Постанова від 11.07.2011 по справі 2а/0570/8327/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2011 р. справа № 2а/0570/8327/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 год. 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Полякової К.В.

при секретарі Карлюк М.О.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 12990/04 від 14.06.2011 року)

від відповідача ОСОБА_2 (дов. № 01-12/24 від 14.06.2011року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою : м. Донецьк, вул. 50- Гвардійської дивізії, 17; адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01.05.2009 року по 31.10.2009 року у розмірі 97027,06 грн., -

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2011 року Донецьким окружним адміністративним судом прийнято до провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 248 443,47 грн.

07.07.2001 року під час судового розгляду справи позивач зменшив позивні вимоги, про що до суду надано відповідну заяву, згідно з якою позивач просить суд : стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 по шахті Красноармійська - 55 466,11 грн за період з 01.05.2009 р. по 31.10.2009р. та шахті Селидівська - 41 560,95 грн за період з 01.05.2009р. по 31.10.2009р., а всього загальну суму 97 027 грн. 06 коп. на користь управління.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що наказом № 612 від 29.12.2007 року створено Державне підприємство «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств» «Укрвуглеторфреструктуризація». Пунктом 3 цього наказу припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств». Пунктом 8 вказаного наказу встановлено, що Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків «Донвуглереструктуризація». Наказом № 10 від 15.01.2007 року Совєтська, Селидівська та Пролетарська дирекції шахт реорганізовані шляхом перетворення з 01.04.2001 року в Совєтське, Селидівське та Пролетарське управління з ліквідації шахт. Наказом № 8 від 15.02.2008 року припинена діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації-приєднання до «Укрвуглеторфреструктуризація». Наказом Державного підприємства збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» Міністерства вугільної промисловості України № 10 від 29.02.2008р. було створено Донецьку виконавчу дирекцію з ліквідації шахт як відокремлений структурний підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» без утворення юридичної особи. Даним наказом введено до складу виконавчої дирекції шахт гірничі підприємства «Шахта Селідівська» та «Шахта Красноармійська». Працівники вищевказаних шахт, які на цей час увійшли до складу відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», що взяло на себе зобов'язання по платежам вказаних шахт, були зайняті на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до п. «б»- «з» Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За період з 01.05.2009 року по 31.10.2009 року включно боржнику ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Відокремленого підрозділу Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт направлялись розрахунки-повідомлення по працівникам шахти «Селидівська» в розмірі 41560,95 грн. та «Красноармійська» - 55 466,11грн , а всього на загальну суму 97 027 грн. 06 коп., які були залишені без виконання. На підставі викладеного, просив суд стягнути на його користь з відповідача заборгованість з відшкодування пільгових пенсій в сумі 97 027 грн. 06 коп. (а.с. 3-4, 120).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити, давши аналогічні пояснення тим, що викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволені у повному обсязі з тих підстав, що Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» створено для ліквідації шахт та не є правонаступником збиткових вуглепереробних та вугледобувних підприємств, що ліквідуються.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Позивач Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення).

У відповідності до п. 5 ст. 4 Положення, Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Так, Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька звернулося до суду з даним адміністративним позовом до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» (з урахуванням заяви про зменшення позивних вимог) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 за період з 01.05.2009 року по 31.10.2009 року включно в сумі 97 027, 06 грн.

Позивач посилаючись на підстави викладені у позовній заяві вважає, що у спірних правовідносинах належним відповідачем, є саме Державне підприємство «Донвуглереструктуризація».

Вказане підприємство є юридичною особою. Відповідно до Інструкції є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд не погоджується з таким висновком позивача з огляду на наступне.

Так, Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках та зборах, інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України і по внесках до державних цільових фондів (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Відповідно до ст. 2 Закону, заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.

Відповідно до ст. 3, Закону порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 р. №939 затверджений Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України. Зазначеним Порядком визначено особливості збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - гірниче підприємство). Ліквідації підлягає гірниче підприємство, яке не спроможне провадити передбачену статутом діяльність і подальша діяльність якого згідно з техніко-економічним обґрунтуванням визнана недоцільною. Ліквідація гірничого підприємства передбачає здійснення заходів щодо припинення господарської діяльності, приведення його виробничих фондів до стану, який гарантує безпеку людей, майна і довкілля, соціальний захист працівників, що вивільняються, а також вирішення інших соціально-економічних питань.

Рішення про ліквідацію гірничого підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за пропозицією Міністерства вугільної промисловості України, погодженою в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з відповідними облдержадміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємств.

Відповідно до п. 9 даного Порядку, Міністерством вугільної промисловості України створено ліквідаційна комісія, яка здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Міністерству полива та енергетики України розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації. Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Міністерством полива та енергетики. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Фізична ліквідація гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу.

