Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 317
Іменем України
19.12.2011Справа №5002-28/4721-2011
За позовом - Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (99008, м. Севастополь, пл. Повсталих, 6).
До відповідача - Державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим» (95053, м. Сімферополь, вул. Будьоного, буд. 33).
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна податкова адміністрація в Автономній Республіці Крим (95006, м. Сімферополь, вул. Р. Люксембург, буд. 29).
Про стягнення 75 669,10 грн.
Суддя С.О. Лукачов
представники:
Від позивача - ОСОБА_1 - гол. спец. - ю/к., довіреність № 94 від 30.12.2010р.
Від відповідача - Метельова С.Ф. - ліквідатор.
Від третьої особи - ОСОБА_2 - зас. нач. відділу, довіреність № 3881/9/10-209 від 18.11.2010 р.
Суть спору: Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим» про стягнення 75 669,10 грн., з яких: 66 851,35 грн. - сума боргу з орендної плати, 1 785,86 грн. - сума пені, 346,75 грн. - сума 3% річних, 6 685,14 грн. - сума штрафу 10%.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконував належним чином зобов'язання щодо своєчасної сплати орендної плати за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності № 1060 від 02.06.2010р.
14.11.2011р. у судовому засіданні представник третьої особи усно зазначив, що відповідач знаходиться у процедурі ліквідації, у зв'язку з чим на думку останнього, позивач повинен звертатися зі своїми грошовими вимогами у справі про банкрутство відповідача.
19 грудня 2011р. від представника позивача надійшла заява про зменшення суми позовних вимог, в якій останній просить стягнути з відповідача за період з 01.05.2011р. по 08.09.2011р. 57 914,39 грн., з яких сума заборгованості з орендної плати складає 51 105,77 грн., сума штрафу - 5 710,58 грн., сума 3% річних - 177,59 грн. та сума пені - 920,45 грн.
Представник відповідача відзив на позовну заяву не надав, але у судовому засіданні зазначив, що визнає зменшені позовні вимоги в повному обсязі.
Справа розглядається за наявними матеріалами в порядку статті 75 ГПК України.
Розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України.
Після вияснення всіх обставин справи та перевірення доказів, суд видалявся для прийняття рішення по даній справі до нарадчої кімнати.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, суд -
02 червня 2010 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (орендодавець) та Державним підприємством «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим» (орендар) укладено договір оренди № 1060 індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності, який було погоджено Державною податковою адміністрацією в Автономній Республіці Крим (балансоутримувач) (а. с. 12-14).
Статтею 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до п. 1.1 договору, орендодавець передає, а орендар приймає в термінове платне користування об'єкт нерухомого майна - частина майнового комплексу, а саме: будівель літ. “А”, “1-А”, “Г”, “г”, “Ф”, “1-Б”, “1-В”, “Ж”, “Ж1”, “Ж3”, “Ж2”, “Я”, “Э”, “Щ”, “Ю”, “К”, “І”, загальною площею 2 335,4 кв.м та споруд у вигляді мощення, загальною площею 1 481,16, які розташовані за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Будьоного, 33, реєстровий номер зазначеного об'єкту оренди 01292005.2.АААДЕД (далі-майно), що перебувають на балансі Державної податкової адміністрації в АР Крим, вартість об'єкта нерухомого майна визначена згідно зі звітом про оцінку на 31.01.2010р. і становить без урахування ПДВ 2 229 195,00 грн.
Згідно з 3.1 договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786, або за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку оренди - квітень 2010 року - 24 387,77 грн.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2009 року № 1341, Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 року № 316, Інструктивного листа Фонду державного майна України від 22 квітня 2009 року № 10-16-5581, застосувати в період з 01.05.2009 року до 01.01.2011 року орендну ставку в розмірі 45% установленого обсягу відповідно до додатка 1а за базовий місяць квітень 2010 року -10 974,50 грн.
Відповідно до п. 3.3 договору, орендна плата за кожний наступний місяць розраховується орендарем самостійно, при цьому її розмір визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Орендна плата перераховується в державний бюджет і балансоутримувачу у співвідношенні 50% до 50% щомісяця не пізніше 15-го числа місяця, що випливає за звітним. Платежі орендної плати розподіляються таким способом: 50% - у державний бюджет, 50% - на розрахунковий рахунок балансоутримувача. Орендна плата за кожний місяць оренди перераховується в державний бюджет орендарем самостійно у порядку, встановленому даним договором (п. 3.6 договору).
Згідно п. 3.7 договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувача у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
У разі, якщо заборгованість з орендної плати становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості, у співвідношенні визначеному в п. 3.6 цього договору (п. 3.8 договору).
02 червня 2010р. відповідачу передано вищезазначене майно, про що свідчить відповідний акт прийому-передачі (а. с. 15).
