Україна
08 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7192/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 20 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Полякової К.В.
при секретарі Карлюк М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування інвалідів
до Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод»
про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у розмірі 2293835,65 грн.
За участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 (дов. № 03-01/51 від 11.01.11 р.),
від відповідача: ОСОБА_2 (дов. № 96 від 17.05.2011 р.),
ОСОБА_3 (дов. № 94 від 17.05.2011 р.)
Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування інвалідів звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 2 285 607,49 грн. та пені у сумі 8 228,16 грн.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що відповідно до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" і забезпечують працевлаштування інвалідів. Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, наданий ВАТ «Харцизький трубний завод» до Фонду, середньооблікова чисельність штатних півників облікового складу відповідача становила 3334 осіб. Таким чином, до ВАТ«Харцизький трубний завод» у 2010 році повинно бути працевлаштовані 133 інваліда. Проте, фактично за даними звіту на підприємстві працювали 74 інваліда. Тобто у відповідності до викладених приписів законодавства відповідач не виконав норматив по створенню ще 59 місць по працевлаштуванню інвалідів. В зв'язку з чим, на підставі статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні " та відповідно до розрахунку за невиконання ВАТ «Харцизький трубний завод» нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році відповідачу нараховані адміністративно господарські санкції у сумі 228567,49 грн. Разом з тим, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення, що встановлено статтею 20 Закону та п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70 . Отже, станом на 27.04.2011 року за несвоєчасну сплату адміністративно господарських санкцій відповідачу нарахована пеня у сумі 8228,16 грн. Таким чином, загальна сума позову з урахуванням пені становить 2293835,65 грн. Зважаючи на наведене, позивач просив суд стягнути з відкритого акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 2285607,49 грн. та пеню у сумі 8228,16 грн., разом 2293835,65 грн.
Під час розгляду справи відповідача - Відкрите акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» було замінено належним відповідачем - Публічним акціонерним товариством «Харцизький трубний завод», про що судом постановлено відповідну ухвалу від 08.06.2011 року.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав повністю, пославшись на доводи аналогічні викладеним у позовної заяві, просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, в його задоволенні просили відмовити, надали заперечення проти позову, в обґрунтування якого зазначили, що дійсно відповідно до Форми 10-ПІ Звіту про занятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, підприємство в 2010 році повинно було працевлаштувати 133 інваліда. Фактично працюючих інвалідів в 2010 році на підприємстві було 74 особи. Однак, як стверджують представники відповідача, адміністрація підприємства веде постійну роботу щодо створення робочих місць для інвалідів та їх працевлаштування. Так, підприємством було створено 97 робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідачем щомісяця направлялися звіти про наявність вакансій Харцизькому міському центру зайнятості населення, а також були направлені листи до управління праці та соціального захисту населення в місті Харцизьку про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів. Крім того, листом від 11.08.2010 року за вих. № 5-15/661-505 міську спілку інвалідів «Іскра» в м. Харцизьку, відповідачем було повідомлено про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів. Також відповідачем були направлені колишнім працівникам-інвалідам листи про наявність вакантних місць на заводі для працевлаштування інвалідів. Втім, при зверненні інвалідів щодо працевлаштування, після ознайомлення їх з переліком вільних робочих місць і вакантних посад, вони відмовлялися в письмовій формі від працевлаштування по запропонованим вакансіям.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Публічне акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Харцизької міської ради Донецької області за адресою: вул. Патона, буд. 9, місто Харцизьк, Донецька область, 86703, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 161357 (а.с. 74).
Свою діяльність Публічне акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» здійснює відповідно до статуту, затвердженого у новій редакції (а.с. 84-85).
Основними видами діяльності ПАТ «Харцизький трубний завод» є виробництво труб та фітингів для труб зі сталі, загальні механічні операції та будівництво будівель, що підтверджується довідкою ЄДРПОУ Серії АБ № 376369 (а.с. 73).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 19 "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ від 21.03.1991 року (далі - Закон № 875- ХІІ) для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 цього Закону встановлено порядок та розміри сплати підприємствами адміністративно-господарських санкцій внаслідок порушення законодавства щодо невиконання нормативу працевлаштування інвалідів.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік Форма 10-ПІ, який є в матеріалах справи (а.с. 6) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу на підприємстві ВАТ «Харцизький трубний завод» в 2010 році становила 3334 осіб. Отже норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів для позивача повинен становити 133 осіб. Фактично кількість штатних працівників на підприємстві, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 74 особи. Таким чином, до підприємства відповідача не працевлаштувалися інваліди на 59 вакантних посад.
Крім того, з даного звіту вбачається, що річний фонд оплати праці на підприємстві відповідача складає 129156,2 грн., а середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 38739,1 грн.
З урахуванням вищезазначених вимог Закону, позивачем були нараховані адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідами на підприємстві відповідача, розмір яких становить 2285606,9 грн. та пеня у ромірі 8228,16 грн. Загальна сума заборгованості складає 2293835,65 грн., що вбачається з розрахунків суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році (а.с. а.с. 7,8).
Разом з тим, доводи позивача, щодо нарахування та стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 2 285 607,49 грн. спростовуються наступним.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону № 875- ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій або до державної служби зайнятості (з подальшим його направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).
