№ 0827/2-а-11684/2011
16 серпня 2011 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя, який діє як адміністративний суд, у складі судді Гончар М.С.
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя (надалі -УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя) про визнання дій протиправними, зобов'язання певних дій, -
05.08.2011 року позивач, з додержанням вимог територіальної та предметної підсудності, звернулвся до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя, як адміністративного суду, з позовом до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, в якому зазначав наступне. Він, відповідно до Закону України №796-Х11 від 28.02.1991р. "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі -ОСОБА_2 -796), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ВЕС у 1986 р. та віднесений до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок «Чорнобильської катастрофи», тому, відповідно до ст. 49,51 вказаного Закону, має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Відповідач відмовляється привести зазначені виплати у відповідність з вимогами Закону, що підтверджується його письмовою відповіддю, доданою до адміністративного позову. В зв'язку із чим, позивач просив: визнати протиправними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, по відмові в перерахунку додаткової пенсії йому, як особі, яка постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, з вимогами встановленими ст.ст. 49, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 22.05.2008 року; зобов'язати УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити йому перерахунок додаткової пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з 22.05.2008 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком дорівнюючої прожитковому мінімуму, встановленому відповідно до ЗУ «Про прожитковий мінімум», з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
08.08.2011 року зазначений позов передано у провадження судді Гончар М.С., ухвалою суду від 11.08.2011 року скорочене провадження у справі відкрито в частині позовних вимог позивача в межах шестимісячного строку звернення до суду, в іншій частині - позов залишено без розгляду (а.с.11).
Відповідачем надані письмові заперечення на позов (а.с.13-14), в яких Управління просило відмовити у задоволенні позову повністю.
Розгляд справи здійснювався суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч. 4 ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов позивача підлягає частковому задоволенню у зв'язку з наступним.
Як видно з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і його віднесено до 2-ої категорії осіб, 3 групи інвалідності, які постраждали внаслідок цієї катастрофи, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (копія а.с.5).
Позивач перебуває на обліку в УПФУ Шевченківського району м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»(ОСОБА_2 1058) (а.с.6-7) і додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530
Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 Закону -796 має здійснюватись повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
При таких обставинах, в силу ст. 51 Закону України № 796 позивач має право на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України.
Проте, відповідачем додаткова пенсія нараховується у спосіб та у розмірі, встановленому Постановами КМУ, в тому числі № 530 від 28.05.2008 року (а.с.8-9, 13).
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
В рішеннях Конституційного Суду України у справах № 1-21\05 від 11. 10. 2005 р., № 8 від 06. 07. 1999 р., № 5-рп02 від 20. 03. 2002 р,. № 7 -рп04 від 17. 03. 2004 року, № 20-рп04 від 01.12.2004 р, № 10 -рп08 від 22.05.2008 року, що стосувались спорів, пов'язаних з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, КСУ зазначив, що пільги, компенсації і гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних, відповідно до ст. 22 Конституції України є неприпустимим.
Таким чином, при розрахунку розміру додаткової пенсії позивача слід керуватися ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких особам, віднесеним до постраждалих другої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Проте, предметом дослідження по цій справі є період нарахування та виплати додаткової пенсії позивачу відповідачем з 05.02.2011 року по день винесення цієї постанови 16.08.2011 року.
Ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у 2011 році законами України не була зупинена до 22.07.2011 року включно.
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”від 14.06.2011 року № 3491, який набрав чинності 19.06.2011 року, у 2011 році норми і положення ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. ОСОБА_2 не визнаний неконституційний на час розгляду цієї справи.
Проте, на момент набрання чинності цим Законом, Кабінетом Міністрів України ще не встановлено порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян, хоча із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано саме Кабінету Міністрів України.
Лише постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, яка набрала чинності 23.07.2011 року, встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму: п. 1.2. тим, хто належить до 2 категорії -15%.
В силу ст. 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
П. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України передбачено, що у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно з додержанням вимог п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України.
Керуючись ст. ст. 158-163, 183-2 України, суд ,-
Позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя щодо неперерахунку додаткової пенсії ОСОБА_1 з 05 лютого 2011 року по 22 липня року включно - незаконними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії, як особі, яка віднесена до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок катастрофи у відповідності з вимогами, встановленими ст.49, ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року включно з розрахунку щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком дорівнюючої прожитковому мінімуму, встановленому відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум", з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
В решті позовних вимог -відмовити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя виконати дану постанову негайно - у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя М.С. Гончар