Постанова від 02.09.2011 по справі 2074/09/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" вересня 2011 р. Справа № 2-а-2074/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

суддів: Горшкова В.М., Попова В.Ф.

за участю: секретаря - Склонна Ю.В.,

представника позивача - Рефлера В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-технічна фірма "РВіК" до Національної комісії з питань регулювання зв'язку України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,

встановив:

ТОВ "Виробничо-технічна фірма "РВіК" (далі - позивач, ТОВ "РВіК") звернулось до суду з адміністративним позовом до Національної комісії з питань регулювання зв"язку України (далі - відповідач, Нацкомісія), в якому просить, з урахуванням заяви про доповнення до адміністративного позову від 31.08.2011р., визнати протиправною бездіяльність Національної комісії з питань регулювання зв"язку України в частині не прийняття остаточного рішення щодо звернення позивача по взаємоз"днанню телекомунікаційних мереж; зобов"язати Національну комісію з питань регулювання зв"язку України розглянути спір між операторами ТОВ ВТФ "РВіК" та ВАТ "Укртелеком"; зобов"язати Національну комісію з питань регулювання зв"язку України забезпечити рівні умови діяльності операторів шляхом прийняття рішення щодо відновлення сталого зв"язку.

В судовому засіданні представник ТОВ ВТФ "РВіК" позовні вимоги підтримав та пояснив, що в порушення Закону України "Про телекомунікації", Правил взаємоз"єднання телекомунікаційних мереж загального користування, відповідачем, як суб"єктом владних повноважень, не вжито заходів щодо розгляду спору про взаємоз"єднання телекомунікаціних мереж між операторами ТОВ ВТФ "РВіК" та ВАТ "Укртелеком".

Представник НКРЗ України в судове засідання не з"явився, до суду надав заперечення, в яких зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки аргументи, наведені позивачем у позові не підтверджують протиправність діяльності НКРЗ, а заявлені вимоги є неконкретизованими і протиречать Конституції та законам України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Колегією суддів встановлено, що 18.07.2008р. позивач звернувся до НКРЗ із питанням врегулювання спірних питань при взаємоз'єднанні телекомунікаційних мереж ТОВ ВТФ "РВіК" та ВАТ "Укртелеком".

Оскільки зазначене звернення не було оформлено позивачем відповідно до вимог, вказаних у п.п. 6.9-6.9.9. Правил, відповідачем не було прийнято остаточного рішення щодо врегулювання спірних питань між ТОВ ВТФ "РВіК" та ВАТ "Укртелеком", тому НКРЗ 05.08.2008 р. провело нараду з операторами телекомунікацій ВАТ "Укртелеком" та ТОВ ВТФ "РВіК" з цього питання.

Згідно п.п. 6.9-6.9.9. Правил звернення щодо спору про взаємоз'єднання оформлюється на офіційному бланку заявника, у зверненні заявник вказує найменування та місцезнаходження сторін спору; причини виникнення спору; зміст вимог заявника щодо вирішення спору; перелік матеріалів, які додаються до звернення; підпис керівника заявника, завірений печаткою підприємства. До звернення додаються: Протокол розбіжностей; завірені печаткою підприємства копії документів щодо взаємоз'єднання (запитів, пропозицій, проектів чи чинних договорів про взаємоз'єднання або змін до них, листів та протокольних рішень переговорів тощо); завірені печаткою підприємства копії інших документів, на які зроблені посилання у протоколі розбіжностей (листів, внутрішніх наказів та розпоряджень сторін взаємоз'єднання тощо); завірені печаткою підприємства копії інших документів, які з точки зору заявника підтверджують обґрунтованість його вимог.

У зазначеній нараді НКРЗ приймала участь як допоміжний орган, який організував нараду операторів телекомунікацій для вирішення спірних питань. За підсумками наради оператори телекомунікацій досягли згоди щодо спірних питань, що підтверджується копією Протоколу наради з операторами телекомунікацій.

На виконання Протоколу наради НКРЗ з Операторами телекомунікацій ВАТ "Укртелеком" та ТОВ ВТФ "РВіК" від 05 серпня 2008 р. і листа ДІЗ № 1426/03/072 від 30.07.08р., позивачем 07.10.2008 року повідомлено НКРЗ про виконання всіх вимог, але не зважаючи на це, дійти згоди з ВАТ "Укртелеком" не зміг, тому просить вжити заходів щодо розгляду його звернення та прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про телекомунікації", Національна комісія з питань регулювання зв'язку України є органом регулювання у сфері телекомунікації.

НКРЗ, як орган регулювання у сфері телекомунікацій, уповноважена на розгляд питань досудового вирішення спорів операторів з приводу взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж.

Порядок звернення операторів телекомунікацій до НКРЗ за досудовим вирішенням спору про взаємоз'єднання, а також процедура розгляду НКРЗ цього звернення визначена Розділом 6 "Правил взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж загального користування", затверджених рішенням НКРЗ від 08.12.2005 р. № 155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.01.2006 р.

Згідно із зазначеними Правилами спори при взаємоз'єднанні, які виникають на будь-яких етапах підготовки та виконання договорів про взаємоз'єднання, вирішуються сторонами взаємоз"єднання шляхом переговорів. Сторони взаємоз'єднання зобов'язані розпочати переговори за письмовою ініціативою однією із сторін, де зазначається предмет спору, дата, час та місце проведення запланованих переговорів. Результати переговорів документуються спільним протокольним рішенням сторін взаємоз'єднання. Якщо за результатами переговорів остаточно з'ясовано, що сторони взаємоз'єднання не можуть дійти згоди, то розбіжності сторін мають оформлюватися Протоколом розбіжностей, після чого будь-яка із сторін може подати письмове звернення на адресу НКРЗ щодо досудового вирішення спору. Коли одна із сторін переговорів відмовляється підписати протокол розбіжностей, інша сторона письмово повідомляє про це НКРЗ.

НКРЗ, отримавши повідомлення про відмову однієї із сторін взаємоз'єднання підписати протокол розбіжностей, самостійно призначає місце і час проведення переговорів сторін у присутності представників НКРЗ або Державної інспекції зв'язку. У разі відсутності однієї із сторін взаємоз'єднання на переговорах, що призначені НКРЗ, протокол розбіжностей готується та підписується іншою стороною самостійно і засвідчується представниками НКРЗ або ДІЗ, що були присутні на переговорах.

Звернення щодо спорів, зміст яких не відповідає вимогам правил оформлення звернення, або у разі відсутності протоколу розбіжностей, до розгляду не приймаються і протягом 5 календарних днів після реєстрації в НКРЗ повертаються заявнику з поясненням причин повернення. Одночасно з поданням до НКРЗ заявник зобов'язаний в повному обсязі направити копію звернення щодо спору на адресу іншої сторони спору. Інша сторона спору протягом 5 календарних днів з дати отримання копії звернення щодо спору про взаємоз'єднання зобов'язана надати НКРЗ письмові пояснення по суті звернення. Неподання іншою стороною спору пояснень по суті звернення не є перешкодою для розгляду спору взаємоз'єднання в НКРЗ. Розгляд спору про взаємоз'єднання відбувається на спеціальному засіданні НКРЗ після отримання пояснень від іншої сторони спору, але не пізніше 15 календарних днів з дня реєстрації звернення щодо спору. Про дату проведення спеціального засідання з розгляду звернення щодо спору про взаємоз'єднання НКРЗ повідомляє сторони спору листом не пізніше, ніж за 5 календарних днів до засідання. Явка сторін на засідання НКРЗ з розгляду звернення щодо спору є обов'язковою, але відсутність однієї або обох сторін не є підставою для перенесення засідання НКРЗ. Розгляд звернення щодо спору про взаємоз'єднання здійснюється на спеціальному засіданні НКРЗ за процедурою, що визначена Регламентом проведення засідань НКРЗ. Крім сторін спору НКРЗ може запрошувати на засідання з розгляду звернення щодо спору фахівців та експертів у сфері телекомунікацій або представників інших галузей.

На засіданні НКРЗ може бути прийнято рішення про перенесення остаточного розгляду звернення щодо спору на термін, не більший ніж 30 календарних днів з дня реєстрації звернення щодо спору, з метою: досягнення сторонами спору взаємної згоди щодо спірного питання; отримання від сторін спору додаткових матеріалів по суті спірних питань; проведення перевірки діяльності сторін спору підрозділами ДІЗ; проведення експертизи проектних рішень щодо предмету спору; вирішення будь-яких інших питань, що стосуються розгляду спору.

Незважаючи на зазначене, відповідачем, в порушення п. 6.19 Правил, станом на день подачі позову, не прийнято остаточного рішення по зверненню позивача щодо спору, зазначеного в ньому.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем, як суб"єктом владних повноважень, не дотримано вимог діючого законодавства в сфері телекомунікації, чим порушено право ТОВ ВТФ "РВіК" як оператора зв"язку.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині зобов"язання позивача забезпечити рівні умови діяльності операторів шляхом прийняття рішення щодо відновлення сталого зв"язку, колегія суддів виходила з того, що прийняття такого рішення можливо лише після розгляду НКРЗ спору між оператором Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-технічна фірма "РВіК" та оператором ВАТ "Укртелеком".

Проаналізувавши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Національної комісії з питань регулювання зв'язку України щодо не прийняття рішення по зверненню Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-технічна фірма "РВіК" щодо взаємоз"єднання телекомунікаційних мереж.

Зобов"язати Національну комісію з питань регулювання зв'язку України розглянути спір між оператором Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-технічна фірма "РВіК" та оператором ВАТ "Укртелеком".

В інший частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 вересня 2009 р.

Головуючий суддя: Ковбій О.В.

Судді: Горшков В. М.

Попов В. Ф.

кат. 5.8.1