Ухвала від 16.12.2011 по справі 2-а-5885/11

Справа № 2-а-5885/11

УХВАЛА

Іменем України

16 грудня 2011 року м. Очаків

Суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Головко Л.І., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Очаківської міської ради Миколаївської області про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

03 березня 2011 року ОСОБА_1 в порядку, передбаченому КАС України, звернулася до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області з позовною заявою до виконавчого комітету Очаківської міської ради Миколаївської області, в якій просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у поверненні їй житлового будинку з господарськими спорудами, що розташований за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Цокуренка, буд. 127-А, та зобов'язати відповідача вчинити дії щодо видачі їй свідоцтва про право власності на зазначений житловий будинок.

01 грудня 2011 року до відкриття провадження у справі ОСОБА_1 змінила та доповнила свій позов вимогою про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо виплати їй вартості вказаного вище житлового будинку.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, дійшла висновку, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, і при цьому виходжу з наступного.

Згідно зі ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень -орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З аналізу вказаних норм вбачається, що спір є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства в тому разі, якщо він виник із публічно-правових відносин за участю суб'єкта владних повноважень, який саме у цих відносинах здійснює надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, а не взагалі усіх функцій, які виконують суб'єкти владних повноважень.

Предметом розгляду даної справи є зобов'язання відповідача вчинити дії щодо повернення ОСОБА_1 житлового будинку з господарськими спорудами, що розташований за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Цокуренка, буд. 127-А, а також підтвердження факту проживання та будівництва вказаного будинку батьком останньої.

За таких обставин, доходжу висновку, що даний позов не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів ОСОБА_1 у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, що виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства.

Та обставина, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень не змінює правову природу спірних відносин та не робить даний спір публічно-правовим, оскільки спірні вимоги ОСОБА_1 не стосується захисту її прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин.

Отже, оскільки підстави позову випливають з відносин, які мають цивільно-правовий характер, і він не пов'язаний безпосередньо зі здійсненням виконавчим комітетом Очаківської міської ради Миколаївської області владних управлінських повноважень, цей спір не відноситься до компетенції судів адміністративної юрисдикції, визначеної ст. 17 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Враховуючи характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що даний спір повинен вирішуватися в порядку цивільного судочинства у місцевому суді загальної юрисдикції.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України, -

УХВАЛИЛА:

У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Очаківської міської ради Миколаївської області про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самими адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Роз'яснити ОСОБА_2, що цю справу належить розглядати в порядку цивільного судочинства.

Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подання протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвалу, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом.

Суддя: