Справа № 2-а-750/11 року
21 жовтня 2011 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого Соловйов В.В.
при секретарі Погорілій О.С.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача: Таран А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Велика Лепетиха адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Великолепетиському районі Херсонської області про здійснення перерахунку пенсії
Позивач звернувся з позовом до відповідача про здійснення перерахунку пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він 10.09.2010 року звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Листом від 20.09.2011 року № 6816/02 йому було відмовлено у здійсненні зазначеного перерахунку. Вважає дану відмову не законною з наступних підстав. Після виходу на пенсію він продовжував працювати і працює на сьогоднішній день, що підтверджується копією трудової книжки. Як вбачається із зазначеного листа Управління ПФУ в Великолепетиському районі, проводить перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення п.п.9,10 п.35 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, на сьогоднішній день діючою є редакція ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV. Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діє на даний час, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. На даний час відповідач у своїй роботі керується підпунктом 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно якого, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Крім того, як на підставу своїх дій, відповідач посилається на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та ПФУ від 11.03.2009 р. № 20\0\18-0Л039, 4096\02-01. Але цей лист не має статусу нормативно-правового акту, його зміст суперечить Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Викладені в листі Мінпраці та Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують мої права, як працюючого пенсіонера. Отже, відповідач вчинив дію, що суперечить вимогам частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Позивач просить суд визнати дії відповідача неправомірними, та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі Херсонської області з 10.09.2010 року здійснити перерахунок та виплату йому пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік з урахуванням раніше виплачених сум.
17.10.2011 року представник відповідача на адресу суду надав заперечення на позовну заяву, у якому не погоджується з позовними вимогами позивача. Згідно заяви від 10.09.2010 р. позивачу проведено перерахунок розміру пенсії з більшого стажу та заробітку з 01.09.2010 р. за період роботи з 01.09.2008 р. по 31.09.2010 р. 20.09.2011 року позивач звернулася за перерахунком пенсії з більшого заробітку з приміненням середнього заробітку за минулий 2009 рік. Згідно із ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу загалом в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, котрий визначався згідно із статтею 40 Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статті 40 і 42 Закону в частині визначення названого вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення чинності зазначеної норми в попередній редакції не ухвалювалося. У зв"язку з цим перерахунки пенсій проводяться відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». До законодавчого визначення застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, у 2008 р. перерахунки пенсії проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.), згідно спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. № 20/0/18-09/039,4096/02-01. На даний час в органів Пенсійного фонду України відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав та просить суд його задовольнити.
Представник відповідача Таран А.М. у судовому засіданні підтримав заперечення та просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Вислухавши пояснення сторін та вивчивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія за віком, після чого він по сьогоднішній день продовжує працювати, що підтверджується трудовою книжкою та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України.
20.09.2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно поданої заяви 10.09.2010 року з урахуванням вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З листа Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі адресованого ОСОБА_1 та письмових заперечень відповідача вбачається, що позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, в зв»язку з тим, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсії відповідно до пп. 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, тобто 1197,91 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV (у редакції, яка діяла з часу набрання ним чинності -01 січня 2004 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 40 вищезазначеного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.
Згідно абзацу 4 ч. 2 ст. 40 Закону при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Так, часом звернення за перерахунком пенсії являється 10.09.2010 року, а тому до спірних відносин має бути застосовано затверджений показник середньої заробітної плати за 2009 рік -1573,99 гривень.
Підпунктами 9, 10 п. 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-ІV.
У ст. 40 абзац 4 ч. 2 викладено у такій редакції: «Зс -середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».
Згідно ст. 42 ч. 4 викладено у такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу достатнього для призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України положення підпунктів 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Тому суд, вважає, що особам, які у 2010 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІV, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.
Положення Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачеві застосуванню підлягають статті 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№ 530 від 28 травня 2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Доводи Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік не ґрунтуються на законі.
Роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, про застосування цього показника не узгоджуються з вимогами Закону № 1058-ІV і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.
Суд не може прийняти до уваги посилання відповідача на те, що на сьогоднішній день визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески не врегульовано в законодавчому порядку, а тому перерахунки пенсій у 2020 році відповідно до підпункту 3 п. 11 Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»провадяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується обчислення пенсії за 2009 рік.
На підставі вищевикладеного, суд вважає протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік.
Визначаючи період, з якого необхідно провести перерахунок пенсії, суд приймає до уваги положення ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі з заявою про перерахунок та виплату пенсії 10.09.2010 року, а тому йому необхідно здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2010 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України стягненню на користь ОСОБА_1 підлягають судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп., сплата яких документально підтверджується квитанцією № 11936.1263.1 від 22.09.2011 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 19, 152 Конституції України, ст. 40, ст. 42, ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV, ст.ст. 8, 9, 10, 11, 161-163, 183-2 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі про здійснення перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі по проведенню перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2010 року неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Великолепетиському районі в смт. Велика Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області, вул. Щорса, 8 здійснити ОСОБА_1, мешканцю смт. Велика Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області, вул. Кірова будинок 17, перерахунок пенсії з 01 вересня 2010 року, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена через Великолепетиський районний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів після її проголошення.
Головуючий підпис