Комінтернівський районний суд Одеської області
Справа № 2-2446/11
23.12.2011смт. Комінтернівське
Комінтернівський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Доброва П.В.
при секретарі - Ємельяненко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Комінтернівське Одеської області цивільну справу за позовом прокурора Комінтернівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Одеській області до Комінтернівської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ТОВ «Компанія «Техагро» про визнання недійсним розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 01.10.2009 року № 1082/А - 2009, державного акта на право власності на земельну ділянку та витребування земельної ділянки,
У жовтні 2011 року Прокурор Комінтернівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Одеській області звернувся до суду з позовом до Комінтернівської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ТОВ «Компанія «Техагро», у якому просить суд скасувати розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 01.10.2009 № 1082/А-2009 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передачу громадянину України земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Новобілярської селищної ради», визнати недійсним державний акт серії ЯИ № 135730 на право власності на земельну ділянку площею 1, 9 га на території Новобілярської селищної ради для ведення особистого селянського господарства виданий ОСОБА_2 02.10.2009 року та повернути земельну ділянку площею 1, 9 га, розташовану на території Новобілярської селищної ради до земель запасу державної власності.
Прокурор в обґрунтуванні своїх позовних вимог посилався на наступне.
Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації 11.09.2009 № 1012/А-2009 затверджено матеріали вибору земельної ділянки для передачі у власність громадянину ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Новобілярської селищної ради та надано їй дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
На підставі цього розпорядження, ОСОБА_2 розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 01.10.2009 № 1082/А-2009 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства на території Новобілярської селищної ради та ОСОБА_3 передано її у власність.
В подальшому, на підставі вказаного розпорядження, 02.10.2009 ОСОБА_2 видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1, 9 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Новобілярської селищної ради.
Прокурор Комінтернівського району вважає, що розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації від 01.10.2009 № 1082/А-2009 видано з суттєвими порушеннями вимог земельного та природоохоронного законодавства, а тому підлягає скасуванню, а виданий ОСОБА_2 на підставі цього розпорядження державний акт серії ЯИ № 135730 визнанню недійсним оскільки, згідно ст.ст. 58, 60 Земельного кодексу України до складу земель водного фонду входять землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм. Розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюються за проектами землеустрою.
Згідно п. 2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок затвердженого наказом Мінприроди України від 05.11.2004 № 434, у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 Водного кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96 N486 "Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них", з урахуванням конкретної ситуації.
Відповідно до п. 11 Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486 водоохоронна зона морів, морських заток і лиманів, як правило, збігається з прибережною захисною смугою і визначається шириною не менш як 2 кілометри від урізу води.
Відповідно до ст. 88 Водного кодексу України уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Проведеною прокуратурою Комінтернівського району перевіркою встановлено, що на момент видачі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 01.10.2009 року № 1082/А-2009 проект землеустрою по встановленню водоохоронної зони та прибережної захисної смуги Чорного моря на території Новобілярської селищної ради затверджено не було. Межі прибережної захисної смуги уздовж Малого Аджаликського лиману та Чорного моря на території Новобілярської селищної ради були затверджені розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації лише 20.10.2009 року. З врахуванням наведеного та вимог ст. 88 Водного кодексу України, Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них, прибережна захисна смуга Чорного моря на території Новобілярської селищної ради на момент видачі цього розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації повинна складати не менше 2 км від урізу води.
Земельна ділянка площею 2 га передана у власність ОСОБА_2 знаходиться в межах 2 км зони від урізу води Чорного моря і таким чином відноситься до земель водного фонду
Згідно ч. 1 ст. 59 Земельного кодексу України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Відповідно до ч. 2 ст. 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів). Передача земельних ділянок в межах прибрежної захисної смуги у власність для ведення особистого селянського господарства законодавством не передбачена.
В подальшому, ОСОБА_2 на підставі договору купівлі - продажу від 28.12.2010 відчудила земельну ділянку на користь ТОВ «Гранд Курорт Сервіс», а 22.03.2011 ТОВ «Гранд Курорт Сервіс» укладеного договір купівлі - продажу земельної ділянки з ТОВ «Компанія «Техагро».
На думку прокурора, вказані правочини є недійсними та не створюють юридичних наслідків, оскільки в силу ст.ст. 203, 215, 216 Цивільного кодексу України, окільки зміст наведених правочинів суперечить інтересам держави, з власності якої були незаконно відчужені земельні ділянки.
Зазначені обставини, а також положення ст. 1 Земельного кодексу України, 13 Конституції України, п.п. 15, 37, 38 Положення про головне управління Держкомзему в області, затвердженого наказом Держкомзему України від 17.06.2008 № 123 зумовили звернення прокурора до суду з наведеними позовними вимогами в інтересах Головного управління Держкомзему у Одеській області.
Представник Головного управління Держкомзему у Одеській області в судове засідання не з'явився, проте надав до суду лист в якому підтримав позовні вимоги прокурора, та просив суд розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача Комінтернівської районної державної адміністрації ОСОБА_4 в судовому засіданні зазначив, що розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 01.10.2009 № 1082/А - 2009 видано в порядку та на підставі положень чинного законодавства України з дотриманням усіх необхідних процедур та просив суд розглянути позовну заяву прокурора у відповідності до положень чинного законодавства.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала та надала до суду заперечення проти позову, обґрунтовуючи свою позицію наступними аргументами.
В кінці липня 2009 року вона звернулась до Комінтернівської районної державної адміністрації з заявою про вибір місця розташування земельної ділянки загальною площею 2, 00 га для отримання її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району (за межами населених пунктів). Протягом трьох місяців, в порядку, передбаченому чинним законодавством України, вона оформляла зазначену земельну ділянку у власність і в кінці жовтня 2009 року отримала державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,999 га для ведення особистого селянського господарства.
В процесі оформлення земельної ділянки було отримано п'ять позитивних висновків щодо погодження місця розташування земельної ділянки. Зазначені висновки, як складова частина матеріалів вибору земельної ділянки, були затверджені розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 11.09.2009 р. № 1012/А-2009.
Також, в процесі оформлення земельної ділянки було отримано п'ять позитивних висновків щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було затверджено розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 01.10.2009 р. № 1082/А-2009. На підставі зазначеного розпорядження було оформлено державний акт на право власності на земельну ділянку.
Відповідач ОСОБА_2 зауважує, що земельна ділянка відводилась їй безоплатно у власність саме за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, що підтверджується розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 11.09.2009 р. № 1012/А-2009, даними державного земельного кадастру, виданими відділом Держкомзему у Комінтернівському районі на їх підставі вихідною земельно-кадастровою документацією, умовами відведення земельної ділянки від 21.09.2009 р. № 2970-У та висновком Головного управління Держкомзему у Одеській області від 23.09.2009 р. № 2-10-15/4760, висновком Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області від 29.09.2009 р. № 11841/03-06-12 щодо погодження проекту землеустрою.
Землі, за рахунок яких відповідачу ОСОБА_2 було передано у власність земельну ділянку, було віднесено до земель запасу сільськогосподарського призначення, згідно з розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 28.03.2008 р. № 460/А-2008, на підставі якого було внесено зміни до земельно-облікових даних як складової частини державного земельного кадастру.
Більш того, на момент видачі Комінтернівською районною державною адміністрацією розпорядження від 01.10.2009 року № 1082/А-2009 вже було розроблено та погоджено проект землеустрою щодо коригування прибережної захисної смуги на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів).
Згідно з довідкою відділу Держкомзему у Комінтернівському районі від 29.09.2009 р. № 13-13-03/1103 земельна ділянка, яка передавалась ОСОБА_2 безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, розташована поза межами прибережної захисної смуги, що встановлювалась за вказаним проектом землеустрою.
В подальшому ОСОБА_2 було здійснено продаж земельної ділянки ТОВ «Гранд курорт сервіс», яке в свою чергу здійснило продаж зазначеної земельної ділянки ТОВ «Компанія «Техагро». Прокурор стверджує, що договори між ОСОБА_2 та ТОВ «Гранд курорт сервіс», а також між ТОВ «Гранд курорт сервіс» та ТОВ «Компанія «Техагро» є недійсними, посилаючись на ч. 1 ст. 215 та ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України. Але прокурор не зазначає, в чому саме зміст зазначених договорів суперечить Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав їх необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству України, обґрунтовуючи дане ствердження вищевказаними аргументами.
Представник відповідача ТОВ «Компанія «Техагро» ОСОБА_6, в судовому засіданні також позовні вимоги не визнав з аналогічних підстав.
Заслухавши пояснення представника прокуратури, відповідачів Комінтернівської районної державної адміністрації, представників ОСОБА_2 та «Компанія «Техагро», дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В липні 2009 року ОСОБА_2 звернулась до Комінтернівської райдержадміністрації з заявою про вибір місця розташування земельної ділянки загальною площею 2,00 га для отримання її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів).
За результатами розгляду листів Комінтернівської районної державної адміністрації щодо можливості вибору ОСОБА_2 наведеної земельної ділянки було отримано п'ять позитивних висновків щодо погодження місця розташування земельної ділянки (висновок відділу Держкомзему у Комінтернівському районі № 13-13-05/257 «В», висновок відділу містобудування та архітектури Комінтернівської райдержадміністрації від 04.08.2009 р. № 1940, висновок Комінтернівської районної санітарно-епідеміологічної станції від 06.08.2009 р. № 460, висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області від 10.09.2009 р. № 11020/03-06-12, висновок Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації від 10.08.2009 р. № 01-17/5495).
Зазначені висновки, як складова частина матеріалів вибору земельної ділянки, були затверджені розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 11.09.2009 р. № 1012/А-2009.
Також, в процесі оформлення земельної ділянки було отримано п'ять позитивних висновків щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Новобілярської селищної ради (за межами населених пунктів) Комінтернівського району Одеської області (висновок Головного управління Держкомзему у Одеській області від 23.09.2009 р. № 2-10-15/4760, висновок відділу містобудування та архітектури Комінтернівської райдержадміністрації від 14.09.2009 р. № 2399, висновок Комінтернівської районної санітарно-епідеміологічної станції від 21.09.2009 р. № 785, висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області від 29.09.2009 р. № 11841/03-06-12, висновок Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації від 24.09.2009 р. № 01-17/7302).
Погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було затверджено розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 01.10.2009 р. № 1082/А-2009. На підставі зазначеного розпорядження було оформлено державний акт на право власності на земельну ділянку.
02.10.2009 ОСОБА_2 видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1, 999 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Новобілярської селищної ради.
Земельна ділянка відводилась ОСОБА_2 безоплатно у власність саме за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, що підтверджується розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 11.09.2009 р. № 1012/А-2009, даними державного земельного кадастру, виданими відділом Держкомзему у Комінтернівському районі на їх підставі вихідною земельно-кадастровою документацією, умовами відведення земельної ділянки від 21.09.2009 р. № 2970-У та висновком Головного управління Держкомзему у Одеській області від 23.09.2009 р. № 2-10-15/4760, висновком Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області від 29.09.2009 р. № 11841/03-06-12 щодо погодження проекту землеустрою.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Землі, за рахунок яких ОСОБА_2 було передано у власність земельну ділянку, було віднесено до земель запасу сільськогосподарського призначення, згідно з розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 28.03.2008 р. № 460/А-2008, на підставі якого було внесено зміни до земельно-облікових даних як складової частини державного земельного кадастру.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм.
Відповідно до ч. 2 ст. 58 Земельного кодексу України для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Земельного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Відповідно до ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу України (в редакції що діяла на момент передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки) розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюються за проектами землеустрою, а в межах населених пунктів - з урахуванням містобудівної документації.
