< Список >
Донецький окружний адміністративний суд
14 грудня 2011 р. Справа № 2а/0570/19724/2011
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Крилової М.М.
суддів Папазової Г.П., Єфіменко О.В.
при секретарі Полежай Ю.В.
розглянувши позовну заяву Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Азов», третя особа яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державна податкова служба України про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, -
за участю:
представника позивача ОСОБА_2, діє за довіреністю від 07.09.2011;
представника третьої особи ОСОБА_3, діє за довіреністю від 25.02.2011,-
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Азов», третя особа яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державна податкова служба України про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Позивач в обґрунтування позову зазначив, що на підставі подання Державної податкової адміністрації України від 22.11.2010р. №14864/5/22-6016, наказом від 27.12.2010р. №1644 «Про застосування спеціальних санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» застосувало до відповідача спеціальну санкцію-тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». Позивач листом від 11.03.2011р. № 4202-29/353 звернулось до ДПА України стосовно доцільності продовження дії спеціальної санкції до відповідача, на що у відповідь ДПА України надіслано лист від 11.04.2011. №4445/5/22-6016, відповідно до якого відповідачем не усунуті порушення вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Відповідно до частини 2 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», санкції, зазначені в цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової, контрольно-ревізійних служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.
На підставі зазначеного представник позивача просив подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Азов» наказом Мінекономіки від 27.12.2010р. №1644 на термін до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «Мега-Азов» порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діяла з 24.11.2009р. по 11.02.2010р.), допущеного при виконанні контракту від 23.11.2007р. №1/е, укладеного з іноземним суб'єктом господарської діяльності ТОВ «Техно Инжиниринг» (Російська Федерація).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, в зв'язку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Представник третьої особи в судовому засіданні просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з Указом Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 9 грудня 2010 року № 1085/2010, з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади, усунення дублювання їх повноважень, забезпечення скорочення чисельності управлінського апарату та витрат на його утримання, підвищення ефективності державного управління та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України постановлено утворити Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, реорганізувавши Міністерство економіки України, а також поклавши на Міністерство, що утворюється, функції у сфері реалізації державної регуляторної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, регулювання цінової політики (крім питань реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Указом Президента України від 31.05.2011 року № 634/2011 «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України» встановлено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником Міністерства економіки України та яке відповідно до покладених на нього завдань застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
Статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Судом встановлено, що згідно акту Жовтневої МДПІ м. Маріуполя від 14.10.2010р. №2623/22-011-1/33244022 про результати позапланової невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Азов» з питань дотримання вимог валютного законодавства стосовно розрахунків з нерезидентом згідно договору №1/е від 23.11.07р. при здійсненні зовнішньоекономічної операції від 26.11.09р. за період з 23.11.2007р. по 08.10.2010р. встановлено, що у період, який перевірявся, ТОВ «Мега-Азов» укладений контракт №1/е від 23.11.07р. з нерезидентом ТОВ «Техно Инжиниринг» (Російська Федерація). Також, зазначеним актом перевірки встановлено, що відповідно до вищевказаного контракту ТОВ «Техно Инжиниринг» перерахувало грошові кошти (предоплата) на рахунок ТОВ «Мега-Азов» на суму 1080000,00 руб.РФ. ТОВ «Мега-Азов» товар (частини нового електродвигуна) експортований з митної території України на загальну суму 1272000,00 руб.РФ. Законодавчій строк надходження коштів 25.05.2010р., однак виручка в іноземній валюті в сумі 192000,00 руб.РФ. за експортований товар не надійшла від нерезидента ТОВ «Техно Инжиниринг» (Російська Федерація) на розрахунковий рахунок ТОВ «Мега-Азов», чим порушений законодавчий термін розрахунків в іноземній валюті у період з 26.05.2010р. по 08.10.2010р. (включно).
Таким чином, перевіркою встановлено порушення відповідачем ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» №185/94-ВР від 23.09.1994р. (у редакції, що діяла з 24.11.2009р. по 11.02.2010р.), відповідно до положень якого виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
З матеріалів справи відомо, що Державною податковою адміністрацією України на адресу Міністерства економіки України (далі - Мінекономіки) надіслано подання від 22.11.2010р. №14864/5/22-6016, відповідно до якого ДПА України пропонує застосувати спеціальні санкції до ТОВ «Мега-Азов» за порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Мінекономіки України прийнятий наказ від 27.12.2010р. №1644 «Про застосування спеціальних санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України», відповідно до якого до ТОВ «Мега-Азов» застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.3.4 п.3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженому наказом Мінекономіки та ДПАУ від 09.11.2006 р. № 340/672, при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
Так, Мінекономіки листом від 11.03.2011р. № 4202-29/353 звернулось до ДПА України стосовно доцільності продовження дії спеціальної санкції до відповідача, на що у відповідь ДПА України надіслано лист від 11.04.2011. №4445/5/22-6016, відповідно до якого податковий орган вважає за доцільне продовжити відносно ТОВ «Мега-Азов» дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованого наказом Мінекономіки від 27.12.2010р. №1644.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що підприємством ТОВ «Мега-Азов» було допущено порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», при цьому вказані порушення на теперішній час не усунуті, суд вважає необхідним продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «Мега-Азов».
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, згідно ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, враховуючи вищенаведені правові норми та досліджені обставин в їх сукупності, суд вважає, що позивачем у судовому засіданні доведено необхідність продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
Позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Азов», третя особа яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державна податкова служба України про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - задовольнити повністю.
Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мега-Азов» наказом Міністерства економіки України від 27.12.2010р. №1644 на термін до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «Мега-Азов» порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діяла з 24.11.2009р. по 11.02.2010р.), допущеного при виконанні контракту від 23.11.2007р. №1/е, укладеного з іноземним суб'єктом господарської діяльності ТОВ «Техно Инжиниринг» (Російська Федерація).
У судовому засіданні 14 грудня 2011 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 19 грудня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Крилова М.М.
Судді Папазова Г.П. Єфіменко О.В.