Справа № 2а-295/11
Іменем України
29.04.2011 смт.Томаківка Дніпропетровської області
Суддя Томаківського районного суду Дніпропетровської області Кондус Л.А.,
розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії за віком,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Томаківському районі про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії з віком, а саме здійснити нарахування та забезпечити виплату їй пенсії за віком з 1 березня 2011 року відповідно до ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із врахуванням середньої заробітної плати по Україні за минулий календарний 2010 рік та виплачувати її в подальшому у відповідному розмірі, після проведення перерахунку, до зміни законодавства, що регулює дані правовідносини.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що з 07.02.2007 року вона одержує державну пенсію за віком, призначену відповідачем, та після її призначення вона продовжує працювати вчителем Кисличуватської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Маючи 24 місяців страхового стажу, після попереднього перерахунку пенсії, 16.02.2011 року вона надала до УПФУ в Томаківському районі заяву та довідку про стаж роботи для проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Як стало їй відомо, при перерахунку її пенсії в 2011 році відповідачем використано показник середньої заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.), що суперечить ст.. 42 вказаного Закону.
Позивач зазначає, що на її звернення відповідачем надано письмову відповідь від 05.04.2011 року № К -99/27 з відмовою у задоволенні її прохання, в зв8язку з чим, вона вважає дії відповідача такими, що суперечать ч.3 ст. 46 Конституції України, п.п. 3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Щодо деяких питань соціального захисту окремих категорій громадян».
Відповідно до ст. 183-2 КАС України вищевказані позовні вимоги можуть бути розглянуті в скороченому провадженні без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Відповідач повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження. Представник відповідача у відповідний строк надав до суду заперечення на позов.
В поданих суду письмових запереченнях відповідач просить відмовити в задоволенні позову, мотивуючи тим, що положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині 1 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на яку стаття 42 Закону не посилається. Показник середньої заробітної плати працівників застосовується при призначення пенсії, а не при її перерахунку, тому відсутні правові підстави застосовувати для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.
Суддя, дослідивши письмові докази та розглянувши матеріали даної справи, вважає, що даний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком з 07.02.2007 року. Після призначення пенсії продовжує свою трудову діяльність, що не оспорюється сторонами.
16.02.2011 року вона звернулася до відповідача за перерахунком пенсії за віком по стажу і заробітній платі, але отримала письмову відповідь з відмовою у задоволенні прохання, мотивуючи тим, що ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст. 40 цього Закону. ОСОБА_3 Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймались. Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01) передбачено, що перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 провадяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн..
Суд вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за віком відповідно до ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” неправомірними, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
У відповідності з ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин ( з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року), у разі продовження пенсіонером після призначення пенсії працювати, він має право на перерахунок пенсії, з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Отже, вказаним Законом передбачено, що право на перерахунок виникає за умови, якщо після призначення пенсії особа відпрацювала не менше двох років.
Відповідно п.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись у відповідності до положень ч.4 ст.42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на час виникнення спірних правовідносин ( з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року).
Оскільки вищевказані статті Закону № 1058 у чинній редакції після рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, не у повній мірі передбачають порядок проведення перерахунку пенсії на зазначених підставах, суд керується положеннями підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у якому чітко передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону ( № 1058), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Іншого нормативно-правового акту, який би регулював спірні правовідносини, а саме, визначав порядок проведення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на даний час не приймалось.
Вказана Постанова Кабінету Міністрів України дійсна і на теперішній час та не протирічить положенням ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що діяли на час виникнення спірних правовідносин.
Таким чином суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески .
Посилання відповідача на те, що вони керувались роз'ясненнями, викладеними у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №4096/02-01, відповідно до яких перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»проводяться із застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, суд вважає безпідставним, оскільки такі роз'яснення протирічать змісту п.п.3 ч.11 вищевказаної постанови, де прямо передбачено що заробітна плата обчислюється з урахуванням показника за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
Більш того, застосування положень листа-роз'яснення, який протирічить нормам ч.4 ст. 42 та ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та п.п. 3 ч.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не узгоджується з положеннями ч.4 статті 9 КАС України.
Тому наявні підстави для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та забезпечити виплату пенсії за віком із застосуванням показника заробітної плати за 2010 рік.
З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку, що відмова відповідача позивачу в перерахунку пенсії у відповідності до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, є неправомірною, тому є підстави для зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01 березня 2011 року з урахуванням фактично здійснених виплат.
Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію за віком відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в подальшому у розмірі, відповідному після проведення перерахунку, до зміни законодавства, що регулює дані правовідносини, то в цій частині необхідно відмовити, з огляду на наступне: відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Захист прав, свобод та інтересів осіб є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Таким чином є неможливим прийняття судом рішення, щодо захисту прав і інтересів осіб на майбутнє.
На підставі викладеного, ст. ст. 3, 8, 19, 22, 75, 83, 92 Конституції України, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції станом на 09 липня 2007 року, та, керуючись статтями 8, 9, 10,11,71,88,158,159,160,162,163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення, тобто за 2010 рік задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області щодо незастосування при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі ст. 40, ч. 4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення, тобто за 2010 рік протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачені страхові внески, за попередній 2010 рік, починаючи з 01 березня 2011 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Копію постанови невідкладно направити сторонам у справі. Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню та може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції, прийнята у скороченому провадженні, подається стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:ОСОБА_4