Справа №2-а-10939-2011
30 серпня 2011 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Лаптєв М.В. розглянувши у скороченому провадженні справу у м. Слов'янську справу за адміністративним позовом справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов'янську, про визнання дій неправомірними і зобов'язання зробити перерахунок пенсії, -
23 червня 2011 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську Донецької області про зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона отримує пенсію за віком з 2007 року, призначеної їй згідно із ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Після призначення їй пенсії за віком вона продовжувала працювати, у зв'язку з чим у неї відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1053 виникло право на перерахунок пенсії, оскільки передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Кожний наступний перерахунок проводиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1053.
Частиною 1 статті 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж.
05 травня 2011 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії за віком з урахуванням стаду її роботи та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, але перерахунок пенсії їй був проведений по стажу, оскільки перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік проводити недоцільно, так як застосування цього показника призведе до зменшення розміру пенсії. Провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2010 рік нема підстав, бо дана норма закону на теперішній час не врегульована, посилаючись при цьому на сумісний лист Міністерства труда та соціальної політики України та ПФУ від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039.
У зв'язку з викладеним позивач просила визнати дії УПФУ в м. Слов'янську щодо відмови в перерахунку пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік незаконними та зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок.
На підставі ст. 1832 КАС України, суддя розглядає справу у скороченому провадженні.
Відповідач -Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську, надав суду заперечення проти позову, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області, та на виконання заяви позивача від 05.05.2011 року, управлінням здійснено перерахунок пенсії з використанням показника заробітної плати (доходу) в середньому на особу в цілому по Україні за 2007 рік. Використати показник за 2010 рік заробітної плати (доход) в середньому на одну особу в цілому по Україні управління ПФУ не може за відсутності законних підстав. Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону, що діяла з 07 грудня 2006 року у разі, якщо застрахована особа після призначення їй пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 цього Закону. № 107-VI ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»викладена в редакції, якою було передбачено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз. 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону. У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (перераховано) пенсію. Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, вказані зміни до ч. 4 ст. 42 зазначеного Закону визнані неконституційними і на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії не були чинними. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажу, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії. Як вбачається з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV заробітна плата, з якої відповідно до ч. 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп (заробітна плата (дохід)застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях) = Зс (середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії) х (Ск (сума коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць) : К (кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнтів заробітної плати застрахованої особи)). Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2010 рік. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії про яку йшлося в ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону, не є тотожними поняттями, а отже, на час звернення позивача до відповідача про перерахунок її пенсії у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 07.12.2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.
Дослідивши та оцінивши, у скороченому провадженні, повідомлені позивачем обставини, достатні для прийняття законного та обґрунтованого рішення, що не стосується прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб, вважаю за необхідне в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у зв'язку з їх безпідставністю за наступних підстав.
Як достовірно встановлено в судовому засіданні, Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно посвідчення Серії ААБ № 558377, виданого УПФУ м. Слов'янська 27.07.2007 року.
05 травня 2011 року позивач звернулась до УПФУ в м. Слов'янську із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії за віком, перерахунок був здійсненний розпорядженням УПФУ в м. Слов'янську з 01 травня 2011 року по стажу.
05 квітня 2011 року позивач звернулась до УПФУ в м. Слов'янську з заявою про перерахунок нарахованої їй пенсії за віком, виходячи з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.
Листом УПФУ в м. Слов'янську № 8526/08 від 07 червня 2011 року позивачці відмовлено в перерахунку призначеної їй пенсії за віком виходячи з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.
Розпорядження про перерахунок пенсії та рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржила. Однак, правові наслідки для позивача створює розпорядження про призначення пенсії, та рішення, а не дії, оскільки саме розпорядження та рішення є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1
задоволенню не підлягають.
Згідно викладеного, керуючись ст.ст. 46, 92 Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України №530 від 28.05.2008р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
В задоволені позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов'янську про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду М.В. Лаптєв