Постанова від 08.08.2011 по справі 2а-506/11

Справа № 2а-506/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

08.08.2011 смт.Томаківка Дніпропетровської області

Суддя Томаківського районного суду Дніпропетровської області Кондус Л.А.,

розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання здійснити перерахунок і виплатити учаснику бойових дій недоплачену суму щорічної одноразової допомоги до 5 травня за 2011 рік,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльність Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та зобов'язання здійснити перерахунок і виплатити йому як учаснику бойових дій недоплачену суму щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, передбачену Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до ст. 12, ст. 17-1 цього Закону, ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язккове державне пенсійне страхування», в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, обчислених з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого ст. 21 ЗУ «Про Державний бюджет на 2011 рік»станом на 1 квітня 2011 року, з урахуванням різниці щорічної разової грошової допомоги за 2011 рік, яка вже була виплачена.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги, тим що відповідно до пункту 2 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII він має статус учасника бойових дій і наділений державою пільгами, компенсаціями і гарантіями, визначеними вказаним Законом, у зв'язку з чим перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Томаківської райдержадміністрації, та крім того, являється непрацездатною особою, оскільки має вік понад 60 років та отримує пенсію за віком.

Згідно ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(в чинній на даний час редакції) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до положень ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»розмір мінімальної пенсії за віком, на час виплати йому щорічної грошової допомоги, становить 764,00 грн. Отже, сума разової грошової допомоги за 2011 рік, належна йому до виплати, становить 3820 грн. (764,00 грн. х 5).

У травні місяці поточного року він отримав в установі банку за місцем отримання пенсії (у Томаківському відділенні КБ «Приватбанк») допомогу в сумі 460,00 грн. В зв'язку з чим 23 травня 2011 року він звернувся до начальника управління праці та соціального захисту населення Томаківської райдержадміністрації із відповідною письмовою заявою де виклав своє клопотання про донарахування недоплаченої йому разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, та просив перерахувати донараховану суму грошової допомоги на особовий рахунок в установі банку в порядку і в строки, передбачені вимогами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». На що 31 травня 2011 року ним отримано від управління праці та соціального захисту населення Томаківської райдержадміністрації письмову відповідь , що щорічна грошова допомога до 5 травня йому виплачена у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 04.04.2011 року № 341 у сумі 460,00 грн. (п.2 ч.1 постанови). Крім того, у вказаній відповіді йому було повідомлено, що виплата щорічної разової допомоги ветеранам війни до 5 травня провадиться за рахунок коштів державного бюджету головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації.

Позивач зазначає, що 21 червня 2011 року він звернувся до начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА із відповідною письмовою заявою, де виклав своє клопотання про донарахування недоплаченої йому разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, та просив перерахувати донараховану суму грошової допомоги на його особовий рахунок в установі банку (КБ «Приватбанк») .

21 липня 2011 року ним отримано від відповідача по справі письмову відповідь за вих. № Я-37 від 12.07.2011 року, в якій було повідомлено, що виплата щорічної разової допомоги до 5 травня йому, як учаснику бойових дій, здійснена відповідно до чинного законодавства, тобто згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не призначення йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій у відповідних розмірах згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»за 2011 рік протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальний захист.

Позивач також зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 КАСУ адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача. Оскільки він являється людиною похилого віку, враховуючи віддаленість місця знаходження відповідача та відповідного адміністративного суду від місця проживання найбільш прийнятним для нього є звернення до адміністративного суду за місцем реєстрації, саме до Томаківського районного суду Дніпропетровської області.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України вищевказані позовні вимоги можуть бути розглянуті в скороченому провадженні без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Відповідач повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження.

Представник відповідача у відповідний строк не надав до суду заперечення на позов.

Суддя, дослідивши письмові докази та розглянувши матеріали даної справи, вважає, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач має правовий статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії АА № 090982 від 08.06.2006 року.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»N 367-XIV від 25 грудня 1998 року статтю 12 Закону доповнено частиною четвертою такого змісту: «щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком», цей закон набрав чинності з 01.01.1999 р. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»4 липня 2002 року N 52-IV доповнено статтю 12 Закону після частини другої новою частиною, у зв'язку з цим частини третю і четверту вказаної статті необхідно вважати відповідно частинами четвертою і п'ятою.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щодо розміру виплат щорічної разової грошової допомоги зупинено на 2007 рік. Статтею 29 цього Закону установлено нові розміри виплат такої допомоги, зокрема, учасникам бойових дій - 280 гривень. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 N 6-рп/2007 положення статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Підпунктом 1 п. 20 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»частину п'яту статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»було викладено у новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України, в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Вказане положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008. Дане рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними, тобто це рішення Конституційного Суду України має перспективну дію. Висновки Конституційного Суду України є загальнообов'язковими для всіх судів України.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, з 22 травня 2008 року та на даний час діє редакція частини 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка передбачає виплату допомоги учасникам бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Конституції України заборонено при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, звужувати зміст та обсяги існуючих прав та свобод. Згідно зі ст.2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, а нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

У 2011 році обмежень щодо виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за 2011 рік Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік», не встановлено, зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»не вносились та дія ст. 12 Закону на 2011 рік не зупинялась, в зв'язку з чим розмір виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за 2011 рік повинен відповідати вимогам вказаного Закону.

Оскільки самим Законом грошовий розмір щорічної разової допомоги до 5 травня не визначений, а у своїй відповіді на письмове звернення позивача відповідач на підтвердження правомірності своїх дій зазначає конкретну суму коштів (460,00 грн.), яка виплачена позивачу як допомога та посилається на ст.2 Закону, згідно з якою законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства, то з цього слідує, що під цими актами законодавства відповідач мав на увазі постанову Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань» від 04.04.2011 року № 341, яка встановлює саме такий розмір щорічної разової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій.

Тому, у відповіді відповідача від 31.05.2011 р. на письмове звернення позивача посилання на постанову Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань» від 04.04.2011 року № 341 є необґрунтованим, оскільки виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при нарахуванні і виплаті мені разової грошової допомоги, відповідачеві слід було керуватися Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не підзаконним нормативним актом, яким являється постанова Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року № 341. Крім того, вказана постанова Кабінету Міністрів України прямо суперечить вимогам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, Міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Окрім того, як свідчить судова практика з розгляду спорів даної категорії, відсутність бюджетного фінансування на виплату передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічної грошової допомоги не може бути причиною невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України») та потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України.

Оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», поняття мінімального розміру для пенсії за віком, згідно з якою мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, то й, відповідно є можливим застосувати положення цієї статті до визначення розміру разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Згідно ст.21 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік» у 2011 році установлено прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні. Таким чином, виплата позивачу щорічної допомоги до 5 травня за 2011 рік повинна становити п'ять мінімальних пенсій за віком і з урахуванням статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»сума недоплаченої разової грошової допомоги за 2011 рік становить 3360,00 грн. (764,00 грн. х 5 - 460,00 грн.).

Згідно ч. 1 ст. 17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Отже, призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством, здійснюються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання їх отримувача, які діють відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 N 790 «Про затвердження типових положень про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації».

Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА є належним відповідачем по даній справі, так як саме воно є розпорядником бюджетних коштів, що виділяються на виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій, та надає Центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог розпорядження про виплату вказаного виду соціальних допомог і є суб'єктом владних повноважень, на який покладена функція по нарахуванню та виплаті цієї допомоги.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суддя приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, за 2011 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо недонарахування та невиплати вказаної допомоги в повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»ветерани війни та особи, на яких поширюється чинність цього Закону (у т.ч. і учасники бойових дій), звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом питань щодо їх соціального захисту.

На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 19, 22, 46, 55, 64, 92 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 N 6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ч.5 ст.12, ст.17-1, частиною 5 статті 12, статтею 17-1, частиною 2 статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік», ст.ст. 8, 9,11, 17, 18, 19, 107, 160-163, 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо непризначення і невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1, як учаснику бойових дій, у розмірі, визначеному статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»за 2011 рік .

Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу, передбачену Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учаснику бойових дій, за 2011 рік відповідно до ст.12, ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, обчислених з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік»станом на 1 квітня 2011 року, з урахуванням різниці щорічної разової грошової допомоги за 2011 рік, яка фактично була виплачена.

Копію постанови невідкладно направити сторонам у справі. Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції, прийнята у скороченому провадженні, подається стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:ОСОБА_2