Справа №: 2-а/0306/11345/11
м. Ковель 20.12.2011
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
під головуванням судді Луньової Т.М..,
розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Ковелі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на наступні обставини: 19 серпня 2011 року позивач звернулася в Управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії на підставі показника заробітної плати за 2010 рік, однак відповідач своїм рішенням відмовив їй у перерахунку пенсії на підставі показника середньої заробітної в середньому на одну особу загалом по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, провівши перерахунок пенсії на підставі показника середньої заробітної плати за 2007 рік та аргументувавши своє рішення спільною вказівкою Міністерства праці та Пенсійного фонду України про забезпечення здійснення перерахунку пенсій із показника заробітної плати за 2007 рік в розмірі 1197,91 гривень, а також на правову колізію статей 40, 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Позивач просить суд визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області у проведенні перерахунку йому пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити пенсію відповідно до ст.ст. 40-42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, з 01 вересня 2011 року з врахуванням виплачених сум..
Заперечуючи проти позову відповідач посилається на ті обставини, що проводив нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачеві правомірно.
Згідно вимог ч.1 ст. 183-2 КАС України у адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг розглядаються в порядку скороченого провадження.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
19 серпня 2011 року позивач звернулася за перерахунком пенсії як працюючий пенсіонер.
Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV - у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
За змістом ч. 1 статі 40 Закону - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину 4 статті 42 Закону № 1058-IV викладено в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказане положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч. 2 статті 152 Конституції України - Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-IV в їх первинній редакції.
Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким встановлено порядок перерахунку пенсії особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною 4 статті 42 Закону № 1058-ІV у редакції Закону від 09 липня 2003 року.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон № 1058-ІV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії.
Як зазначено вище, зі змісту цих положень випливає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати враховується та, яка використовувалась під час призначення пенсії, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 19, 152 Конституції України, ст.ст. 40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6, 11, 17, 41, 71, 183-2, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Головуюча: Т.М.Луньова