Україна
22 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7017/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13 год. 10 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Полякової К.В.
при секретарі Федорової Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька
до Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку
третя особа: Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія»
про визнання дій незаконними та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 22.01.2011 року
За участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 05-29/01 від 04.01.2011 року)
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: ОСОБА_2 (дов. № 9-469 10.01.2011 року)
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції в Донецькій області про визнання дій незаконними та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 22.01.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.11.2010 року по адміністративній справам № 2а-24035/10/0570 з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька (далі за текстом Фонд) була стягнута сума недоїмки в сумі 138522,19 грн. За вказаною постановою Фонду було видано виконавчий лист на підставі якого, відділом ДВС 14.01.2011 року було відкрите виконавче провадження. 22 січня 2011 року старшим державним виконавцем відділу ДВС Домбровською Е.І. було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження на підставі п.15 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року № 606-ХІV (надалі Закон № 606-ХІV), у зв'язку із внесенням боржника до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року № 2711-ІV (далі Закон № 2711-ІV). Однак, Фонд не погоджується з вказаною постановою, оскільки п.1.4 статті 1 Закону № 2711-ІV визначено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні вказаного Закону № 2711-ІV на які поширюється дія п.15 статті 34 Закону № 606-ХІV, щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження. А саме, дія Закону № 2711-ІV поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єктів господарської діяльності, що перераховані в п. 1.3 ст. 1 Закону № 2711-ІV, щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Згідно вказаних норм Закону, відділення Фонду не відноситься до учасників розрахунків за енергоносії, борг ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» перед відділенням Фонду не відноситься до боргу у сфері енергопостачання, енергоспоживання чи несплату електроенергії або податкового боргу, спірний борг виник внаслідок несплати боржником обов'язкових страхових внесків до Фонду, на які не поширюється податкове законодавство та Закон № 2711-ІV. На підставі викладеного, просив суд визнати незаконними дії відповідача та зобов'язати відповідача виконати постанову від 14.01.2011 року про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» суми недоїмки у розмірі 138522,19 грн. (а.с. 2-4).
Ухвалою суду від 2 червня 2011 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія».
24.05.2011 року до суду надійшла заява Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька про уточнення позовних вимог. Відповідно до уточнених позовних вимог, позивач просив суд визнати дії Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції в Донецькій області незаконними та скасувати постанову від 22.01.2011 року державного виконавця відділу державної служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про зупинення виконавчого провадження (а.с. 17-20).
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити, давши аналогічні пояснення тим, що викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заперечення на позовну заяву. В обґрунтування заперечень зазначив, що пунктом 15 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено обов'язкове зупинення виконавчого провадження у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» та його структурні підрозділи увійшли до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року №2711-IV. Враховуючи вищевикладене, просив суд залишити позовну заяву без задоволення. (а.с. 42-43).
20.06.2011 року до суду надійшло клопотання відповідача про розгляд справи без участі його представника та визнання позову (а.с. 61).
Суд не бере до уваги клопотання представника відповідача в частині визнання позову, оскільки з довіреності Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції в Донецькій області (а.с. 38), Домбровська Е.І. уповноважена представляти інтереси ДВС з наданням їх певного кола прав, серед яких відсутнє право визнавати позов в повному обсязі.
Представник третьої особи в судовому засіданні не заперечував проти того, що на даний час, згідно внесених змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 19.05.2011 року № 3385-VІ встановлено, що за рішеннями про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства не зупиняються. Проте, проти задоволення позову заперечував.
Заслухавши пояснення представників позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року у адміністративній справі № 2а-24035/10/0570 з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька було стягнуто заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 138522,19 грн.
14 січня 2010 року старшим державним виконавцем відділу ДВС Ворошиловського РУЮ у м. Донецьку Домбровською Е.І. було відкрито виконавче провадження № 23749410 по примусовому виконанню виконавчого листа № 2а-24035/10/0570, виданого 10.01.2011 року (а.с.6).
22 січня 2011 року державним виконавцем Домбровською Е.І. на підставі п.15 ст. 34, 36 Закону України «Про виконавче провадження» було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 23749410 про стягнення заборгованості з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 138522,19 грн. (а.с. 7).
