Постанова від 21.11.2011 по справі 2а-18450/11

Справа № 2а-18450/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.11.2011 року. . суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1С, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов”язання здійснити нарахування та виплату допомоги дітям війни ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області про визнання бездіяльності щодо не нарахування та невиплати їй щомісячної державної допомоги “як дитині війни”протиправною та зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату такої допомоги за період з 09.07.2007 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум та проводити виплати в подальшому.

Ухвалою судді від 04.11.2011 р. адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 09.07.2007 р. по 31.04.2011р. був залишений без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Відповідно до вимог ст. 183-2 КАСУ справа розглядається в порядку скороченого провадження.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, суддя дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області, отримує пенсію за віком та є дитиною війни в розумінні Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Відповідно до статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи те, що позивач є дитиною війни, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання надбавки до пенсії.

Наділивши дітей війни зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є дітьми війни, тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист дітей війни.

Частиною 3 ст. 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Іншими словами, пенсії та інші види соціальних виплат що є єдиним джерелом існування не можуть бути нижче від прожиткового мінімуму, який встановлюється законом.

Статтею 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" визначено, що прожитковий мінімум застосовується зокрема для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому частиною 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Враховуючи викладене, в контексті положень статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (в редакції від 22.05.2008) та частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд вважає за можливе застосувати для визначення розміру щомісячної доплати до мінімальної пенсії за віком розмір прожиткового мінімуму, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що на думку суду, не суперечить вимогам частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Суд також звертає увагу на те, що Постанова Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008р. “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”є підзаконним нормативно-правовим актом, який в ієрархії нормативно-правових актів займає нижче місце, ніж закони України. Суд вважає, що при визначенні розміру щомісячної державної соціальної 30% надбавки до пенсії як дитині війни позивачу, виходячи з положень Конституції України та висновків Конституційного Суду України, викладених в його рішеннях, повинні застосовуватися норми ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч.2 ст.5 КАС України).

Відповідно до п.7 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”від 14.06.2011р. прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4 такого змісту: "4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

Згідно до п.6 Постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011р. “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, яка набула чинності 23.07.2011р. установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні.

З 23 липня 2011 року управління Пенсійного Фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області діє у відповідності до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік та Постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року.

Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суддя приходить до висновку, що викладені в позові доводи позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Позивач має з 31 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року включно право на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з підвищенням розміру вказаної пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного відповідним законом, відповідні виплати провести з урахуванням вже проведених виплат.

Щодо нарахування виплат в подальшому, то що позивач не має законних підстав звертатися із позовними вимогами про зобов'язання відповідача в майбутньому не порушувати його права, так як відповідно до ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Таким чином, особа, може звернутися за захистом своїх прав, свобод чи інтересів, які, на її думку, порушені існуючою дією, бездіяльністю чи рішенням.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, ст.ст. 6-14, 71, 86, 94, 99,100, 159-163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного

судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області в частині не нарахування та невиплати підвищення до пенсії ОСОБА_2 передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”у період з 31 квітня 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за період з 31 квітня 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 (одна) гривня 70 копійок.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню у межах суми за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення., а особою, яка не брала участь у справі, з моменту отримання копії постанови.

Суддя: