Постанова від 22.06.2011 по справі 2а/0570/8850/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2011 р. справа № 2а/0570/8850/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Полякової К.В.

при секретарі Федорової Ю.М.

за участю:

прокурора Бахарєва М.А. (посвідчення № 3368)

представників:

від позивача: не з'явився

відповідача директора Самарської О.В. (наказ № 102-к від 26.08.2010 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою : м. Донецьк, вул. 50- Гвардейскої дивізії , 17; адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд в Донбаському регіоні” до Саханської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоазовської районної ради Донецької області про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 5 100 грн 00 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Донецькій області - прокурор м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Саханської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоазовської районної ради Донецької області про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 5 100 грн 00 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що інспектором Держенергонагляду в Донбаському регіоні 21.01.2011 року під час проведення перевірки встановлено невиконання з боку відповідача припису інспекції Держенергонагляду № 02/17-0242/2 від 06.05.2010 року, що підтверджується актом перевірки № 02/17-06-001 від 21.01.2011.

За результатами вказаної перевірки відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» 28 січня 2011р. прийнято постанову № 02/17-01-0013 про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на Саханську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Новоазовської районної ради Донецької області у розмірі 5 100,00 грн.

Проте вказаний штраф на день звернення до суду відповідачем не сплачений. Просить стягнути з відповідача суму штрафу в розмірі 5 100,00 грн.

Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.

В судовому засіданні помічник прокурора позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, давши пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. 10.06.2011 року до суду надійшла заява позивача про розгляд справи без їх участі (а.с. 13).

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала письмові пояснення, в яких зазначила, що усунути вимоги припису № 02/17-0242/2 від 06.05.2010 року відповідач не має можливості з огляду на відсутність коштів на його виконання. Також вказала, що в населеному пункті за місцем знаходження школи, відсутні підприємства та спеціалісти, які б могли виконати вимоги припису. Окрім того, школа не обладнана котельною, яка опалює об'єкти інфраструктури, остання знаходиться на балансі Саханської міської ради і її пуск дозволяється відповідними органами. Заміна системи опалення та побудова електричної котельні за рахунок коштів районного та державного бюджету планується в 2011 році (а.с. 36-37,38). В доповнення до наданих суду письмових пояснень, представник відповідача пояснила, що припис щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства від 06.05.2010 року, відповідачем, у встановлені строки та порядку оскаржений не був у зв'язку з юридичною необізнаністю.

Суд, вислухавши пояснення прокурора, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 21 січня 2011 року у присутності відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 21 січня 2011 року № 02/17-0-001 встановлено невиконання відповідачем пунктів №№ 1,4,5,6,7 припису №02/17-0242 від 06.05.2010 року (а.с. 5).

На підставі зазначеного Акту перевірки постановою від 28 січня 2011 року №02/ 17-01-0013 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн.(а.с. 8)

На підставі статті 4 Закону України «Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» та акту перевірки від 06.05.2010 року № 02/17-0242 відповідачу було видано припис №02/17-0242 від06.05.2010 року, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень (а.с. 6).

Проте, зазначений припис з боку відповідача в добровільному порядку не виконано. За ухилення від виконання вимог зазначеного припису, відносно відповідача старшим державним інспектором з енергонагляду було винесено постанову № 02/17-01-0013 від 28.01.2011 року про накладання штрафу, яку відповідач, згідно поштового повідомлення, отримав 01 лютого 2011 року (а.с. 8- зворотній бік).

Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України „Про електроенергетику" та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику,» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312.

Пунктом 10 наведеного Положення передбачено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Частина 1 ст.9 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 ст. 9 закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

Так, відповідно з частиною 3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. №1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія» "Укренерго" підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996г, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.

Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1. Статуту), а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (підпункт 2.2.16 пункту 2.2. Статуту).

Законодавством України не встановлено методику визначення суми штрафу за правопорушення в електроенергетиці, тому старший державний інспектор Держенергонагляду встановлює розмір штрафу в постанові з урахуванням складу правопорушення та негативних наслідків, до яких можуть привести виявлені порушення.

Згідно з Положенням про відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», затвердженим директором Державного підприємства "Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21 березня 2006р., Держенергонагляд у Донбаському регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Донецької та Луганської областях, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України. Згідно з затвердженим 12.03.06р. Положенням про відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.06р. встановлено, що останній не є юридичною особою та має структурні підрозділи, зазначені у додатку 1 до вказаного Положення. Юридичною особою є Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно з Додатком 1 до вказаного Положення Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є одним зі структурних підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Частина 6 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» визначає, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України. Державне казначейство організує та здійснює виконання Державного бюджету відповідно Положенню про Державне казначейство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.07.1995р. №590.

Відповідачем, постанову від 28 січня 2011 року №02/17-01-0013 про накладення штрафу не оскаржено, до теперішнього часу, штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн. у добровільному порядку не сплачено.

За таких обставин вина відповідача в ухиленні від виконання постанови про застосування штрафної санкції є такою, що підтверджена матеріалами справи, тому сума штрафу в розмірі 5100,00 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню у повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд в Донбаському регіоні» до Саханської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоазовської районної ради Донецької області про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 5 100 грн 00 коп. - задовольнити.

Стягнути з Саханської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоазовської районної ради Донецької області ( 87651, Донецька область, Новоазовський район, с. Саханка, вул. Вартазарової, б. 3, код ЄДРПОУ 25702499 , рахунок 35415013001122 ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016) суму штрафу в розмірі 5100,00 грн. ( п'ять тисяч сто грн. 00 коп.) до бюджету по коду бюджетної класифікації 210811000, поточний рахунок № 311112106700314, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686825, отримувач коштів: державний бюджет Новоазовського району.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 22 червня 2011 року.

Повний текст постанови буде виготовлено 25 червня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Полякова К.В.