Справа № 2-а-6301/11
Постанова
Іменем України
19 грудня 2011 року суддя Комсомольського районного суду м. Херсона Гуцалюк О.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні про спонукання до здійснення нарахування пенсії як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС-
У вересні 2011 року позивач звернулась до суду із зазначеним позовом посилаючись на те, що вона згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Закону України «Про пенсійне забезпечення», являюсь пенсіонером та отримую пенсію за віком в управлінні Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона. Також, вона відноситься до потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС, категорія II, оскільки у 1987 році перебувала у відрядженні у м. Чорнобиль, у зв'язку з виконанням робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії. Загальний стаж роботи за списком І складає 3 місяці 3 дні. На підставі вищезазначеного, на позивача поширюється дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стосовно виплати передбачених надбавок до пенсії та пільг при розрахунку стажу. Відповідно до вимог ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»викладено в іншій редакції. Таким чином, позивач маю право на додаткову пенсію у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої змінюється, а на сьогоднішній день має складати 229,20 грн. Але, як вбачається з розпорядження про перерахунок пенсії від 01.01.2010 року, розмір додаткової пенсії позивача, як людині, віднесеної до категорії 2 до потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС, складає 104,25 грн., що є грубим порушення вимог вищевказаного Закону. Слід зазначити, що відповідно до положень ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», час роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зараховується до трудового стажу, до вислуги років: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з січня 1988 по 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі. Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1,2, З, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки -10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку. Загальний стаж роботи складає 39 років 1 місяць 10 днів, а тому, беручи до уваги вищевказані норми Закону, розмір пенсії позивача повинен збільшуватись на 1% заробітку за 24 роки. Але, управлінням Пенсійного фонду в Комсомольському районі м. Херсона, доплата за понаднормовий стаж нараховується за 19 років, а не за 24, а також, у розмірі не 1% заробітку, а 1 % розміру пенсії за віком. Такі дії Відповідача призвели до зменшення розміру пенсії та порушення прав позивача, гарантованих Конституцією України, Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». Під час підрахунку розміру пенсії, час роботи по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, а відповідно, суму заробітної плати, отриманої за той час не зараховано у потрійному розмірі, що призвело до зменшення коефіцієнту стажу, який на теперішній час складає 0,52763 з урахуванням кратності 1,35, про що свідчить розрахунок заробітної плати. Виходячи з вищевикладеного, слід зробити висновок, що порушення вимог законодавства України з боку посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона в частині недоплати додаткової пенсії як потерпілій від аварії на Чорнобильській АЕС II категорії, неправильного нарахування доплати за трудовий стаж, застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік, що спричинило заниження коефіцієнту стажу, вплинуло на розмір пенсії та призвело до порушення моїх законних особистих немайнових і майнових прав та інтересів. Тому, відповідач по справі повинен виплатити мені заборгованість, яка становить різницю між сумою, яка вийде при перерахунку основної та додаткової пенсії відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та сумою фактично виплаченої пенсії за період із 23.08.2001 року по дату звернення до суду. На підставі викладеного позивача просила, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні здійснити виплату недоплаченої додаткової пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як потерпілій від аварії на Чорнобильській АЕС II категорії з урахуванням змін розміру пенсії за віком за період з 23.08.2001 року по 20.09.2011 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона призначити з 20.09.2011 року додаткову пенсію у розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком як потерпілій від аварії на Чорнобильській АЕС II категорії та збільшувати її розмір, застосовуючи вимоги, передбачені статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити нарахування та виплату пенсії із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік понаднормового стажу за період з 23.08.2001 року по 01.01.2010 року та понаднормовий стаж 24 роки за період з 01.01.2010 року по 20.09.2011 року та здійснювати нарахування та виплату пенсії у подальшому з урахуванням збільшення стажу та заробітку; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні зарахувати суму заробітної плати, отриманої за час роботи по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1987 році у потрійному розмірі та здійснити виплату недоплаченої пенсії у зв'язку з збільшенням заробітної плати за період з 23.08.2001 року по 20.09.2011 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2008 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008-2011 роки що дорівнювала 1650,43 - 2574,35 грн. відповідно, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії та здійснити виплату недоплаченої пенсії з 01.01.2008 року по теперішній час.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився надав письмові заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсягу.
Судом встановлено, що позивач згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Закону України «Про пенсійне забезпечення», є пенсіонером та отримую пенсію за віком в управлінні Пенсійного фонду України в м. Херсоні, що підтверджується копією пенсійного посвідчення. Також, відповідно до посвідчення № 282733 від 12.01.1995 року позивач відноситься до потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС, категорія II, оскільки у 1987 році перебувала у відрядженні у м. Чорнобиль, у зв'язку з виконанням робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії. Загальний стаж роботи позивача за списком І складає 3 місяці 3 дні.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України -завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних, управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з вимогами ч.2 ст.2 КАС України -до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості і інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Отже позивач має право на отримання пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Відповідно до п.5.4 рішення Конституційного Суду України, №10 -рп/2008 від 22.05.2008 року, встановлено, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок -скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно з ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує акт, який має вищу юридичну силу.
В даному випадку підлягає застосуванню Віденська конвенція про цивільну відповідальність за ядерну шкоду.
Згідно п. 1 статті IV Конвенції відповідальність за ядерну шкоду є абсолютною. Стаття V (В) Конвенції зобов'язує кожну країну, яка підписала конвенцію, забезпечити можливість особам, яким завдана ядерна шкода, реалізувати свої права на відшкодування ядерної шкоди.
Стаття VI Конвенції передбачає строк позовної давності за вимогами про відшкодування ядерної шкоди завданої здоров'ю в тридцять років. П. Ь) ч. 1 ст. VI Конвенції надає право країнам, які підписали Конвенцію, збільшувати строк позовної давності в цьому випадку. Всі питання пов'язані з застосуванням Конвенції передбачено вирішувати на підставі закону країни, яка цю Конвенцію ратифікувала. Таким законом є прийнятий 03.12.1997 року ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з приєднанням України до Віденської конвенції»№684/97-ВР, який вніс зміни до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»№ 39/95-ВР від 8.02.1995 року. Так згідно ст.72 цього Закону відповідальність за ядерну шкоду є абсолютною -настає незалежно від встановлення вини оператора (установи, що експлуатує ядерну установку). Стаття 76 визначає, що право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, не обмежується строком давності.
У відношенні Чорнобильської катастрофи, абсолютну відповідальність за ядерну шкоду завдану здоров'ю цим ядерним інцидентом, ст.73 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»кореспондує до відповідного законодавства України.
ОСОБА_2 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який з 06.06.1996 року містить повне визнання державою відповідальності за шкоду здоров'ю, втрату працездатності, завдану особам постраждалим від Чорнобильської катастрофи та зобов'язання держави відшкодувати цю шкоду в повному обсязі.
Відповідно до ст.71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»дія положень цього закону не може зупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Крім того, виходячи з пріоритетності законів над підзаконним актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві підлягають застосуванню положення ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», яке істотно звужує обсяг прав позивача, але було застосовано відповідачем при розрахунку та нарахуванні пенсії позивачеві.
Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»який має вищу юридичну силу, є чинним, тому суддя вважає, що дії відповідача, що суперечать вищевказаному закону -є неправомірними.
На відповідача покладено обов'язок по нарахуванню та виплаті пенсій позивачеві з 11.04.2002 року згідно постанови КМУ від 11.04.2002 №497 «Про забезпечення виконання функції з призначення і виплати пенсії органами пенсійного фонду»тому виплати з урахуванням вимог закону мали проводитись саме з цього часу.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, №10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнано неконституційними.
Положення ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є зміна прожиткового мінімуму з дня його встановлення. Таким чином, мінімальний розмір пенсії за віком залежить від розміру прожиткового мінімуму. В той же час розмір пенсії позивача встановлюється враховуючи розмір пенсії за віком. Отже, суд вважає протиправною відмову відповідача в перерахунку пенсії у разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Витрати по справі в даному разі належить віднести на державу.
На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст. 19, ст. 22, ст. 46, ст.152 Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.11, 71, 86, 99, 100, 159-163, 256 КАС України, суддя, -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні про спонукання до здійснення нарахування пенсії як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС -задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити виплату недоплаченої додаткової пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як потерпілій від аварії на Чорнобильській АЕС II категорії з урахуванням змін розміру пенсії за віком за період з 23.08.2001 року по 20.09.2011 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні призначити з 20.09.2011 року додаткову пенсію у розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком як потерпілій від аварії на Чорнобильській АЕС II категорії та збільшувати її розмір, застосовуючи вимоги, передбачені статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити нарахування та виплату пенсії із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік понаднормового стажу за період з 23.08.2001 року по 01.01.2010 року та понаднормовий стаж 24 роки за період з 01.01.2010 року по 20.09.2011 року та здійснювати нарахування та виплату пенсії у подальшому з урахуванням збільшення стажу та заробітку.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона зарахувати суму заробітної плати, отриманої за час роботи по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1987 році у потрійному розмірі та здійснити виплату недоплаченої пенсії у зв'язку з збільшенням заробітної плати за період з 23.08.2001 року по 20.09.2011 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2008 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008-2011 роки що дорівнювала 1650,43 - 2574,35 грн. відповідно, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії та здійснити виплату недоплаченої пенсії з 01.01.2008 року по теперішній час.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Дніпровський районний суд м. Херсона шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя:ОСОБА_3