Датою фізичної ліквідації гірничого підприємства, виконання у повному обсязі зазначених робіт і заходів вважається дата затвердження Міністерством вугільної промисловості України актів прийняття цих робіт, складених зазначеною комісією, та передачі в установленому порядку об'єктів, в тому числі відбудованих в процесі ліквідації гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються ліквідаційні баланси і закриваються кошториси, а також визначення в установленому порядку правонаступника щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.

Наказом Міністерства палива та енергетики України «Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» від 05.06.2003 року №280 державне підприємство «Українська державна компанія реструктуризації підприємств вугільної промисловості» (далі за текстом «Укрвуглереструктуризація») була реорганізована шляхом злиття з ДП «Міжрегіональна державна компанія з реструктуризації підприємств вугільної та торф'яної промисловості» (далі за текстом «Укрвуглеторфреструктуризація») та на їх базі створене об'єднання - «Українська державна об'єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств».

Відповідно до п. 2.1 цього наказу у складі об'єднаної дирекції “Укрвуглеторфреструктуризація”на базі структурних підрозділів створені державні підприємства, зокрема, на базі структурного підрозділу Донецька об'єднана дирекція ДП “Укрвуглереструктуризація”- Державне підприємство “Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств”, яке відповідно до п. 9.1 наказу є правонаступником майнових прав та обов'язків ДП «Укрвуглереструктуризація» згідно з розподільчим балансом.

Пунктом 3 наказу №612 від 29.12.2007 року припинено діяльність державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» шляхом реорганізації -приєднання до новоствореного державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом №8 від 15.02.2008р. припинена діяльність ДП “Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств”та відокремлених підрозділів ДП «Донвуглекреструктуризація» шляхом реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

У складі ДП «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств» «Укрвуглеторфреструктуризація» наказом №10 від 29.02.2008 р. створена Донецька виконавча з ліквідації шахт без утворення юридичної особи, як відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», яка об'єднає шахти міст Селідове, Красноармійськ.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02.04.2010 року № 99 припинена діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом поділу на державні підприємства ДП «Донвуглереструктуризація», ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» та ДП «Центрально-Західна компанія «Вуглеторфреструктуризаці», які є правонаступниками усіх майнових прав та обов'язків ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом ДП «Донвуглереструктуризація» №2 від 14.04.2010 року змінена структура управління, а саме: створені відособлені підрозділи із самостійним балансом баз права юридичної особи: «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», «Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт», «Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт».

При цьому відповідач не є правонаступником шахт «Селидівська» та «Красноармійська» щодо обов'язків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Згідно із Статутом відповідача, він створений з метою здійснення некомерційної (без одержання прибутку) господарської діяльності, а саме, для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств.

До того ж, як вбачається з листа Міністерства вугільної промисловості України від 25.11.2010 р. № 1608/02/03-02 рішення про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств було прийнято Кабінетом Міністрів України (Постанови від 28.03.1997 р., від 19.09.2001 р., № 1205), за яким зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника. ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та ДП «Донвуглереструктуризація» є замовниками та виконавцями робіт, передбачених проектами ліквідації зазначених підприємств та при виконанні робі останні відповідають лише за суворе дотримання вимог проектів ліквідації, які затверджені в установленому порядку. Питання правонаступництва підприємств, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України та визначаються проектами їх ліквідації.

Крім того, з огляду на п. 9 наказу Міністерством вугільної промисловості від 02.04.2010 р. №99 встановлено, що ДП «Донвуглереструктуризація» є правонаступником усіх прав та обов'язків пов'язаних з діяльністю саме ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» згідно з розподільчими балансами.

За передавальним балансом станом на 01.06.2010р. та 30.06.2010 року та актом приймання-передачі первинної документації кредиторської та дебіторської заборгованості станом на 01.06.2010 р. (а.с. 84-88) від ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» до Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт передана кредиторська заборгованість за пільговими пенсіями (строка 570) в розмірі 35274387,76 грн. без зазначення дати виникнення цієї заборгованості.

Таким чином, жоден наказ на який посилається позивач у позовній заяві, а також письмові докази, надані суду протягом розгляду справи не передбачають обов'язку Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» щодо відшкодування спірних фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 у розмірі 97027, 00 грн.

Інших доказів на підтвердження вищевказаних обставин позивачем суду надано не було.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позивачем не доведено, що у спірних правовідносинах належним відповідачем є Державне підприємство «Донвуглереструктуризація».

Враховуючі викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01.05.2009 року по 31.10.2009 року у розмірі 97027,06 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01.05.2009 року по 31.10.2009 року у розмірі 97027,06 грн. - відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України проголошено її вступну та резолютивну частини 11 липня 2011 року у присутності представників сторін.

Повний текст постанови складено 14 липня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Полякова К.В.