79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
20 грудня 2011 р. № 2а-12191/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Кравчука В.М.,
за участі секретаря судового засідання Галан Л.Ю.,
представника позивача Сівак О.О.,
розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування постанови про накладення штрафу ВП № 28542586 від 17.10.2011 р., -
Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області та винесену постанову про накладення штрафу ВП № 28542586 від 17.10.2011 р.
Позовні вимоги мотивує тим, що постанова про накладення штрафу винесена безпідставно з порушенням Закону України “Про виконавче провадження”, оскільки Управління провело нарахування підвищення до пенсії, пенсійну справу передало до Головного УПФУ. Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова вчинило всі залежні від нього дії, спрямовані на виплату коштів ОСОБА_2, який є стягувачем в даному виконавчому провадженні. Крім того, штраф накладено неправомірно, оскільки державним виконавцем в постанові надано строк для добровільного виконання до 15.09.2011 р., а постанова про відкриття провадження надійшла лише 28.09.201 р. Тому постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
Представник позивача просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, хоча був повідомлений про розгляд справи, заперечень по суті позовних вимог не надав. Оскільки відповідач є суб'єктом владних повноважень, відповідно до частини 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа розглядається за наявними в ній доказами.
Дослідивши надані докази в межах заявлених вимог, Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини:
Личаківським районним судом видано виконавчий лист № 2а-870 від 10.08.2011 р. згідно якого Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова зобов'язано нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
08.09.2011 року державним виконавцем ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області на підставі виконавчого листа № 2а-870 від 10.08.2011 р., відкрито виконавче провадження та надано боржнику - Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова строк для добровільного виконання рішення суду до 15.09.2011 року.
Однак постанову про відкриття виконавчого провадження боржник отримав лише 28.09.2011 р., що перевищує строк можливості добровільного виконання.
Отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження, Управління Пенсійного фонду України Личаківському районі м. Львова скерувало до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області пенсійну справу №157412 ОСОБА_2 та розпорядження № 157412 від 12.10.2011 р. про призначення підвищення до пенсій та рішення суду. Через невірне зазначення розміру пенсії з 08.09.2007 р. документи було повернено для дооформлення.
Управління Пенсійного фонду України Личаківському районі м. Львова усунуло вказані неточності в нарахуванні пенсії. Управління з виплати пенсій Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило Управління Пенсійного фонду України Личаківському районі м. Львова про те, що відповідно до судових рішень та на підставі розпорядження від 02.11.2011 р. гр. ОСОБА_2 (№ о/р 157412) нарахована надбавка до пенсії як дитині війни за період з 08.09.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. по 01.10.2008 р. в сумі 882,92 грн., що підтверджується листом від 28.11.2011 р.
Однак 17.10.2011 р. державним виконавцем ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області було винесено постанову про накладення штрафу ВП № 28542586 в сумі 1020 грн. за невиконання рішення суду та вимоги державного виконавця про його виконання у встановлений строк.
Постанову про накладення штрафу від 17.10.2010 року позивач отримав. Однак вважає, що штраф накладено державним виконавцем безпідставно, без врахування тієї обставини, що Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова вжило всі залежні від нього заходи щодо призначення та виплати підвищення до пенсії, в межах повноважень, як районного Управління Пенсійного фонду, а відповідним Управлінням з виплати пенсій нараховано надбавку гр.. ОСОБА_2
Таким чином, предметом розгляду у даній справі є правомірність постанови Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про накладення штрафу від 17.10.2010 р.
Оцінюючи встановлені обставини та доводи позивача, висловлені в ході судового слідства та судових дебатів, Суд дійшов висновку про безпідставність позову з наступних міркувань.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
У відповідності до ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження" (надалі - Закон). Вказаний нормативний акт є спеціальним по відношенню до інших нормативних актів при вирішенні питання щодо оцінки дій державного виконавця.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.3 Закону державною виконавчою службою підлягають виконанню постанови судів, зокрема, в адміністративних справах.
Відповідно до статті цього 18 Закону державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення, зазначеного в статті 3 цього Закону.
Відповідно до ст. 24 Закону державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення. Отже, невиконання судового рішення, що набрало законної сили органом примусового виконання рішень є порушенням зазначених законодавчих приписів.
Статтею 5 цього Закону визначено права та обов'язки державного виконавця. Зокрема, державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу.
Статтею 87 цього ж Закону передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
З наведеного положення вбачається, що з боку боржника повинні мати місце дії, які свідчать про не виконання ним певного зобов'язання і при тому такі причини мають бути неповажними. Також в зазначеній статті Закону вказується на можливість виконання цього зобов'язання саме особою боржника.
З матеріалів справи вбачається, що Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова після того як було відкрито виконавче провадження прийняло розпорядження про призначення підвищення до пенсії як “дитині війни” гр. ОСОБА_2 згідно рішення суду, скерувало його пенсійну справу до Головного Управління Пенсійного фонду у Львівській області, а Управління з виплати пенсій вже провело її нарахування за відповідні періоди в сумі 882,92 грн. Крім того, постанову, якою було встановлено строк для добровільного виконання рішення суду -до 15.09.2011 р., боржник отримав лише 28.09.2011 р., а від так не мав можливості виконати вимоги державного виконавця в цей строк, і цю обставину державним виконавцем не було взято до уваги і накладено подвійний штраф 1020 грн.
Наведене свідчить проте, що Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова виконало рішення суду в межах своїх повноважень.
Крім того, Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 р. № 8-2, передбачено, що Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Таким чином, Пенсійний фонду України є органом виконавчої влади, а Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області цього органу територіальним підрозділом центрального органу державної влади, якому підзвітне та підконтрольне Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області.
Суд також враховує, що відповідно до Порядку зарахування коштів Пенсійного фонду України на рахунки, відкриті у Державному казначействі України, та їх подальшого спрямування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 17-1 від 18.08.2010 р., кошти, що надходять на видатковий рахунок, Пенсійний фонд України розподіляє та спрямовує на здійснення видатків головним управлінням Фонду згідно з потребою на фінансування виплат пенсій та грошової допомоги. Кошти перераховуються Державним казначейством України на підставі платіжних доручень Пенсійного фонду України на рахунки головних управлінь Фонду, відкриті в установах банку.
З наведеного вбачається, що питання розподілу та спрямування коштів на виплату пенсій та грошової допомоги не належить до повноважень Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова, а тому самостійно виконати рішення суду в частині виплати пенсії це Управління не спроможне. Разом з тим, Суд враховує, що Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова вжило усіх залежних від нього заходів, що призначення та виплати підвищення до пенсії, а Управління з виплати пенсій ГУПФУ у Львівській області підтвердило її нарахування. Тому суд не вбачає в діях Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова жодних ознак злісного не виконання судового рішення, спрямованого на виплату підвищення до пенсій, а вирішення даного питання потребує узгодженої діяльності різних державних органів, спрямованої на виділення відповідних коштів з державного бюджету.
За таких обставин Суд вважає, що посилання позивача на наведені ним вище обставини та на відсутність вини в його діях, є підставою для скасування постанови про накладення штрафу.
Щодо судових витрат, то такі у відповідності до ст. 94 КАС України зі сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст. 3,17-19, 86, 94, 122,128, 160-163 КАС України, Суд -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про накладення штрафу від 17 жовтня 2011 р. ВП № 28542586.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено 26 грудня 2011 р.
Суддя В.М.Кравчук