Справа № 2а/1519/6255/2011
12 грудня 2011 року суддя Малиновського районного суду міста Одеси Мазун І.А., розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси про зобов»язання вчинити певні дії, -
31.10.2011р. позивачка звернулася до Малиновського районного суду міста Одеси з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу та із заробітної плати за періоди страхового стажу, а саме за 2009 та 2010 роки; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за 2009 та 2010 роки з урахуванням норм діючого законодавства, тобто застосувати показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік.
01.11.2011р. ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси про зобов»язання вчинити певні дії за період з 01 січня 2009р. по 31 квітня 2011р. була залишена без розгляду, у зв»язку з пропуском строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Листом УПФ України в Малиновському районі м. Одеси від 12.10.2011р. № 5310/К-1 позивачу було повідомлено, що перерахунок її пенсії було проведено на підставі її заяви від 02.03.2011р. з більшого стажу, перерахунок пенсії до законодавчого врегулювання питання провадиться із застосуванням показника заробітної плати за 2007р. (1197,91 грн.). Підстав для проведення іншого перерахунку його пенсії немає, оскільки страховий стаж позивачки після останнього перерахунку склав менш ніж 24 місяця, право на перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати після останнього перерахунку відсутнє.
Згідно ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ухвалою суду від 03 листопада 2011р. по справі відкрито скорочене провадження.
Згідно до письмового заперечення від 07.12.2011р. вбачається, що відповідач позов не визнав, просив відмовити позивачу в позовних вимогах в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із того, що відповідач довів правомірність своїх дій.
Правовідносини між сторонами є адміністративно-правовими та урегульовані положеннями КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача, щодо визнання відмови відповідача, який є суб'єктом владних повноважень в перерахунку пенсії незаконною, зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії, суд зобов'язаний встановити, чи діяв відповідач на підставі закону, чи є його дії безсторонніми та добросовісними.
Судом встановлено, що правовідносини між сторонами регулюються ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Приймаючи до уваги, що деякі зміни були визнані неконституційними, суд керується нормами Закону в тій редакції, в якій вони регулювали правовідносини між позивачем та відповідачем з урахуванням їх конституційності.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжує працювати.
02.03.2011р. позивачка звернулась до УПФ України у Малиновському районі м.Одеси з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру.
З 01.03.2011р. перерахунок пенсії позивачки було проведено на підставі її заяви від 02.03.2011р. з більшого стажу. При коефіцієнті страхового стажу 0,53775 (39.10.22 по 28.02.2011р.) розмір пенсії, обчислений із заробітку 1131,39 грн. з 01.03.2011р. склав 865,60 грн. Даний перерахунок пенсії проводився із застосуванням показника заробітної плати за 2007р. (1197,91 грн.), для проведення іншого перерахунку пенсії позивача підстав немає, що підтверджується листом УПФУ № 5310/К-1 від 12.10.2011р.
Розпорядження про перерахунок пенсії з більшого стажу, позивач не оскаржив. Правові наслідки для позивача створює розпорядження, а не дії, так як розпорядження у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем, як суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Суть спору полягає у можливості застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009р.
Перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст. 42 Закону України № 1058 частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перерахувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 ст. 42 Закону України № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону.
Тобто правила частини першої ст. 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з липня 2000 року.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до суду позивач просила про застосування при перерахунку показника середньої заробітної сплати працівників зайнятих у галузях економіки за 2010 рік.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України №1058, що є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Правове розуміння “середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України”та “показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачуються страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року пенсії”є різними правовими категоріями, в основі цієї різниці лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці поняття не передбачається можливим.
Відповідно до п.6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закону України “Про пенсійне забезпечення”від 5 листопада 1991р. № 1788-12 (далі- Закон України №1788-12) та Закон України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”№ 1058 2003р.
Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону України №1788, відповідно до якого пенсіонери, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера проводиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.
Обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовій зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України № 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Порушень приписів Закону України № 1058 відповідач не припустив.
З урахуванням зазначеного, підстав для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, немає.
На підставі вище викладеного та керуючись ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 17-19, 69-72, 158-163, 167, 183-2, 186 КАС України, суддя,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Малиновського району м. Одеси про зобов»язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Головуючий суддя: І.А.Мазун