Справа № 2-а-5479/11
"05" жовтня 2011 р.
Кобеляцький районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді Омельченко І.І.
розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок і нарахування пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 27 квітня 2011 року, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області про визнання незаконними дій під час нарахування пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по інвалідності, яка настала в результаті каліцтва під час ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції (надалі ЧАЕС). Мотивуючи свої вимоги Позивач зазначив, що він являється учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків вказаної аварії.
З 27.04.2011 року йому призначена та виплачується пенсія по ІІ групі інвалідності, що настала внаслідок захворювання на ЧАЕС, відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28.02.1991 р., однак обчислення та виплата пенсії, як зазначає позивач здійснюється без врахування положень ст.ст. 50, 54 ч.4 названого Закону. У зв'язку з цим, позивач просить визнати неправомірною відмову відповідача в здійсненні перерахунку його пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії з 27.04.2011 року, відповідно до ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», по ІІ групі інвалідності, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за віком в розмірі 75% пенсії за віком, яка встановлюється ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Управління пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області, без дотримання загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами і принципу верховенства права, здійснено обчислення та його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 р. № 654, частиною 1 якої встановлені доплати до пенсій, зокрема розмір основної пенсії по ІІ групі інвалідності має становити не менше 1090 грн. До набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України № 654 діяла інша постанова КМ України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів держаного бюджету» №1 від 03.01.2002 р., згідно якої за основу для розрахунку, було визначено розмір мінімальної пенсії за віком в сумі 19,91 грн.
Крім того, позивач вказує, що рішеннями Конституційного суду України №6-рп від 09.07.2007 р. та № 10-РП від 22.05.2008 р. визнано неконституційними положення Законів України «Про державний бюджет на 2007р.» та «Про державний бюджет на 2008р.», якими були внесенні зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі яких і повинна нараховуватись пенсія.
Згідно розрахунку Позивача, відповідно до ст. 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, по інвалідності ІІ групи, не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, при цьому за основу при розрахунку має братись розмір мінімальної пенсії, встановлений ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також, Позивачу має бути нарахована додаткова пенсія відповідно до ст. 50 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Позивач зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 ОСОБА_2 України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України. Однак на думку позивача, відповідач під час обчислення та виплати йому пенсії, діяло в порушення ОСОБА_2 України та вказаних Законів, про що свідчить відмова Відповідача в перерахунку пенсії.
Представник відповідача подав заяву про заперечення позову, посилаючись на те, що обчислення пенсії Позивачу проведено відповідно до вимог Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та у відповідності до Постанов Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. № 530, «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 р. № 654.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід ІІ групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків вказаної аварії і йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з ч.1 ст. 46 ОСОБА_2 України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації вказаного конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи закріплені в Законі України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 4 ст. 50 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28.02.1991р. розмір пенсії для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчими по ІІ групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком. А згідно ст. 50 цього Закону, даним особам також має бути призначена додаткова пенсія у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Законами України «Про державний бюджет на 2007 р.» та «Про державний бюджет на 2008р.», були внесенні зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно даних змін, відповідно до зазначеної ст.54 в новій редакції, у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 200 відсртків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. А відповідно до вказаної ст. 50, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІI групи - 20 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 64 ОСОБА_2 України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_2 України. Статтею 92 Основного Закону передбачено, що виключно законами встановлюються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. А згідно ст. 21 цього Основного Закону, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Тому, рішеннями Конституційного суду України № 6-рп від 09.07.2007р. та № 10-РП від 22.05.2008 р. визнано неконституційними положення Законів України «Про державний бюджет на 2007р.» та «Про державний бюджет на 2008 р.», якими були внесенні зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, на час призначення пенсії Управління пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області, у позивача існувало право на отримання пенсії у розмірі, не менше, ніж 8 мінімальних пенсій за віком, що передбачено ст. 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії в розмірі, встановленому в ст. 50 цього Закону, зокрема по інвалідам ІІ групи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Зі змісту ст.ст. 50, 54 вказаного Закону, випливає, що під час визначення розміру пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Законом України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлено розміру мінімальної пенсії за віком. Однак розмір мінімальної пенсії за віком встановлений ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір, не має.
Відповідно до ч. 7 ст.11 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону). Тому, суд не бере до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених цим Законом. Оскільки наявність такої норми, за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком, не є підставою для відмови в реалізації Позивачеві конституційної гарантії та права на отримання пенсії за шкоду, заподіяну його здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст.50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У запереченнях проти позову Відповідач посилається на те, що при нарахуванні пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, він правомірно керувався Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 р. № 654, частиною 1 якої встановлені доплати до пенсій і після їх здійснення, розмір основної пенсії, зокрема по ІІ групі інвалідності має становити не менше 1090 грн. До набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України № 654 діяла інша постанова КМ України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів держаного бюджету» №1 від 03.01.2002р., згідно якої за основу для розрахунку, було визначено розмір мінімальної пенсії за віком в сумі 19,91 грн. Тим самим, дані постанови істотно звужують зміст та обсяг існуючих прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлених законами України, що суперечить ст.22 ОСОБА_2 України.
До такого ж самого звуження змісту існуючих прав призводить і Постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. № 530, адже в ній зазначено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: 1) тим, що належать до категорії 1: інвалідам IІ групи - 20 відсотків.
Посилання відповідача на ч.5 ст.54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України, суд не вважає необґрунтованим, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав Позивача, встановлених цим же Законом.
Відповідно до ст. 8 ОСОБА_2 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується. Згідно ч.4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_2 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996р. «Про застосування ОСОБА_2 України при здійсненні правосуддя» визначено, що судові рішення мають грунтуватись на ОСОБА_2, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 р. № 8 “Про незалежність судової влади” (абз.1 п.19) визначено, що відповідно до статей 8 та 22 ОСОБА_2 України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених ОСОБА_2 України і чинними законами прав і свобод.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії Позивачеві, застосуванню підлягають ст.ст. 50, 54 ч.4 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням визначення поняття мінімальної пенсії за віком ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів держаного бюджету» №1 від 03.01.2002р., «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008р. № 654 та «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. № 530.
При розрахунку пенсії, передбаченої статтями 50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який установлюється у законі про Державний бюджет на відповідний рік. Законом України «Про державний бюджет на 2010 рік» на сьогоднішній день встановлений мінімальний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в розмірі 723 грн.
Згідно ч.3 ст. 67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону №231 від 05.10.2006р., у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 ОСОБА_2 України, Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією ОСОБА_2 межах і відповідно до законів України.
Суд вважає не обґрунтованим посилання відповідача на ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що перерахунок пенсії в даному випадку має проводиться після подання пенсіонером відповідної зави про перерахунок пенсії, адже відповідно до вказаної ст. 19 ОСОБА_2 України, пенсійний фонд має нараховувати пенсію дотримуючись в першу чергу ОСОБА_2 України, Законів та підзаконних нормативно-правових актів, які не суперечать законодавчим актам, що мають вищу юридичну силу, дотримуючись при цьому ст. 8 Основного Закону щодо верховенства права та застосування ОСОБА_2 як норми прямої дії. Тобто, такий обов'язок наступає у суб'єкта владних повноважень, з моменту виникнення на це права у пенсіонера, не залежно від його звернення із заявою, оскільки ОСОБА_2 та закони мають дотримуватись не за заявою особи, а відповідно до зазначених норм ОСОБА_2 України.
Відповідно до ч. 2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Крім того, статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. А згідно ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Судом встановлено, що нарахування пенсії здійснювалось невірно і фактично позивачу мав бути нарахований інший розмір пенсії, однак з вини відповідача дана пенсія не була виплачена, тому її виплата за минулий період має здійснюватися без обмеження будь-яким строком.
Також, оскільки відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткова пенсія призначаються за шкоду заподіяну здоров'ю, а державна пенсія по інвалідності призначається в наслідок каліцтва чи захворювання від аварії на ЧАЕС, тому відповідно до ч.1 ст. 268 Цивільного кодексу України, строк позовної давності на вимоги позивача про відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю не поширюються.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Тому, Управління пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі є належним відповідачем у даній справі, оскільки позивач проживає саме в цьому районі.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області з 05.05.2010 року здійснити перерахунок пенсії позивачу в розмірі, передбаченому ст.50 та ст. 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провівши обчислення пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, дії відповідача, а саме нарахування пенсії здійснене Позивачу, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду ІІ групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків вказаної аварії, слід визнати незаконними. Також є незаконною і відмова Відповідача у здійсненні позивачу перерахунку призначеної йому пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 64 ОСОБА_2 України, ст.ст.45, 50, 54, 67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.7-11, 71, ч.3 ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства, -
Позовну заяву ОСОБА_1, задовольнити. Визнати відмову УПФУ в Кобеляцькому районі Полтавської області в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та її нарахування з 27.04.2011 р., протиправною.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Кобеляцькому районі Полтавської області з 27.04.2011 р. здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 50, ч.4 ст. 54, ст.67 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провівши обчислення пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні вплати недоплаченої пенсії за минулий період за результатами даного перерахунку .
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Кобеляцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня вручення копії постанови сторонам.
Суддя: