Постанова від 28.10.2011 по справі 2-а-6492/11

Справа № 2-а-6492/11

Постанова

Іменем України

17 жовтня 2011 року

Комсомольський районний суд м. Херсона у складі головуючого судді Гуцалюк О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Григор'єва ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2011 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом посилаючись на те, що він перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки після призначення пенсії позивач продовжує працювати, відпрацював після останнього перерахунку пенсії не менше 24 місяців, сплачує страхові внески, набув права на проведення перерахунку розміру пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу та заробітку. 13.09.2011 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона з письмовою заявою про перерахунок пенсії за віком з більшого заробітку із застосуванням середньої заробітної плати з 2010 рік в сумі 1982, 63 грн. На вказану заяву позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку із застосуванням середнього показника за 2010 рік. Вважає, що відмова УПФ у Суворовському районі м. Херсоні є неогрунтованою та такою, що порушує його права, в зв'язку з чим просив суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона відносно відмови в перерахуванні основної пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2010 року та зобов'язати здійснити перерахунок основної пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2010 рік починаючи з 13.09.2011 року та в подальшому виплачувати відповідно до закону.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився надав письмові заперечення проти позову, в наслідок чого судом прийнято рішення провести розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсягу.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером і перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

13.09.2011 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона з письмовою заявою про перерахунок пенсії за віком з більшого заробітку із застосуванням середньої заробітної плати з 2010 рік в сумі 1982, 63 грн.

Згідно до протоколу № 9 від 30.08.2011 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку із застосуванням середнього показника за 2010 рік відповідно до положень статей 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме в застосуванні розрахунку середнього заробітку за 2010 рік в розмірі 1982, 63 грн.

Питання, пов'язані з перерахунком пенсії стосовно осіб, які продовжували працювати, врегульовані в ч. 4 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі Закон), в якому визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Відповідно до підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28 грудня 2007 року № 107УІ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була викладена у новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому за одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахування пенсії».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп-2008 у справі про страхові виплати зміни, внесені підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

За правилами, встановленими у ст. 152 Конституції України, ст. 73 Закону «Про Конституційний Суд України», положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність та не підлягають застосуванню. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що є неконституційними.

Таким чином, на підставі вказаного Рішення Конституційного Суду України нова редакція ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»втратила чинність, у наслідок чого відновлена попередня редакція даної статті згідно до Закону від 09.07.2003 року № 1058-ІУ, яка є чинною на теперішній час.

Незважаючи на прийняте Конституційним Судом Рішення, у підпункті 3 пункту 11 постанови від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»Кабінет Міністрів України фактично відтворив редакцію ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, яка визнана неконституційною: «У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахування пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначеної пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім ч. 1 ст. 40 Закону».

Листом від 11 березня 2009 року № 20-0/18-09/-39, № 4096/02-01 Міністерство праці та соціальної політики України і Пенсійний фонд України роз'яснили, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (Доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.)

Зазначені рекомендації застосовуються органами Пенсійного фонду України при здійснення перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам і у 2011 році.

З огляду на наведене суд дійшов висновку, що на теперішній час питання визначення порядку і умов проведення перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, регулюються нормою частини 4 ст. 42 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09 липня 2003 року та положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»з відповідними роз'ясненнями, викладеними у зазначеному ОСОБА_2.

ОСОБА_2 Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного Фонду України від 11березня 2009 року не зареєстрований в установленому законом порядку в Міністерстві юстиції України, тому не є нормативно-правовим актом і не може бути застосований при проведенні пенсії позивачу.

Приписами ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови та порядок пенсійного забезпечення. У статті 5 цього Закону наголошується, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Для інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, як визначено в ч. 4 ст. 9 КАС України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, виходячи з встановленого ст. 8 Конституції України принципу верховенства права, дії нормативно-правового акту у часі, загальних засад пріоритетності законів на підзаконними актами, суд вважає, що при вирішенні даного адміністративного спору підлягають застосуванню положення частини 4 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які є чинними на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії.

Правова норма зазначеного Закону єдиною підставою для перерахунку пенсії визнає урахування страхового стажу після призначення пенсії. В ній не містяться вимоги про застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що посадові особи управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона при перерахунку пенсії ОСОБА_3 у зазначений спосіб діяли неправомірно.

Відповідно до вимог ст. 11 КАС України розгляд і вирішення питань в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу і не може виходити за межі позовних вимог.

Позивач у своїй заяві наполягає на здійсненні перерахунку її пенсії у спосіб, встановлений в частині 4 ст. 42 Закону -за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Частиною 1 статті 40 Закону визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, як передбачено в ч. 2 даної статті закону №1058-ІУ в редакції від 09.07.2003 року, визначається за формулою: Зп = Зс * (Ск : К), де : Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях; Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+Кз2+Кз3…Кзn); К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що перерахунок пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», здійснюється за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із заробітної плати, обчисленої з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. За спірними правовідносинами це показник за 2010 рік . Вказана величина встановлюється Пенсійним фондом України.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в України ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого сома врядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, суд дійшов висновку, що відповідачем -Управлінням Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона не надано достовірних, беззаперечних доказів правомірності своїх дій щодо нездійснення перерахунку пенсії з підстав, визначених у Законі. Неправомірними діями посадових осіб відповідача в зазначений період були порушені встановлені законом і Конституцією України права і законні інтереси позивача, які підлягають відновленню шляхом задоволення позовних вимог.

Позивач не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов'язані із зверненням до суду і розглядом адміністративної справи. Приймаючи до уваги, що відповідач є державною установою, суд вважає можливим у відповідності до положень ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 9,11,90,167,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 4,5,40,42, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтями 8,19 Конституції України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Григор'єва ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона щодо здійснення Григор'єву ОСОБА_1 відмови в перерахуванні основної пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2010 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона здійснити Григор'єву ОСОБА_1 перерахунок основної пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2010 рік починаючи з 13.09.2011 року та в подальшому виплачувати відповідно до закону.

Допустити негайне виконання постанови.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з моменту отримання постанови.

Суддя:ОСОБА_4