Постанова від 07.10.2011 по справі 2-а-2527/11

2-а-2527/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2011 року Новогродівський міський суд Донецької області

в складі: головуючого судді Броднікова С. О.

при секретарі Кравченко Ю.О.

в складі: головуючого судді Броднікова С. О.

при секретарі Кравченко Ю.О.

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоплаченого щомісячного підвищення у розмірі надбавки до пенсії, як дитині війни,

ВСТАНОВИВ:

17.05.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання провести перерахунок і виплату недоплаченого щомісячного підвищення у розмірі надбавки до пенсії, як дитині війни, вказуючи на те, що вона є пенсіонером, знаходиться на обліку і отримує пенсію від УПФУ м.Новогродівці та має статус “дитини війни”, так як народилася 01.07.1945 року. Згідно ст.6 Закону України від 18.11.2004 року “Про соціальний захист дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Нарахування та виплата у 2011 році дітям війни, підвищення до пенсії, або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Вважає, що у 2011 році вона має право отримувати доплату до пенсії щомісячно в розмірі 30 відсотків від розміру мінімальної пенсії за віком. Просить визнати неправомірною бездіяльність відповідача та зобов'язати провести їй перерахунок і виплату надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії з 01 січня 2011 року по 22.07.2011 року. Справу просить розглянути без її участі.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, подав до суду письмову заяву, в якій просить розглянути справу без їх представника. При винесенні рішення просить врахувати заперечення додані до справи.

Відповідно ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно ч.1 ст.41, ч.6 ст.128 КАС України у разі неприбуття у судове засідання всіх осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, фіксація судового засідання не здійснюється і суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, позов обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України “Про соціальний захист дітей війни” №2195 від 18.11.2004 року, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, встановлює правовий статус дітей війни та визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Згідно паспорту громадянина України, позивач народилася 01.07.1945 року, тобто станом на 2 вересня 1945 року їй не виповнилося навіть року. Статус позивача, як дитини війни, підтверджується посвідченням та ніким не оспорюється.

Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої випливає, що мінімальна пенсія за віком дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” викладено в новій редакції, яка передбачає, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірах надбавки, встановленої для учасників війни, тобто на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Вказані зміни були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з 22.05.2008 року була відновлена дія редакції ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

З 01.01.2011 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 23.12.2010 року особливостей встановлення розміру соціальних виплат відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” не визначалося.

Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 14.06.2011 року, який набрав чинності з 19.06.2011 року, прикінцеві положення доповнено п.4, згідно якого визначено установити, що у 2011 році норми і положення ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" установлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні. Зазначена постанова набрала чинності з 23.07.2011 року, а тому і має застосовуватися саме з цього часу.

Посиланням відповідача у запереченнях на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, щодо зазначеного розміру підвищення, є необґрунтованим і безпідставним оскільки постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.06.2009 року, пункт 8 зазначеної постанови КМУ, стосовно цього розміру, визнано незаконним.

За період з 1 січня 2011 року по 31 липня 2011 року позивачу виплачувалося підвищення до пенсії в розмірі 49,80 грн. щомісячно, що не відповідало вимогам діючого законодавства.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, можливим зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу недоплаченого щомісячного підвищення у розмірі надбавки до пенсії, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за періоди з 01.01.2011 року і до 22.07.2011 року, з урахуванням сплачених сум.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Керуючись Конституцією України, Законом України “Про соціальний захист дітей війни” №2195 від 18.11.2004 року, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058, Законом України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 23.12.2010 року, Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 14.06.2011 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.06.2009 року № 2/385, ст.ст.9, 11, 12, 41 ч.1, 86, 122 ч.4, 128 ч.6, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання проведення перерахунку та виплату щомісячного підвищення у розмірі надбавки до пенсії, як дитині війни -задовольнити.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці щодо не перерахунку та виплати щомісячного підвищення у розмірі надбавки до пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 01 січня 2011 року по 22 липня 2011 року відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” - неправомірною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Новогродівці провести перерахунок та виплату щомісячного підвищення у розмірі надбавки до пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2011 року по 22 липня 2011 року, відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням фактично сплачених сум.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги на неї протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті.

Суддя: