№ 2-а-1204/11
07.12.2011 року Млинівський районний суд Рівненської області
під головуванням судді Феськова П.В.
при секретарі Мельничук Т.Ю.,
за участю: представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Млинів справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі про визнання протиправним рішення щодо відмови в призначенні пенсії та зобов»язання здійснити призначення пенсії за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»,-
У серпні 2011 року ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області про визнання протиправним рішення щодо відмови в призначенні пенсії та зобов»язання здійснити призначення пенсії за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
В обґрунтуванні позову, позивач зазначив, що 01 серпня 2011 року, на підставі ст.50-1 ЗУ Про прокуратуру»звернувся до відповідача з питанням про призначення пенсії за вислугою років, як прокурорський працівник. Проте, відповідно до листа відповідача від 08.08.2011 року № 5165/04 йому було відмовлено у призначенні зазначеного виду пенсії. Відмову відповідач мотивує відсутністю у нього необхідного 20-річного стажу роботи, на підставі якого призначається пенсія прокурорсько-слідчим працівникам, оскільки ним до зазначеного стажу роботи враховано лише період проходження строкової військової служби з 22.05.1989 року по 19.05.1991 року, та час роботи на прокурорських посадах з 01.12.1999 року по 01.08.2011 року, тобто 13 років 7 місяців 29 днів. До вказаного стажу для призначення пенсії не зараховано половину періоду навчання у Рівненському радгосп-технікумі (з 01.09.1991 року по 18.06.1994 року), а також у Національній юридичній академії України ім.Ярослава Мудрого (з 01.09.1994 року по 20.03.1995 року). Відповідачем не зараховано також періоди роботи з 21.03.1995 року по 30.11.1999 року на посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою. Підставами для не зарахування вказаних періодів є невизнання технікуму вищим юридичним навчальним закладом, заочне навчання у Національній юридичній академії ім.Я.Мудрого та робота на посадах державних службовців через відсутність у вказаний період вищої юридичної освіти. Не згідний з висновком відповідача, а тому просить визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області від 08.08.2011 року № 5165/04 про відмову у призначенні йому пенсії за вислугу років. Зобов»язати відповідача провести обчислення пенсії за вислугу років, зарахувавши половину строку навчання у вищих навчальних закладах з 01.09.1991 року по 18.06.1994 року, з 01.09.1994 року по 20.03.1995 року та період роботи з 21.03.1995 року по 30.11.1999 року на посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, до 20-річного стажу роботи в органах прокуратури, з виплатою пенсії з 01.08.2011 року.
Позивач звернувся до суду з письмовою заявою в якій вказав, що позов підтримує в повному обсязі. Справу просить розглянути у його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, покликаючись на обставини, викладені ним у запереченні проти позову.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно диплома ЗЗ № 002980 виданого 18 червня 1994 року ОСОБА_2 з 1991 року по 1994 рік навчався в Рівненському радгосп-технікумі за спеціальністю правознавство. Рішенням Державної екзаменаційної комісії від 18.06.1994 р. присвоєно кваліфікацію - юрист. (а.с.10-11)
Дипломом ХА №11938903 виданим 06 лютого 2000 року підтверджено, що ОСОБА_2 з 1994 року по 2000 рік навчався в Національній юридичній академії України ім.Ярослава Мудрого за спеціальністю правознавство, заочної форми навчання, терміном навчання 5 років 6 місяців. Рішенням Державної екзаменаційної комісії від 03.02.2000 р. присвоєно кваліфікацію - юрист. (а.с.8-9)
Згідно повідомлення №5165/04 від 08.08.2011 р. управління Пенсійного Фонду України в Млинівському районі відмовило в призначенні пенсії за вислугою років ОСОБА_2, оскільки на момент надання документів права на пенсію у заявника не має. Стаж роботи на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років складає 13 років 7 місяців 29 днів, тому підстав для призначення пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру»немає у зв»язку з відсутністю необхідного стажу роботи 20 років. (а.с.12)
Згідно ст.ст. 1,2 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ (зі змінами та доповненнями) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом, за яким призначається, зокрема трудові пенсії за вислугу років.
Частиною першою ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ «Про прокуратуру»передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.
Приписами ч.5 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»встановлено, що до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулись в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Статтею 50-1 ЗУ «Про прокуратуру»чітко зазначено, що до 20-річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та не розмежовано за якою саме формою навчання -денною чи заочною.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про вищу освіту»від 17.01.2002 р. № 2984-ІІІ вищими навчальними закладами є технікум, коледж, інститут, консерваторія, академія, університет та ін. У ч.2 цієї статті вказано, що відповідно до статусу вищих навчальних закладів встановлено чотири рівні акредитації: перший рівень - технікум, училище, інші прирівняні до них вищі навчальні заклади; другий рівень - коледж, інші прирівняні до нього вищі навчальні заклади; третій і четвертий рівні (залежно від наслідків акредитації) - інститут, консерваторія, академія, університет.
Рівненський радгосп-технікум у відповідності до названого вище Закону є вищим юридичним навчальним закладом першого рівня акредитації, який здійснює підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем -молодший спеціаліст, тому половину строку навчання в ньому неможливо зарахувати у стаж, який дає право на пенсію за вислугу років. Що стосується періоду роботи у Рівненському міському відділі соціального захисту населення на посаді спеціаліста ІІ категорії, управлінні соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому на посаді спеціаліста І категорії з 21.03.1995 року по 30.11.1999 року (а.с.6), то в даний період ОСОБА_2 не мав вищої юридичної освіти, тому зарахувати його роботу на посадах держслужбовців, які займають особи з вищою юридичною освітою не вбачається можливим.
Національна юридична академія України ім.Ярослава Мудрого є багатопрофільним вищим навчальним закладом четвертого рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації широкого спектру напрямів науки, техніки, культури і мистецтва, в тому числі за спеціальністю «Правознавство».
Таким чином, суд дійшов висновку, що університет є вищим учбовим закладом, а здобута ОСОБА_2 при навчанні в ньому спеціалізація і кваліфікація є юридичними, отже відмова управління Пенсійного Фонду України в Млинівському районі врахувати до стажу роботи позивача в органах прокуратури відповідний час навчання у Національній юридичній академії України ім.Ярослава Мудрого судом визнається протиправною, оскільки таке рішення порушує конституційні права позивача на державне пенсійне забезпечення.
Однак з урахуванням половини строку навчання у вищому навчальному закладі стаж роботи ОСОБА_2 не перевищує 20 років, що не дає йому право на пенсію за вислугу років відповідно до положень ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Суд вважає, що діями та рішенням управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі не порушено прав та законних інтересів позивача -ОСОБА_2
Керуючись ст.ст. 17-19, 99, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі про визнання протиправним рішення щодо відмови в призначенні пенсії та зобов»язання здійснити призначення пенсії за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя П.В.Феськов