Підставою для зупинення вказаного виконавчого провадження було внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу - ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711-IV.
23 березня 2011 року, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька на ім'я начальника ДВС ДВС Ворошиловського РУЮ у м. Донецьку було подано скаргу від 22.03.2011 року № 05-29/361, вимоги якої полягали в зобов'язння відповідача розпочати примусове виконання виконавчого листа по справі № 2а-24035/10/0570 про стягнення з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» недоїмки у розмірі 138522,19 грн. (а.с. 25-27).
За результатами розгляду скарги, 04 квітня 2011 року ДВС Ворошиловського РУЮ у м. Донецьку було прийнято постанову про відмову у задоволенні скарги на дії державного виконавця (а.с. 31).
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону № 606-ХІV виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню, зокрема, у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711-IV.
Статтею 2 Закону № 2711-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
До учасників розрахунків віднесені - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом (пункт 1.3 статті 1 Закону 2711-IV).
Згідно з п.1.4 ст. 1 Закону № 2711-IV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Вищенаведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум видів заборгованості зі сплати грошових коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону № 606-ХІV щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до положень Закону 2711-IV його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єктів господарської діяльності, зазначених в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
В судовому засіданні встановлено, що наказом Міністерства палива та енергетики від 10.11.2005 року № 568 затвердженого перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь к процедурі погашення заборгованості (а.с. 64).
Відповідно до копії витягу з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь к процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» станом на 07.07.2011 року внесено до вищезазначеного реєстру (а.с. 65).
Проте, проаналізувавши вищенаведені вимоги законодавства та дослідивши матеріали справи суд встановив, що Фонд не відноситься до учасників розрахунків відповідно до Закону № 2711-IV. Борг ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за не сплату електроенергії або податковим боргом, оскільки борг виник через несплату останнім обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми Закону № 2711-IV, тому віднесення ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до вищевказаного Закону не є підставою для зупинення спірного виконавчого провадження.
Крім того, приписи п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону № 606-ХІV визначають дві обов'язкові умови, які зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження. Це внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, суб'єктивна ознака, що має місце у межах спірних відносин, та участь зазначеного підприємства у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону 2711-IV, об'єктивна умова, яка в свою чергу включає характер та термін виникнення заборгованості.
Недоведеність віднесення заборгованості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, перед позивачем до такої, що погашається за процедурою Закону 2711-IV унеможливлює застосування приписів п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» до спірних правовідносин.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що статтею 3.7 Закону 2711-IV зі змінами від 19.05.2011 року № 3385-VІ, яка є чинною на час розгляду справи, встановлено, що не зупиняються виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року щодо підприємств паливно-енергетичного комплексу на строк їх участі у процедурі погашення заборгованості.
Зважаючи на обставини справи, суд вважає за необхідне скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про зупинення виконавчого провадження від 22.01.2011 року з примусового виконання виконавчого листа від 10.01.2010 року № 2а-24035/10/0570 про стягнення з ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» страхових внесків на загальну суму 138522,19 грн.
Скасування у судовому порядку постанови про зупинення виконавчого провадження автоматично обумовлює обов'язок відповідача за Законом України «Про виконавче провадження» поновити виконавчі провадження з виконання в примусовому порядку вищевказаних виконавчих листів та провести дії, спрямовані на виконання рішень суду.
Позовні вимоги про визнання незаконними дій відповідача залишаються судом без задоволення з наступних підстав.
Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії являє собою процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача несе акт індивідуальної дії - постанова про зупинення виконавчого провадження. Саме вона має вплив на його права та інтереси. Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної чи юридичної особи прав (чи інтересів). З огляду на зазначене, суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 158-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька звернулось до Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції в Донецькій області про визнання дій незаконними та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 22.01.2011 року - задовольнити частково.
Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку Домбровської Е.І. про зупинення виконавчого провадження від 22.01.2011 року щодо примусового виконання виконавчого листа від 10.01.2010 у справі № 2а-24035/10/0570, виданого Донецьким окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецька заборгованості по страховим внескам в розмірі 138522,19 грн.
В решті позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України проголошено її вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 22 червня 2011 року в присутності представника позивача.
Повний текст постанови складено 25 червня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Полякова К.В.