Проте, порушуючи умови договору оренди № 1060, орендар не сплатив орендну плату за період з 01.05.2011р. по 30.09.2011р., у зв'язку з чим, за ним склалась заборгованість у розмірі 66 851,35 грн.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши в сукупності фактичні обставини справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 року (із змінами та доповненнями), цей Закон регулює: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з відповідача суми заборгованості з орендної плати.
Судом встановлено, що ухвалою господарського суду АР Крим від 19.03.2010р. у справі № 2-3/1578-2010 порушено провадження у справі про банкрутство Державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим».
08.06.2010р. ухвалою господарського суду АР Крим у справі № 2-3/1578-2010 до боржника (відповідача) застосовано процедуру розпорядження майном, а ухвалою господарського суду АР Крим від 28.09.2010р. затверджено реєстр вимог кредиторів.
23.12.2010р. строк процедури розпорядження майном продовжено до 08.06.2011р.
08.09.2011р. постановою господарського суду АР Крим у справі № 5002-3/1578-2010 ДП «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим» визнано банкрутом та введена процедура ліквідації.
Статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон) надано визначення наступних термінів:
банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури;
розпорядження майном боржника - система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням та розпорядженням майном боржника, з метою забезпечення збереження та ефективного використання майнових активів боржника та проведення аналізу його фінансового становища;
кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство;
мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону, мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: 1) забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; 2) не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію, а отже, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення. Також, протягом дії мораторію заборонено нарахування неустойки лише на ті грошові зобов'язання, строк виконання яких настав до дня введення мораторію.
Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв'язку з чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах. Таким чином, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Поточні вимоги кредиторів боржника знаходяться у вільному правовому режимі до визнання боржника банкрутом.
Таким чином, нарахування штрафних санкцій, застосування заходів забезпечення в разі невиконання зазначених зобов'язань та примусове стягнення на підставі виконавчих документів коштів на їх виконання і штрафних санкцій ґрунтується на законі.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, зокрема, припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що постановою господарського суду від 08.09.2011р. у справі № 5002-28/1578-2010 відповідача визнано банкрутом та відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру, то саме з 08.09.2011р. припиняється нарахування неустойки та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості відповідача.
Відповідно до заяви позивача про зменшення позовних вимог, останній просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за період з 01.05.2011р. по 08.09.2011р. у розмірі 51 105,77 грн.
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином у відповідності з законом, договором та іншими правовими актами. Одностороння відмова від виконання обов'язків, крім випадків, передбачених законом не допускається (частина 7 статті 193).
Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Таким чином вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованість з орендної плати у розмірі 51 105,77 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У відповідності зі ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити, зокрема, три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем нараховані 3% річних від суми заборгованості з орендної плати в розмірі 177,59 грн.
Враховуючи встановлення судом факту прострочення з боку відповідача по оплаті орендної плати, суд визнає вимоги позивача про стягнення суми 3% річних обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.
Поняття пені та штрафу передбачені у ст. 549 ЦК України: пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Згідно п. 3.7 договору оренди № 1060, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувача у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати. У разі, якщо заборгованість з орендної плати становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості, у співвідношенні визначеному в п. 3.6 цього договору (п. 3.8 договору).
Перевіривши розрахунок суми позову позивача у частині нарахування пені та штрафу, суд знаходить його вірним, у зв'язку з чим, з відповідача підлягає стягненню штраф та пеня за період з 01.05.2011р. по 08.09.2011р. в розмірі 5 710,58 грн. та 920,45 грн. відповідно.
Відповідно ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу вимог та заперечень.
Відповідачем не надано суду доказів в обґрунтування того, що він своєчасно та належним чином виконував умови договору щодо внесення орендної плати. Крім того, у судовому засіданні ліквідатор ДП «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим» визнав зменшені позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позовна заява надійшла до господарського суду АР Крим 28.10.2011р., судові витрати по оплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, суд покладає на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені - 19.12.2011р.
Рішення оформлено відповідно до ст. 84 ГПК України - 21.12.2011р.
Враховуючи викладене та керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Прийняти заяву позивача про зменшення позовних вимог.
2. Позов задовольнити.
3. Стягнути з Державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим» на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі суму заборгованості з орендної плати в розмірі 51 105,77 грн., штраф в розмірі 5 710,58 грн., 3% річних в розмірі 177,59 грн., пеню в розмірі 920,45 грн.
4. Стягнути з Державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим» в дохід державного бюджету України (рахунок 31115095700002, банк одержувача ГУ Державного казначейства України в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, код в ЄДРПО України 34740405) державне мито в сумі 579,14 грн.
5. Стягнути з Державного підприємства «Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів АР Крим» в дохід державного бюджету м. Сімферополь (рахунок 31214264700002 , банк одержувача: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу: 22050003, ЄДРПОУ 34740405) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у господарському суді АР Крим в сумі 236,00 грн.
6. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Лукачов С.О.