Постанова від 16.09.2011 по справі 2-а-2019/11

Каланчацький районний суд Херсонської області

Справа № 2-а-2019/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.09.2011 року смт. Каланчак

Суддя Каланчацького районного суду Херсонської області Максимович І.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі Херсонської області, в якому просить поновити пропущений строк для звернення до суду, визнати протиправними дії відповідача внаслідок яких йому не виплачена соціальна допомога, як дитині війни, за період з 2006 року по липень 2011 року включно, та зобов'язати управління здійснити перерахунок пенсії за вищевказаний період з підвищенням її на 30% від мінімальної пенсії за віком із розміру, встановленого ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Обґрунтовуючи позов, позивач вказує, що відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»належить до соціальної групи «діти війни», оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1, і на час закінчення Другої світової війни, їй не виповнилося 18 років, в зв'язку з чим має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії, як це передбачено ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Однак, відповідач в порушення вимог закону не здійснював нарахування та виплату зазначеної допомоги в 2006-2011 роках, чим грубо порушив її право на соціальну допомогу.

Відповідач управління Пенсійного Фонду України в Каланчацькому районі позов не визнав та, у передбачений законом строк, надав до суду письмове заперечення, в якому вказує, що посилання позивача, щодо нарахування та виплати соціальної допомоги за 2006-2011 роки є безпідставним та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки 28.05.2008 року Кабінет Міністрів прийняв постанову № 530, якою було визначено розміри щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується «дітям війни»в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Позивач починаючи з 01.01.2008 року отримує вищезазначене підвищення до пенсії у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За таких обставин вважає, що управління Пенсійного Фонду в Каланчацькому районі Херсонської області діяло у межах повноважень, у порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством. Стосовно відшкодування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 2009-2011 роки, то відповідач зазначив, що правових підстав для задоволення цих вимог не має. Оскільки, відповідними Законами України «Про Державний бюджет»не встановлено інших розмірів підвищення до пенсії «дітям війни», ніж ті, що зазначені в постанові Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Крім того, позивач пропустив строк для звернення до суду за захистом порушених прав, що є підставою для залишення даного позову без розгляду. Окрім того, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»державна соціальна допомога дітям війни не є пільгою, компенсацією або гарантією, а є державною соціальною підтримкою, тому застосування ст.46 Конституції України стосовно строків позовної давності є не обґрунтованим. Поряд з цим, відповідач зазначив, що Пенсійний фонд України не має належного фінансування, для виплати соціальної допомоги.

Оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення в порядку скороченого провадження та дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, має статус дитини війни, що підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача зі штампом «дитина війни».

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальних захист дітей війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Законом України „Про державний бюджет на 2006 рік ” від 20.12.2005 р. ст.77, п.17 дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” зупинено на 2006 рік. П.17 ст.77 Закону України „Про державний бюджет на 2006 рік ” від 20.12.2005р. виключено на підставі Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” від 19.01.2006 р. і встановлено ст.110 Закону, що пільги дітям війни, передбачені ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом ВР України з питань бюджету.

Тобто, суд приходить до висновку, що підстав для нарахування підвищення до пенсії передбаченого ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” №2195-IV, у 2006 році немає, так як положення ст.110 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2006 рік ” від 19.01.2006 року №3367-VI, не були визнанні неконституційними.

Судом не можуть бути також прийняті доводи позивача про стягнення невиплаченої соціальної допомоги за 2007 рік в повному обсязі виходячи з наступного. Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч.2 ст.56, ч.2 ст.62, ч.1 ст.66, п.7, 9, 12-14, 23, 29, 30, 41, 43-46 ст.71, ст.ст.98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) в тому числі положення п. 3, 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Так, хоча й зупинення виплат по ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»на підставі Закону України «Про державний бюджет України на 2007 р.»було визнано неконституційним, проте рішення про це було винесено Конституційним судом України лише 7 липня 2007 р.

Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, доплати по соціальній допомозі дітям війни поновлені з 09.07.2007 року.

Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих атів України»від 28.12.2007 року, з 01 січня 2008 року зупинені виплати, на які згідно із законами України мають право діти війни ( п.41 розділу ІІ Закону). Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України окремих положень ст. 65 розділу І, п. 61,62, 63, 66 розділу ІІ, п. 3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний Бюджет України на 2008 рік…»і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України положень ст. 67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ цього ж закону визнані такими, що не відповідають Конституції України, в тому числі положення п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів».

З урахуванням вищенаведеного соціальні доплати дітям війни поновлені з 22 травня 2008 року, тому позивач з 22.05.2008 року має право на перерахунок пенсії.

При цьому слід враховувати виплати, які були фактично здійснені відповідачем позивачу за відповідний період згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»в розмірі 10%.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що зазначена норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідачем на порушення вимог зазначеної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність, оскільки Пенсійний фонд України як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог ст. 6 Закону України № 2195-І V і здійснювати позивачу відповідні нарахування. В такому ж розмірі управління Пенсійного фонду в Каланчацькому районі повинно було здійснювати нарахування у 2010 році

Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року № 2857-VI встановлено, що у 2011 році кошти отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідним пунктом ст.. 4 цього Закону спрямовуються відповідно на дотацію Пенсійного фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищення до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами (за рахунок джерел, визначених п.9 статті 4 цього Кодексу).

З огляду на те, що 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" № 3491-VI від 14.06.2011 року, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Кабінет Міністрів України на виконання Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" 06.07.2011 року прийняв постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року. У зв'язку з вищевикладеним та враховуючи, що відповідач провадить виплати саме на цій підставі, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню -лише по 22 липня 2011 року включно .

Враховуючи вищевикладене суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в частині визнання бездіяльності управління Пенсійного Фонду в Каланчацькому районі, щодо не нарахування та невиплати соціальної допомоги, як дитині війни за період з 22 травня 2008 року по 22 липня 2011 року включно.

Так, як позивач отримує державну соціальну допомогу дітям війни в порядку та в розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України в сумі 49,80 грн., тому підстав для задоволення позову позивача за період з 23 липня 2011 року по 16 вересня 2011 року відсутні, в цій частині в позові слід відмовити.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо правомірності свої дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору, що розглядається.

Крім того, суд дійшов висновку, що право на соціальний захист не може бути обмежено та строк позовної давності не поширюється на соціальні виплати, оскільки пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня ( стаття 46 Конституції України).

Крім того, відповідно до ст. 11 КАС України та з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати управління Пенсійного фонду в Каланчацькому районі Херсонської області нарахувати та виплатити позивачу, щомісячну недоплачену державну соціальну допомогу, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік, 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2011 року, з 01 січня 2011 року по 22 липня 2011 року з урахування виплачених 10 % допомоги.

Керуючись, ст. ст. 46, 48, 152 Конституції України, ст.ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»№ 2195-І V, Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих атів України»від 28.12.2007 року, Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року № 2857-VI, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, ст.ст. 11, 17, 18, 94, 159- 163, 183-2 КАС України,

Постановив :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Каланчацькому районі, щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 соціальної допомоги, як дитині війни, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 1 січня 2011 року по 22 липня 2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду в Каланчацькому районі Херсонської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячну недоплачену державну соціальну допомогу, як дитині війни, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 22 липня 2011 року, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахування вже раніше виплачених коштів.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до вимог ч.1 ст.256 КАС України підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Каланчацький районний суд Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.

Суддя І. В. Максимович