справа № 0670/7841/11
категорія 8.2.1
12 грудня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черняхович І.Е. ,
при секретарі - Карасюк Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства "Дракон-2005" < Текст >
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі < Текст >
про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення від 21.07.2011 р. № 0005231601,-
встановив:
Приватне підприємство "Дракон-2005" (далі - ПП "Дракон- 2005") звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі (далі - ДПІ у м. Житомирі) про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення від 21.07.2011 р. № 0005231601. Посилаючись на те, що 08.07.2011р. працівниками ДПІ у м. Житомирі проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ПП "Дракон- 2005". Перевіркою виявлено порушення п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, а саме: заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях з податку на додану вартість за квітень, травень 2011р. За результатами вказаної перевірки працівниками податкового органу винесено акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість. На підставі вказаного акту ДПІ у м. Житомирі винесено податкове повідомлення - рішення № 0005231601 від 21.07.2011р. на загальну суму 15663,00 грн. Позивач не погоджується з даним податковим повідомленням - рішенням, та вважає його таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити його у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що працівниками ДПІ у м. Житомирі 08.07.2011р. проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ПП "Дракон- 2005". Перевіркою виявлено порушення п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, а саме: заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях з податку на додану вартість за квітень, травень 2011р. За результатами вказаної перевірки працівниками податкового органу винесено акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість (а.с. 18-19). На підставі вказаного акту ДПІ у м. Житомирі винесено податкове повідомлення - рішення № 0005231601 від 21.07.2011р. на загальну суму 15663,00 грн. (а.с. 20).
Суд не погоджується з даним податковим повідомленням - рішенням та вважає його таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
У ході здійснення даної перевірки було встановлено порушення п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України. Обставини даного порушення пов'язані з тим, що підприємством при поданні податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року (а.с.44-45) було подано розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2008р.. Зокрема, позивач відкоригував податковий кредит шляхом включення до його складу податку на додану вартість у сумі 11840,96 грн. на підставі податкової накладної від 10.07.2008 року № 11 (а.с. 13-14). Аналогічні обставини мали місце при подачі податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2011 року (а.с. 47-48), разом з якою був поданий розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість. Зокрема, позивачем також було відкориговано податковий кредит шляхом включення до його складу податку на додану вартість у сумі 3819,80 грн. на підставі податкової накладної від 18.07.2008 року №14 (а.с. 11-12).
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Житомирі 21.07.2011 року було прийнято податкове повідомлення-рішення №0004231601, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 115661,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2,00 грн.
Спір щодо правомірності даного податкового повідомлення-рішення виник з приводу можливості застосування до спірних правовідносин приписів п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, що впливає на наявність у позивача права на включення в межах 1095 - денного строку до податкового кредиту суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних не у тому податковому періоді, в якому суми податку на додану вартість були включені до складу податкового кредиту.
Вирішуючи спір у цій частині, судом враховується, що відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Заперечуючи проти права позивача на включення до складу податкового кредиту податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень-травень 2011 року сум податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних відповідно 10.07.2008 року, 17.07.2008 року, відповідач посилається на приписи п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, відповідно до яких у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної (у редакції, чинній станом на день прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення).
Між тим, застосовуючи до спірних правовідносин приписи Податкового кодексу України, відповідачем не враховується, що відповідно до п. 1 розділу XIX "Прикінцеві положення" цей Кодекс набрав чинності з 1 січня 2011 року.
У той же час, відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, застосування до спірних правовідносин, тобто для вирішення питання про можливість включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у 2008 році, приписів Податкового кодексу України, який набрав чинності лише з 01.01.2011 року, порушує принцип дії нормативно-правових актів у часі.
Що ж стосується податкового законодавства, яке діяло на час виникнення обставин, які дозволяли позивачу включити суму податку на додану вартість до складу податкового кредиту підприємства, то воно надавало позивачу право здійснити самостійне виправлення помилок у разі їх виявлення.
Так, згідно з вимогами п. 5.1 ст. 5 Закону України №2181-ІІІ якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
З врахуванням приписів пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 названого Закону, які визначали строк давності тривалістю у 1095 днів, платник податку не був позбавлений права виправити помилки у показниках раніше поданих податкових деклараціях. Позивач скористався наданим йому правом та не порушуючи 1095-денного строку (що не заперечується відповідачем) виправив помилки у раніше поданих деклараціях, збільшивши значення податкового кредиту.
При цьому, приписи Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на час виникнення спірних правовідносин), які власне і визначали підстави та події для включення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту, не містили заборони на включення сум податку на додану вартість, сплачених платником податку у минулих звітних періодах, до складу податкового кредиту майбутніх звітних періодів у разі отримання від постачальника, зареєстрованого платником податку на додану вартість, належним чином оформлених податкових накладних.
Зазначена правова позиція висловлена у судовій практиці суду касаційної інстанції.
Відтак, платник податку, скориставшись наданим йому правом на включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних в іншому звітному періоді, правомірно відобразив у межах 1095 днів самостійно виявлену помилку шляхом коригування податкового кредиту, зважаючи на що висновок відповідача про наявність правових підстав для збільшення підприємству грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 15661,00 грн. не відповідає правильному застосуванню норм матеріального права. Відповідно, застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2,00 грн. також є безпідставним.
Таким чином, з огляду на відповідність дій платника податку вимогам законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, та на помилковість позиції контролюючого органу щодо поширення дії нормативно-правового акту, який набрав чинності лише з 01.01.2011 року, на правовідносин, які виникли до його прийняття, суд вважає податкове повідомлення-рішення від 21.07.2011 року №0005231601 таким, що не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, з огляду на що задовольняє позовні вимоги в частині визнання його протиправними та скасування.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 21 липня 2011 року № 0005231601, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 15661,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 2,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: 16 грудня 2011 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.