмового повідомлення про нараховані суми, які належать працівникові при звільненні. На вимогу про нарахування сум, належних під час звільнення відповіді від голови Каланчацької РДА позивач не отримав, а тому був змушений звернутися до суду з позовом про стягнення з Каланчацької РДА втрачений середній заробіток за період з 05.10.2006 року по 10.10.2006 року у розмірі 202,26 грн., компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки за період з 02.06.2006 року по 10.10.2006 року у розмірі 373,59 грн., що вчасно не були нараховані та виплачені.
Постановою Херсонського окружного адміністратвного суду від 18 квітня 2011 року по справі № 2а- 343/11/2170 позовні вимоги ОСОБА_1 до Каланчацької РДА було задоволено.
Ухвалою суду від 05.07.2011 року по справі № 2а-343/11/2170 було звернуто до негайного виконання постанову від 18.04.2011 року в частині стягнення з Каланчацької РДА втрачений середній заробіток.
11 липня 2011 року позивачу Каланчацькою РДА у добровільному порядку було виплачено кошти в сумі 575,85 грн.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.
Статтею 117 КЗпП України встановлено відповідальність за затримку розрахунку при звільненні, однак відповідачем під час виплати 11 липня 2011 року належних за рішенням суду звільненому працівнику сум не було дотримано вимог статті 117 КЗпП щодо виплати відшкодування у розмірі середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Судом встановлено, що весь час затримки виплати становить 1642 дня.
Пунктом 2 Порядку обчислення середньої заробіткої плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 (далі-Порядок) встановлено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв"язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати і забезпечення допомогою у зв"язку з тимчасовою непрацездатністю або по вагітності та пологах середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов"язана відповідна виплата.
Згідно з довідкою, виданою Каланчацькою РДА № 3 від 08 вересня 2011 року заробітна плата складала:
- в листападі 2006 року - 1510,69 грн.,
- в грудні 2006 року - 1034,87 грн.
Кількість робочих днів у 2 зазначених місяцях становить 43, через хворобу у листопаді 2006 року не відпрацьовано 8 робочих днів.
Абзацом 2 пункту 4 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці не враховуються виплати на допомогу у зв"язку з тимчасовою непрацездатністю.
Абзацом 6 пункту 2 вказаного Порядку визначено, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.
З урахуванням зазначеного, заробітна плата для обчислення заробітної плати за два останні місяці становить:
- в листопаді 2006 року - 668,73 грн.
- в грудні 2006 року - 1034,87 грн.
Загальна сума за вказані місяці складає: 668,73+1034,87=1723,60 грн., а кількість відпрацьованих позивачем днів складає - 35.
Відповідно до абзацу 7 пункту 2 Порядку № 100 встановлено, що у разі, коли зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівників органів державної влади та органів міцевого самоврядування відбулася у період, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата, а також, коли заробітна плата у розрахунковому періоді не зберігається, обчислення середньої плати провадиться з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.
Відповідно до штатного розпису на 2006 рік, фонд заробітної плати на місяць складав 1045 грн. (посадовий оклад - 880,00 грн. + доплата за відповідний ранг - 70,00 грн.+ доплата за вислугу років - 294,80 грн.)
Відповідно до штатного розпису на 2011 рік фонд заробітної плати на місяць складає: 1768,80 грн. (посадовий оклад - 1404,00 грн. + доплата за відповідний ранг - 70,00 грн.+ доплата за вислугу років - 294,80 грн.)
Таким чином, обчислення середньої заробітної плати необхідно проводити з урахуванням виплат, передбачених працівникові згідно з умовами оплати праці, що встановлені після підвищення посадових окладів.
у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригується на коефіцієнт їх підвищення.
Коефіцієнт підвищення заробітної плати становить - 1,69 (1768,80/1045,00=1,69). Таким чином, відкоригована заробітна плата позивача за останні 2 місяці становить 2912,88 грн. (1723,60 х 1,69 = 2912,88 грн.)
Виходячи з відкоригованої заробітної плати у розрахуновому періоді, за встановленими у пунктах 6, 7 і 8 розділу 4 Порядку № 100 визначається середньоденний (годинний) заробіток.
Пунктом 8 Порядку № 100 визначено, що нарахування виплат, які обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяця роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів /годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Враховуючи викладене, середньоденний заробіток позивача складає 83,23 грн. (2912,88/35=83,23), а кількість календарних днів затримки становить 1642.
Виплата за затримку складає - 136663,63 грн. (83,23х1642=136663,66 грн.)
Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. ст. 69, 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до Каланчацької районної державної адміністрації Херсонської області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов"язати Каланчацьку районну державну адміністрацію Херсонської області сплатити ОСОБА_1 відшкодування за затримку розрахунку при його звільненні - 136663 (сто тридцять шість тисяч шістсот шістдесят три) грн. 66 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Зобов"язати Каланчацьку районну державну адміністрацію Херсонської області надати до Херсонського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання ним законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 12.3