Справа № 2-а-29/11
18.01.2011 року м. Маріуполь
Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Дзюба М.В.,
при секретарі Петрухіной Т.Л.
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УДАІ УМВС України в Миколаївській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив скасувати винесену відносно нього постанову ВЕ №266418 від 08.12.2010 року про притягнення до відповідальності за ст. 122 ч.1 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 225 гривень. В обгрунтування посилався на те, що правопорушення не скоював, рухаючись автошляхом Ульянівка-Миколаїв, переконавшись у безпеці виконує мого маневру, перестроївся зі смуги розгону після початку преривчатої лінії дорожньої розмітки та був зупинений інспектором, який склав щодо нього протокол про адміністративне правопорушення та виніс постанову, якою притягнув до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП.
Позивач в суд не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позов підтримав та просив суд задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, в судове засідання не з'явився, письмових заперечень проти позову та доказів в обґрунтування правомірності дій суб'єкта оскарження та витребуваних судом документів не надав. Згідно п. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими та задовольняє позов з наступних підстав.
Згідно ст. 18 ч. 1 п. 1 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п. 3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року).
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Постановою ВЕ №266418 від 08.12.2010 року на ОСОБА_1 за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 122 ч.1 КУпАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень. Тою ж постановою його визнано винним в тому, що він 08.12.2010 року, о 15 годині 45 хвилин, на 223 км автошляху Р06, керуючи автомобілем НОМЕР_1, виконуючи поворот праворуч, перетнув суцільну лінію дорожньої розмітки 1.1, яка розділяє проїзну частину та смугу розгону.
В протоколі про адміністративне правопорушення ВЕ1 №175669 від 08.12.2010 року ОСОБА_1 власноруч висловив незгоду із наявністю в його діях складу адміністративного правопорушення, зазначивши про те, що він зі смуги розгону перестроївся в праву смугу тільки після появлення переривчатої лінії дорожньої розмітки.
Пунктом 10.8 ПДР України передбачено, що якщо в місці виїзду на дорогу є смуга розгону, водій повинен рухатись по ній та вливатись в транспортний потік, поступаючись дорогою транспортним засобам, які рухаються по цій дорозі
Відповідно до ч.1,2,4 ст.71 КАС України кожна сторона має довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, окрім випадків, встановлених ст..72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок по доведенню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний надати суду всі наявні в нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази по справі.
На підставі ст..138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення проти них, або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при винесенні судового рішення по справі. Для встановлення цих обставин в судовому засіданні заслуховуються пояснення осіб, які приймають участь у справі, пояснення свідків, досліджуються письмові та речові докази, в тому числі носії інформації із записаною на них інформацією, висновки експертів.
Як встановлено судом, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення інспектору ДПС було відомо про невизнання позивачем факту скоєння ним правопорушення, однак він не вжив жодних заходів щодо збору доказів на підтвердження наявності вини в діях позивача, не залучив свідків, не склав схему місця події тощо. Окрім того, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності взагалі не містить посилання на докази вини ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення.
За таких умов суд приходить до висновку про те, що в діях позивача не має складу правопорушення, у якому його визнано винним зазначеною постановою, у зв'язку з чим постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч.1 КУпАП підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 10, 11, 70, 71, 161-163, 167 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати постанову ВЕ №266418 від 08.12.2010 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова є остаточною, набуває чинності з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя: Дзюба М. В.