Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
12 грудня 2011 р. № 2-а- 14116/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
при секретарі судового засідання Гайворонському В.С..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії
< Текст >
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати повідомлення рішення №0000691702 від 12 квітня 2011 року винесене Державною податковою інспекцією в Дзержинському районі міста Харкова.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 08.02.2011 року ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова здійснила перевірку дотримання ним вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2010 року. За висновками перевіряючих ФОП ОСОБА_1 перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, перевищив граничну суму виручки 500,00 тис. грн., в результаті чого занизив податок з доходів фізичних осіб у 2008 році в сумі 8522,75 грн. Позивач вважав такі висновки безпідставними та необґрунтованими, оскільки перевищивши суму виручки в 500 тис. грн. перейшов на загальну систему оподаткування з початку слідуючого податкового періоду, як того вимагають вимоги діючого законодавства.
У судовому засіданні позивач підтримав вимоги адміністративного позову та просив повністю його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що за висновками перевірки була встановлено, що оскільки ФОП ОСОБА_1, у період, що перевірявся обрав спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, та отримував доходи за умов, відмінних ніж встановлено указом для провадження спрощеної системи оподаткування, тобто перевищив граничну суму виручки 500,00 тис. грн., то сума такого перевищення підлягає оподаткуванню у порядку, встановленому розділом IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. №13-92 «Про прибутковий податок з громадян»- податком з доходів фізичних осіб, IV квартал 2008 року -15%. Вважав, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, просив відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
ФОП ОСОБА_1 18.10.2005 року зареєстрований Виконавчим комітетом Харківської міської ради та отримав свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, про що зроблено відповідний запис № 2 480 000 0000 032452.
19.10.2005 року ФОП ОСОБА_1 взято на податковий облік ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова за №21622.
08.02.2011 року перевіркою дотримання ФОП ОСОБА_1 вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.009.2010 року встановлено порушення позивачем розділу IV статті 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року №13-92 «Про прибутковий податок з громадян», зі змінами та доповненнями, пп.19.1 «г»п.19.1 ст. 19 Закону України від 22.05.2003 року №889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб»зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок з доходів фізичних осіб у 2008 році у сумі 8522,75 грн.
За результатами зазначеної перевірки складено акт виїзної планової перевірки від 08.02.2011 року №272/1702/НОМЕР_1 (а.с. 7 -23).
ФОП ОСОБА_1 не погодився із висновками акту перевірки від 08.02.2011 року №272/1702/НОМЕР_1 і скористався правом надання заперечень на акт перевірки (а.с. 24-25), за розглядом яких листом ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова від 18.02.2011 року №3067/10/17-228 висновки акту залишило без змін (а.с.27 -28)
На підставі акту перевірки від 08.02.2011 року №272/1702/НОМЕР_1 в.о. начальника ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова прийнято податкове повідомлення рішення №000231702 від 22.02.2011 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання ФОП ОСОБА_1 за платежем з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 10653,44 грн., з яких за основним платежем 8522,75 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 2130,69 грн. (а.с.29)
Позивач не погодився з винесеним податковим повідомленням - рішенням та оскаржив його до ДПА в Харківській області та ДПС України (а.с. 31-33, 36-39)
ДПА у Харківській області рішенням від 06 квітня 2011 року №499/Ф/25-203, прийнятим за розглядом первинної скарги скасувала податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 22.02.2011 року №0000231702 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 2130,69 грн. За результатами розгляду первинної скарги ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова прийнято і надіслано ФОП ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення від 12 квітня 2011 року №0000691702 про сплату 8522,75 грн. податку з доходів фізичних осіб (а.с.35).
Рішенням про результати розгляду повторної скарги №4810/0/25-0315 від 12.05.2011 року ДПА України, скарга позивача була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 12 квітня 2011 року №0000691702 без змін (а.с. 40-41).
В акті перевірки від 08.02.2011 року №272/1702/НОМЕР_1 встановлено, що ФОП ОСОБА_1, який знаходиться на спрощеній системі оподаткування, у IV кварталі 2008 року перевищив граничний обсяг виручки від підприємницької діяльності, який склав 626 263 грн., що перевищує 500 000 грн. на 126 263,00 грн.
Відповідно до статті 13 розділу IV «Особливості оподаткування доходів від зайняття підприємницькою діяльністю та інших доходів»Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 №13092 «Про прибутковий податок з громадян»із змінами та доповненнями та до Інструкції «Про прибутковий податок з громадян», затвердженої наказом ГДПІ України від 21.04.1993 року №12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 09.06.1993 року за №64 оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах ІІ та ІІІ цього Декрету. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків у відсотках до валового доходу, наведеними в додатку №6 до Інструкції «Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю». Відповідно до додатку №6 Інструкції оми (у відсотках до суми валового доходу) для виду діяльності -послуги вантажним автотранспортом -55% до валового доходу
Податковий орган вважає, що у випадку перевищення платником податків встановленого пунктом 1 статті 1 Указу Президента України від 03 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»(далі -Указ № 727/98) граничного розміру обсягу виручки від підприємницької діяльності -500 000 грн., то сума такого перевищення підлягає оподаткуванню у порядку, встановленому розділом IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року №13-92 «Про прибутковий податок з громадян», зі змінами та доповненнями -податком з доходів фізичних осіб. Враховуючи, що сума оподатковуваного доходу ФОП ОСОБА_1 за IV квартал 2008 року складає 56818,35 грн. (126 263,00 грн. -69444,65 грн. 126 263,00 грн. * 55%)), то йому було донараховано податок з доходів фізичних осіб у загальній сумі 8522,75 гр. (56818,35 грн. * 15%)
Однак суд не може погодитись із даними висновками податкового органу із наступних підстав:
Необхідно зазначити, що спеціальним законодавством, яке регламентує порядок оподаткування доходів, отриманих суб'єктом підприємницької діяльності, що сплачує єдиний податок, є Указ № 727/98.
Виходячи зі змісту положень статті 1 Указу № 727/98 спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва, в тому числі для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.
Згідно статті 2 Указу № 727/98 суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
За приписами наведеної норми, доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладаються єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника та осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.
Відповідно до статті 5 Указу № 727/98 у разі порушення вимог, встановлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).
Як встановлено в судовому засіданні та не заперечувалось відповідачем у справі, ФОП ОСОБА_1 в IV кварталі 2008 року знаходився на спрощеній системі оподаткування та був платником єдиного податку за ставкою 200 грн.
Відповідач не заперечував, що суму грошових коштів у розмірі 126263,00 грн., за рахунок якої позивач перевищив обсяг виручки від виконання робіт 500 000 грн. за календарний рік, ФОП ОСОБА_1 отримав на розрахунковий рахунок в IV кварталі 2008 року і з I кварталу 2009 року самостійно перейшов на загальну систему оподаткування та здав свідоцтво про сплату єдиного податку до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ( а.с.14 -сторінка 8 акту перевірки).
Відповідно до висновків акта перевірки та оскаржуваного рішення, сума податкового зобов'язання в розмірі 8522,75 грн. визначена податковим органом ФОП ОСОБА_1 за IV квартал 2008 року, тобто за час, коли позивач знаходився на спрощеній системі оподаткування і був платником єдиного податку.
Приписами статті 6 Указу № 727/98 визначено, що суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником податку на доходи фізичних осіб, оскільки вказаний податок сплачується ним у складі єдиного податку.
Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2000 року № 507 «Про роз'яснення Указу Президента України від 03 липня 1998 року № 727», на суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб, які відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 6 не є платниками податку на доходи фізичних осіб, не поширюються вимоги розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. № 13 «Про прибутковий податок з громадян»(у частині доходів від провадження підприємницької діяльності, що здійснюється відповідно до зазначеного Указу).
Проаналізувавши вищезазначені правові норм, суд приходить до висновку про те, що оскільки перевищення обсягу виручки від наданих послуг було допущено позивачем у IV кварталі 2008 року, то загальна система оподаткування для визначення його податкового зобов'язання повинна застосовуватися, починаючи з І кварталу 2009 року. В зв'язку з тим, що позивач у IV кварталі 2008 року знаходився на спрощеній системі оподаткування і сплачував єдиний податок, то він не може бути одночасно платником податку на доходи фізичних осіб за цей період.
За таких обставин, донарахування ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова спірним податковим повідомлення-рішення податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 8522,75 грн. є безпідставним.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, вищевикладені обставини свідчать про правомірність заявлених позивачем вимог, які є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, а відтак є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення - рішення від 12.04.2011 року №0000691702, винесене Державною податковою інспекцією в Дзержинському районі м. Харкова. < Текст >
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя (підпис)< Список > М.О. Лук'яненко
Повний текст постанови виготовлено 16 грудня 2011 року.
З оригіналом згідно. Оригінал знаходиться в матеріалах справи. Постанова не набрала законної сили. < Список >
Суддя М.О. Лук'яненко секретар В.С. Гайворонський< Список >