Справа № 2-а-3550/11
іменем України
20.12.2011 року смт.Тростянець
Суддя Тростянецького районного суд Вінницької області ОСОБА_1, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі про зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся в суд з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі Вінницької області про зобов'язання вчинити дії. Зазначив, що отримує пенсію по за віком та знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі. Після призначення пенсії продовжив працювати. Позивач у 2011 році звернувся до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням страхового стажу та заробітної плати, отриманих після призначення пенсії. Після проведеного перерахунку стало відомо, що при перерахунку пенсії не було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2010 рік. Позивачем у позовній заяві зазначено, що такі дії відповідача є неправомірними, оскільки при перерахунку пенсії у 2011 році слід було застосовувати показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує зверненню за призначенням чи перерахунком пенсії, тобто за 2010 рік. Тому просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно поданої нею заяви з 01.07.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за попередній 2010 рік.
Відповідачем УПФ України у Тростянецькому районі подано заперечення на позов, згідно якого відповідач просить залишити без задоволення позовні вимоги. Посилається на те, що показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік, застосовується при призначенні пенсії а не при її перерахунку. Позивачу ж було проведено саме перерахунок пенсії.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 з 03.03.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі і отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(надалі ОСОБА_3 № 1058-IV). Після призначення пенсії продовжила працювати. У червні 2011 року вона звернулася із заявою до УПФ у Тростянецькому районі про здійснення перерахунку пенсії із врахуванням страхового стажу та заробітної плати отриманих після призначення пенсії.
УПФ у Тростянецькому районі проведено перерахунок пенсії позивачеві, з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати, з якої попередньо було перераховано пенсію.
Відповідно до діючої на час проведення перерахунку ч. 4 ст. 42 ОСОБА_3 № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього ОСОБА_3.
Тобто із норм абзацу 3 ч. 4 ст. 42 ОСОБА_3 № 1058-IV випливає, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 вказаного закону. Отже правила ч. 1 ст. 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 ОСОБА_3 № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Суд приходить до висновку, що середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу)застрахованої особи для обчислення пенсії.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі ОСОБА_3 1788) та ОСОБА_3 України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058-IV від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.
З урахуванням зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Крім того, умови перерахунку пенсії, визначені підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28.05.2008 року № 530 не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 ОСОБА_3 № 1058-IV в редакції ОСОБА_3 від 09.07. 2003 року.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 ОСОБА_3 № 1058-IV у первинній редакції.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
На підставі викладеного та керуючись ст. 6, 22, 46, 92, 152 Конституції України ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ПКМУ № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008, ст.ст. 8-12, 17, 99, 100, 159-163,183-2 КАС України, -
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі про зобов'язання вчинити дії.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Тростянецький районний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: