Постанова від 06.12.2011 по справі 27/93б

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2011 р. Справа № 27/93б

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Панової І.Ю. -доповідач у справі,

суддів:Білошкап О.В.,

Хандуріна М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк"

Публічного акціонерного товариства "ОТП Банк"

на постановугосподарського суду Донецької області

від 24.05.2011 року

та на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 11.07.2011 року

у справі

господарського суду№ 27/93Б

Донецької області

за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Аптека Здравиця"

доВідкритого акціонерного товариства "Обласна аптечна управляюча компанія"

пробанкрутство,

за участю представників сторін: від Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" -представник Ключинський К.Л; від Публічного акціонерного товариства "ОТП Банк" -представник Лиштва Ю.В.; від Публічного акціонерного товариства Банк "Форум" -представник Губарева Ю.В.; від Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" -представник Жадобін В.І.

встановив:

Постановою господарського суду Донецької області від 24.05.2011 року у справі № 27/93б припинено процедуру санації ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія".

Визнано боржника - Відкрите акціонерне товариство "Обласна аптечна управляюча компанія" (83114, м.Донецьк, пр. Панфілова, б.15; код ЄДРПОУ 30478911) банкрутом.

Відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 6 місяців до 24.11.2011р.

Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Вишневську Наталію Миколаївну (ліцензія серії НОМЕР_2, ідентифікаційний номер -НОМЕР_1, місце проживання АДРЕСА_1).

Зобов'язано ліквідатора опублікувати в офіційних друкованих органах оголошення про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора; докази публікації оголошення представити суду.

Зобов'язано ліквідатора по закінченні встановленого судом строку ліквідаційної процедури подати до суду звіт про проведену роботу та документи відповідно до ст.32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відмовлено в задоволенні клопотання комітету кредиторі від 24.05.11р. про відкладення розгляду справи.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 11.07.2011 року Постанову господарського суду Донецької області від 24.05.2011р. по справі №27/93б залишено без змін, апеляційні скарги - без задоволення.

Не погоджуючись із постановами господарських судів першої та апеляційної інстанції, ПАТ "Укрсоцбанк" та ПАТ "ОТП Банк" звернулись до Вищого господарського суду України із касаційними скаргами, у яких просять скасувати постанову господарського суду Донецької області від 24.0.2011 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 11.07.2011 року у справі № 27/93б, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, а саме, положень статей 15, 16, 17, 22, 18, 19, 21, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а судом апеляційної інстанції приписів ст. 53, 105 Господарського процесуального кодексу України.

Касаційні скарги мотивовані передчасністю, на думку заявників, введення процедури ліквідації боржника та відсутністю клопотання комітету кредиторів про відкриття ліквідаційної процедури та визнання ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія " банкрутом.

Переглянувши у касаційному порядку прийняті судові акти, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційні скарги задоволенню не підлягають, з огляду на таке.

Як встановлено судом першої інстанції, ухвалою від 07.09.2009р. господарським судом Донецької області порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Обласна аптечна управляюча компанія" м. Донецьк, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду від 17.09.2009 року введено процедуру розпорядження майном боржника строком на 6 місяців, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Ткаченко Є.В.

Ухвалою господарського суду від 28.01.10 року за результатами попереднього засідання затверджений реєстр вимог кредиторів.

На загальних зборах кредиторів 09.02.10 року обрано комітет кредиторів у складі 5 кредиторів.

Ухвалою суду першої інстанції від 19.10.10 року введено процедуру санації боржника строком на 12 місяців до 19.10.11 року, керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Вишневську Н.М.

Зобов'язано керуючого санацією протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника. Схвалений комітетом кредиторів план санації та протокол засідання комітету кредиторів подати до господарського суду для затвердження, не пізніше п'яти днів з дня проведення засідання комітету кредиторів.

Судом першої інстанції в постанові від 24 травня 2011 року встановлено, що трьохмісячний строк, регламентований статтею 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", сплив 19.01.11року.

09.02.2011року до суду надійшла заява комітету кредиторів від 04.02.2011року та клопотання керуючого санацією від 07.02.2011року про відновлення строку подання для схвалення комітету кредиторів та наступного затвердження господарським судом плану санації ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія".

До клопотання доданий звіт керуючого санацією та протокол засідання комітету кредиторів від 19.01.11року, на якому комітетом кредиторів заслухано та прийнято до відома звіт керуючого санацією, а також, прийнято рішення подати до господарського суду клопотання про відновлення строку для подання керуючим санацією на затвердження комітету кредиторів плану санації ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія".

Господарським судом Донецької області встановлено, що станом на 13.05.2011року план санації ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія" суду не надано.

Призначаючи ухвалою від 13.05.2011р. розгляд справи в судовому засіданні на 24.05.2011р, суд першої інстанції виходив з того, що від дати звернення до суду з клопотанням про відновлення строку надання для схвалення комітету кредиторів плану санації, а саме, з 09.02.2011р., також сплинув трьохмісячний строк.

Ухвалою господарського суду від 13.05.2011 господарським судом керуючого санацією також було зобов'язано до дати судового засідання надати суду план санації боржника та протокол засідання комітету кредиторів, на якому комітетом кредиторів прийнято рішення про схвалення плану санації.

24.05.2011р. до суду надійшла заява комітету кредиторів від 24.05.2011р. про відкладення розгляду справи.

Також 24.05.2011р. до суду надійшов звіт керуючого санацією від 23.05.2011р. з додатком.

Як встановлено судом першої інстанції, в судовому засіданні представник кредитора - ТОВ "Обласна аптечна холдингова компанія" подав клопотання про припинення процедури санації та визнання боржника банкрутом.

Із тексту оскаржуваної постанови суду першої інстанції вбачається, що керуючий санацією в судовому засіданні повідомила про неможливість складання плану санації та подальшого проведення санації, посилаючись на відсутність у боржника необхідних активів для погашення кредиторської заборгованості, на значне перевищення кредиторської заборгованості над вартістю активів, на відсутність фінансування та заяв осіб про участь в санації боржника, висловилась за необхідність визнання боржника банкрутом та повідомила про свою згоду на призначення ліквідатором по даній справі, про що надала відповідну заяву.

Поряд з тим, суд першої інстанції встановив, що у клопотанні комітет кредиторів просить відкласти розгляд справи з метою належного і повного використання наданих комітету кредиторів законом повноважень, максимального та ефективного використання передбачених законом можливостей відновлення платоспроможності боржника та погашення його заборгованості перед кредиторами, а також з метою проведення засідання комітету кредиторів, з огляду на те, що до теперішнього часу керуючим санацією комітету кредиторів не повідомлена дата та час проведення засідання комітету кредиторів по розгляду плану санації по справі №27/93Б та не наданій план санації і звіт керуючого санацією.

Постанова господарського суду в частині відхилення клопотання про відкладення розгляду справи, мотивована тим, що процедура санації про справі триває більше 7 місяців, станом на 24.05.2011р. вимога про проведення засідання комітету кредиторів будь-яким з кредиторів чи членів комітету кредиторів керуючому санацією не направлялась, проект плану санації чи будь-які пропозиції щодо його змісту у кредиторів відсутні.

Суд першої інстанції в постанові дійшов висновків, що сторони у справі мали достатньо часу для використання наданих комітету кредиторів законом повноважень, а також, встановлених законом можливостей відновлення платоспроможності боржника, за відсутності можливості складення плану санації, подальше відкладення розгляду справи призведе лише до затягування процедури банкрутства, підстави неможливості розгляду справи в даному судовому засіданні комітетом кредиторів не доведено, у зв'язку з чим, в задоволенні клопотання комітету кредиторі від 24.05.2011р. про відкладення розгляду справи господарський суд відмовив.

Мотивуючи необхідність переходу до процедури ліквідації та визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури щодо ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія", суд першої інстанції виходив з такого:

Керуючим санацією надано звіт від 23.05.11р., у якому зазначено, що 18.04.2011р. керуючим санацією прийняті активи боржника, загальна вартість яких становить 124 тис. грн., однак, беручи до уваги незадовільний стан цих активів (неукомплектованість, моральний та фізичний знос) за попередньою експертною оцінкою вони підлягають списанню з подальшою утилізацією;

- грошові кошти на рахунках боржника та відсутні;

- боржник не володіє автотранспортом;

- боржник є кредитором у справах про банкрутство ТОВ "Обласна аптечна холдингова компанія" на суму 20,7млн.грн.,

ТОВ "Донфармхолдинг" на суму 96,3млн.грн.,

ТОВ "Аптека "Здравиця" на суму 8,9млн.грн.

Загальна сума дебіторської заборгованості боржника становить 17 007 461,50грн., однак, ТОВ "Аптека "Здравиця" активами практично не володіє, вартість активів ТОВ "Донфармхолдинг" перевищує суму активів, що знаходяться в заставі банку, ТОВ "Обласна аптечна холдингова компанія" то його активи знаходяться під заставою та йдуть на погашення вимог кредиторів першої-третьої черг.

Судом першої інстанції встановлено, що , на думку керуючого санацією, вказану дебіторську заборгованість слід вважати безнадійною та розраховувати на її стягнення при реалізації плану санації неможливо. Керуючим санацією зроблений висновок, що власні активи у боржника відсутні, дебіторська заборгованість підлягає списанню, пропозицій інвесторів за вказаний період не надходило, план санації скласти не уявляється можливим, проведення самої процедури санації є неможливим за відсутності фінансування, в зв'язку з чим, необхідно клопотати перед господарським судом про відкриття процедури ліквідації.

Поряд з тим, керуючий санацією у звіті від 17.01.2011р. повідомив, що тривалий час керівні органи боржника ухилялися від передачі керуючому санацією документації та печаті і штампів підприємства, що позбавило керуючого санацією скласти план санації у встановлений строк.

Суд першої інстанції встановив, що у висновку щодо фінансового стану ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія", розробленого Філією державної госпрозрахункової установи Агентство з питань банкрутства в Донецькій області 10.02.10р., зазначено, що ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія" має неліквідний баланс та не має можливості погасити свою заборгованість за умови своєчасного проведення розрахунків з дебіторами, на підприємстві відсутній чистий оборотний капітал, тобто боржник не здатний сплатити власні поточні зобов'язання та розширювати подальшу діяльність; боржник не має можливості виконати свої зовнішні зобов'язання за рахунок використання власних коштів та не в змозі виконати свої зобов'язання по поточним зобов'язанням за рахунок власного капіталу; на підприємстві відсутній чистий оборотний капітал поточна діяльність підприємства не фінансується.

Крім того, аналіз ділової активності ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія" станом на 01.01.10р. показав неефективність використання усіх наявних ресурсів підприємства; аналіз рентабельності показав неефективність використання активів підприємства, неефективність поточної господарської діяльності підприємства та прибутковість поточної господарської діяльності підприємства від основної діяльності.

На думку суду першої інстанції, аналіз фінансово-господарської діяльності ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія" показав відсутність достатнього матеріального та фінансового потенціалу для подальшого самостійного функціонування, згідно даних балансу на 31.03.2011р. вартість активів ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія" становить 47 926тис.грн., з яких дебіторська заборгованість -26 888тис.грн. довгострокові та поточні зобов'язання 204 934тис.грн., тобто вартість пасивів значно перевищує вартість активів боржника.

У зв'язку з викладеним, суд першої інстанції дійшов висновків, що задоволення визнаних судом вимог кредиторів можливе лише через застосування процедури ліквідації згідно положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Пунктом 5 ст.21 Закону про банкрутство передбачено, що за наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо: припинення процедури санації у зв'язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; продовження встановленого строку процедури санації; припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; припинення процедури санації і укладення мирової угоди.

Судом першої інстанції встановлено, що жодне з вказаних в пункті 5 статті 21 Закону рішень у встановлений строк, комітетом кредиторів не прийнято.

Згідно з п.6 ст. 21 спеціального Закону, якщо комітетом кредиторів не прийнято жодне з цих рішень або таке рішення не подано в господарський суд протягом п'ятнадцяти днів з дня закінчення санації чи виникнення підстав для її дострокового припинення, господарський суд розглядає питання про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури в порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідно п. 6 ст. 18 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо протягом шести місяців з дня винесення ухвали про санацію в господарський суд не буде подано плану санації боржника, господарський суд має право прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури відповідно до цього Закону.

Господарським судом Донецької області в постанові від 24 травня 2011 року встановлено, що встановлений п.6 ст.18 спеціального Закону шестимісячний строк, в даному випадку, витік 19 квітня 2011 року. Процедура санації у справі № 27/93Б введена судом лише за клопотанням комітету кредиторів на підставі його рішень від 13.04.10 та від 12.10.10.

Поряд з тим, плану санації, пропозицій від фізичних та юридичних осіб, які б виявили бажання взяти участь у санації боржника, господарському суду чи комітету кредиторів, не надходило.

Відповідно до вимог ст.1 спеціального Закону, банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Ліквідація -припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності , визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли обгрунтованих висновків стосовно того, що, в силу п.6 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлення судом факту відсутності плану санації, що підлягає поданню в господарський суд протягом шести місяців з дня відкриття процедури санації , є правовою підставою для дострокового припинення процедури санації.

Суди правомірно встановили, що ,виходячи з вимог п.6 ст.21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", виникнення підстав для дострокового припинення санації, в даному випадку це - відсутність плану санації, надає господарському суду право розглянути питання про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що, в даному випадку, на підставі ст. 43 ГПК України, господарський суд Донецької області, з яким погодився Донецький апеляційний господарський суд в постанові від 11.07.2011, беручи до уваги положення ст.1,п.6 ст.18,п.6 ст.21, ст. 24 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, зважаючи на відсутність плану санації та наявний незадовільний фінансовий стан боржника, повно та об'єктивно розглянув справу з урахуванням усіх обставин, що мають значення для справи , встановивши факт неспроможності боржника відновити свою платоспроможність, визнав боржника - ВАТ "Обласна аптечна управляюча компанія" банкрутом та призначив ліквідатором Вишневську Н.М., яка надала відповідну заяву.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, передбаченому для призначення керуючого санацією.

Господарський суд має право призначити ліквідатором особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна або (та) керуючого санацією боржника.

Призначаючи Вишневську Н.М. ліквідатором, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що:

- заяви інших арбітражних керуючих про згоду на призначення ліквідатором по даній справі на час розгляду справи суду не надані;

- за період виконання Вишневською Н.М. повноважень керуючого санацією скарги на дії керуючого санацією до суду не надходило.

- заперечень щодо заінтересованості арбітражного керуючого Вишневської Н.М. стосовно боржника та кредиторів, присутніми в судовому засіданні представниками не висловлено.

Донецький апеляційний господарський суд у оскаржуваній постанові від 11.07.2011 року підтримав висновки суду першої інстанції та, зокрема, встановив, що при розгляді справи в господарському суді першої інстанції, та на стадії апеляційного провадження у матеріалах справи відсутні докази щодо прийняття комітетом кредиторів рішень в порядку п.5 ст. 21 Закону України" Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зокрема, щодо: припинення процедури санації у зв'язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; продовження встановленого строку процедури санації; припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Донецький апеляційний господарський суд в постанові обгрунтовано відхилив посилання заявника апеляційної скарги на те, що підстави для визнання боржника банкрутом були відсутні, оскільки, судом другої інстанції встановлено, що при винесенні оскаржуваної постанови господарським судом прийнято до уваги не тільки факт неподання до господарського суду у встановлений строк плану санації, а також висновок Філії державної госпрозрахункової установи Агенції з питань банкрутства в Донецькій області від 10.02.2010р., згідно якого, через відсутність достатнього матеріального та фінансового потенціалу для подальшого самостійного функціонування, задоволення визнаних судом вимог кредиторів можливе лише через застосування процедури ліквідації та інші документи, які підтверджують незадовільний фінансовий стан боржника.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що такі висновки господарських судів попередніх інстанцій правомірні, випливають із фактичних обставин справи, та норм спеціального Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", правові підстави для скасування постанови господарського суду Донецької області від 24 травня 2011 року та постанови Донецького апеляційного господарського суду від 11.07.2011 відсутні.

Керуючись статтями 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційні скарги Публічного акціонерного товариства"Укрсоцбанк" та Публічного акціонерного товариства "ОТП Банк" залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Донецької області від 24.05.2011 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 11.07.2011 року у справі № 27/93б залишити без змін.

Головуючий І.Ю. Панова

Судді О.В. Білошкап

М.І. Хандурін