Частини 2, 3 ст. 19 Закону № 875- ХІІ та ч. 2 ст. 12 Закону України «Про охорону праці» встановлюють, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів; самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Функції контролю за виконанням підприємством нормативу робочих місць для інвалідів, подачі ним звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, за приписами статті 19 Закону № 875- ХІІ покладено на Фонд соціального захисту інвалідів в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Як вбачається з матеріалів справи, в 2010 році відповідачем було вжито наступних заходів щодо працевлаштування інвалідів.
Так, відповідачем створено 97 робочих місць для працевлаштування інвалідів, а саме:
Відповідно до наказу ВАТ «Харцизький трубний завод» від 08.02.2010 року ОД № 37 (а.с. 25), створено 40 штатних одиниць - ловець бездоглядних тварин з п'ятиденним робочим тижнем на 0, 125 ставки.
Згідно наказу ВАТ «Харцизький трубний завод» від 07.04.2010 року ОД № 82 (а.с. 26), створено 55 штатних одиниць, з яких 27 - кочевальщиків 2 розряду на 0, 125 ставки, 10 - стеклопроторщиків на 0, 125 ставки, 10- натирачів підлоги на 0, 125 ставки, 8 - заправника поливомиючих машин на 0, 125 ставки.
Наказом ВАТ «Харцизький трубний завод» від 04.10.2010 року ОД № 202 (а.с. 27), створено 2 штатні одиниці - палітурників на 0, 125 ставки.
На виконання зазначених наказів ВАТ «Харцизький трубний завод» були розроблені та затверджені посадові інструкції вищенаведених посад (а.с. а.с. 28,29,30,31,32 ).
Починаючи з березня 2010 року щомісяця до Харцизького міського центру зайнятості надавались звіти про наявність вакансій за Формою № 3-ПН про наявність вакантних місць на яких можуть працювати інваліди (а.с. а.с. 33,34,35,36,37,38).
З листа ВАТ «Харцизький трубний завод» від 11.08.2010 року № 5-15/660-504 до Управління праці та соціального захисту населення в м. Харцизьку, вбачається що відповідачем направлялася інформація щодо наявності вакантних місць для працевлаштування інвалідів (а.с. 39).
ВАТ «Харцизький трубний завод» також повідомляв Харцизьке міське товариство інвалідів «Іскра» про наявність на підприємстві відповідача вакантних місць для працевлаштування інвалідів, про що свідчить лист від 11.08.2010 року № 5-15/661-505 (а.с. 41). Проте, згідно наданої відповіді голови Харцизького міського товариства інвалідів «Іскра» від 20.10.2010 року № 42 для працевлаштування на підприємство відповідача інваліди згоди не дали (а.с. 42).
Крім того, відповідачем надано лист від 21.10.2010 року № 5-15/10-27 до Управління праці та соціального захисту населення в м. Харцизьку, яким ВАТ «Харцизький трубний завод» повідомляв про працевлаштування 2-х інвалідів 3-ї групи та наявність вакантних місць. (а.с. 40).
В матеріалах справи також є в наявності копії листів, що були направлені відповідачем на адресу до колишніх працівників - інвалідів підприємства, щодо повідомлення останніх про наявність на підприємстві вакантних місць для їх працевлаштування, однак вказані працівники відмовилися від такої пропозиції, про що свідчать їх письмові відмови під переліком вакантних місць (а.с. 43-54, 66-71).
Нормами частини 1 статті 217 Господарського кодексу України, законодавець встановив, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Статтею 218 Господарського кодексу України, передбачено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив, що відповідач виділив та створив робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створив для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, надавав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітував Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, тобто вимоги, визначені в статті 18 Закону № 875- ХІІ відповідачем виконані в повному обсязі.
Крім того відповідач самостійно займався пошуком інвалідів для їх працевлаштування.
Суд, також зазначає, що створення робочих місць для інвалідів і їх працевлаштування не є тотожними категоріями.
За таких обставин, суд вважає, що в діях відповідача не вбачається вини щодо незабезпечення працевлаштування інвалідів у звітному періоді - в 2010 році, а тому застосування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів є безпідставним.
Щодо позовних вимог щодо нарахування та стягнення з відповідача пені у сумі 8 228,16 грн., суд зазначає, що за приписами статті 230 УК України, штрафні санкції у вигляді пені застосовуються до суб'єкта господарських відносин, за порушення здійснення ним господарської діяльності, невиконання або належного виконання господарських зобов'язань.
Статтею 20 Закону № 875- ХІІ, передбачено нарахування пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
З урахування обставин справи та вищевказаних вимог законодавства, а також, враховуючи відсутність вини відповідача у незабезпеченні працевлаштування інвалідів у звітному періоді - в 2010 році, вимоги позивача про стягнення пені у сумі 8 228,16 грн. є безпідставною.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування інвалідів до Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у розмірі 2293835,65 грн. - відмовити у повному обсязі.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та відповідно до частини 3 статті 160 КАС України проголошена її вступна та резолютивна частини 08 червня 2011 року.
Повний текст постанови складений 10 червня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Полякова К.В.