Каланчацький районний суд Херсонської області
Справа № 2-а-2316/11
21.11.2011 року Суддя Каланчацький районний суд Херсонської області Максимович І. В. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі про зобов»язання суб»єкта владних повноважень вчинити дії зокрема суб»єкта владних повноважень вчинити дії зокрема нарахувати та виплатити суму недоплаченої пенсії,
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області про зобов'язання проведення перерахування та виплати пенсії, мотивуючи тим, що 20.07.2011 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру по стажу праці і заробітній платі. Перерахунок зроблений по показнику середньої заробітної платні працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 р. в розмірі 1197 грн. 91 коп. замість встановленого за 2009 р. - 1650 грн. 43 коп.. Вважає, що відповідач порушив його права відмовляючи провести розрахунок пенсії у встановленому законом порядку зробивши перерахунок пенсії по показнику середньої заробітної платні працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 р. в розмірі 1197 грн. 91 коп. замість встановленого за 2009 р. - 1650 грн. 43 коп.. На підставі викладеного просить зобов»язати Управління ПФ України в Каланчацькому районні Херсонської області провести перерахування пенсії та сплачувати пенсію за віком в розмірі 1719, 83 грн. та стягнути збитки-різницю в пенсії за минулий час у розмірі 2493 грн. 00 коп..
Відповідачем надані заперечення, відповідно до яких, позовні вимоги не визнали, просили у задоволенні позову відмовити, мотивуючи тим, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 зміни, які були внесені до ст.42 Закону в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними, в зв'язку з чим була поновлена попередня редакція частини четвертої цієї норми, яка передбачає, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Частина перша ст. 40 Закону передбачає, що для начислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 р. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 р. (1197,91 грн.). Також в запереченнях звернуто увагу на те, що підстав для проведення виплати заборгованості по пенсії з компенсацією втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати відповідно до ст. 46 Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не має, у зв'язку з тим, що вказана норма регулює компенсацію за нараховану, проте невиплачену пенсію, вважає, що позивачеві проводиться виплата пенсії у повному обсязі та своєчасно.
Дана справа розглянута, відповідно до положень ст.183-2 КАС України, в порядку скороченого провадження без виклику сторін і проведення судового засідання.
Суд, дослідивши письмові докази та перевіривши матеріали справи, вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Із матеріалів справи слідує, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Каланчацькому районні Херсонської області, як отримувач пенсії за віком.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.
Судом встановлено, що 20.07.2011 р. позивач звернувся до Управління ПФ України в Каланчацькому районні Херсонської області із заявою про перерахунок пенсії. Після його звернення, Управлінням ПФ України у Каланчацькому районні Херсонської області проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної платні працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 р. в розмірі 1197 грн. 91 коп..
Ст. 40 ч.2 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, відповідно до якого однією із складових частин для визначення заробітної плати є показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Ст. 42 ч. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, а перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Враховуючи що позивач звернувся за перерахунком пенсії у 2011 р., показником середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення є 2009 р. і Законом передбачений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача відносно того, що після визнання в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій неконституційними, рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, у зв'язку з чим відповідачем перерахунки пенсій проводились згідно з підпунктом третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" і до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 р. відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 р. (1197,91 грн.).
Ст. ст. 4, 5 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення і дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону і виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.
Статтею 2 Конституції України визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст та спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави. Відповідно до статті 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Статтею 22 Конституції України встановлено, що зміст та обсяг прав і свобод людини при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений. Відповідно до частин 2,3 статті 22 Конституції України конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне застосувати акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати відповідно до ст. 46 ч. 2 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з наступних підстав. Вказана норма передбачає компенсацію лише у разі порушення строків її виплати, проте суду не надано доказів того, що виплата пенсії позивачу проводиться з порушенням строків.
Оскільки органам Пенсійного фонду не надано повноважень самостійно розпоряджатися коштами держави, дії Управління Пенсійного фонду України у Каланчацькому районні Херсонської області не можуть бути визнані судом протиправними.
За таких обставин суд вважає за необхідне позов задовольнити частково та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Каланчацькому районні Херсонської області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати робітників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р..
Згідно ст.256 КАС України постанова суду, прийнята в порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню.
На підставі ст.ст. 27, 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст. 11, 167, 183-2, 256 КАС України, суд
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі про зобов»язання суб»єкта владних повноважень вчинити дії зокрема суб»єкта владних повноважень вчинити дії зокрема нарахувати та виплатити суму недоплаченої пенсії задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районні Херсонської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок і виплату пенсії з 01.06.2010 р. з урахуванням показника середньої заробітної плати робітників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р..
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ст. 256 ч.1 КАС України підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Каланчацький районний суд Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя І. В. Максимович