Згідно ч. 5 ст. 88 Водного кодексу України (в редакції що діяла на момент передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки) - уздовж морів та навколо морських заток і лиманів виділяється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Проте, стаття 3 Земельного кодексу України закріплює, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу. П. 3 Прикінцевих положень Земельного кодексу закріплює, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Кодексом, діють у частині, що не суперечить цьому Кодексу.
Таким чином ч. 5 ст. 88 Водного кодексу України суперечила ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу України та не може бути застосована до виниклих правовідносин (конкуренція загальної та спеціальної норм, де перевагу має спеціальна норма).
Таким чином, виходячи зі змісту вказаних вище нормативно-правових актів стверджувати про наявність прибережної захисної смуги в будь-яких межах та розмірах або про наявність земель водного фонду, зайнятих прибережною захисною смугою, можливо лише у випадку, якщо прибережну захисну смугу (її розмір та межі) встановлено відповідним проектом землеустрою, погодженим та затвердженим у встановленому чинним законодавством порядку.
Тобто, відсутність землевпорядної документації по встановленню прибережної захисної смуги свідчить про відсутність, такої прибережної захисної смуги, а отже і відсутність земель водного фонду.
Окрім того, на момент видачі Комінтернівською районною державною адміністрацією розпорядження від 01.10.2009 р. № 1082/А-2009 вже було розроблено та погоджено проект землеустрою щодо коригування прибережної захисної смуги на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів), який отримав погодження Головного управління Держкомзему у Одеській області (висновок від 04.09.2009 р. № 2-10-15/4320), відділу містобудування та архітектури Комінтернівської райдержадміністрації (висновок від 31.08.2009 р. № 2123), Одеської обласної санітарно-епідеміологічної станції (висновок від 17.09.2009 р. № 3-1/50-з), Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області (висновок від 08.09.2009 р. № 10701/03-06-12), Державної екологічної інспекції з охорони довкілля північно-західного регіону Чорного моря (висновок від 23.09.2009 р. № 3437/09), Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації (висновок від 02.09.2009 р. № 01-17/6616), Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (висновок від 15.09.2009 р. № ср-18-588), Одеського обласного виробничого управління по водному господарству (лист від 25.09.2009 р. № ММ-22-1972). Розпорядженням Комінтернівської райдержадміністрації від 20.10.2009 р. № 1164/А-2009 було затверджено проект землеустрою щодо коригування прибережної захисної смуги на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів) та встановлено прибережну захисну смугу уздовж Аджалицького лиману та Чорного моря на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів) у тих же самих розмірах та межах, що були передбачені зазначеним проектом землеустрою.
Згідно наведеної землевпорядної документації, земельна ділянка, передана безоплатно у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства площею 1, 999 га на території Новобілярської селищної ради не входила в межі прибережної захисної смуги Чорного моря, а тому не могла відноситись до земель водного фонду.
Згідно ч. 2 ст. 319 Цивільного кодексу України - власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
В подальшому, ОСОБА_2 на підставі договору купівлі - продажу від 28.12.2010 відчудила земельну ділянку на користь ТОВ «Гранд Курорт Сервіс», а 22.03.2011 ТОВ «Гранд Курорт Сервіс» укладеного договір купівлі - продажу земельної ділянки з ТОВ «Компанія «Техагро».
З вищенаведених законодавчих норм та фактичних обставин вбачається, що правочини укладені між ОСОБА_2, ТОВ «Гранд Курорт Сервіс», а також між ТОВ «Гранд Курорт Сервіс» та ТОВ «Компанія «Техагро» відповідали вимогам чинного законодавства, не суперечили Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Зміст наведених правочинів не суперечив інтересам держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 60, 88, 107, 110, 209, 213, 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 58, 59, 60, 211 ЗК України, суд -
У задоволені позовних вимог Прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Одеській області до Комінтернівської районної державної адміністрації в Одеській області, ОСОБА_2 та ТОВ „ Компанія Техагро „ про визнання розпорядження Комінтернівської районної адміністрації від 01.10.2009 року № 1082/А2009, державного акта на право власності на земельну ділянку та витребування земельної ділянки - відмовити .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області, через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя П. В. Добров