Ухвала від 18.06.2008 по справі 2-а-266/2008

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Категорія статобліку 65 Справа № 2-а-266/08

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

18 червня 2008 року 17-20 м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Верба І.О.

при секретарі Ромасько Є.В.

за участю представників:

позивача Третякова Ю.В., довіреність від 08.01.08 р. №03-Ю/04

відповідача повторно не з'явив

ся

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 лютого 2008 року Головне управління юстиції у Дніпропетровській області звернулось із адміністративним позовом до ОСОБА_1 з позовними вимогами про:

- зобов'язання ОСОБА_1 передати до Дніпропетровського обласного державного нотаріального архіву реєстри, журнали, нотаріальні документи, спеціальні бланки за весь період діяльності;

- зобов'язання ОСОБА_1 знищити у дозвільній системі відповідного органу внутрішніх справ гербову печатку приватного нотаріусу, про що надати до Головного управління юстиції у Дніпропетровській області підтверджуючи документи.

В обґрунтування вимог заявлено, що відповідач, приватна нотаріальна діяльність якого припинена наказом Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 26 вересня 2007 року №794, не виконав вимоги вказаного наказу до 01.12.07 року, а саме:

- не здав до 01 листопада 2007 року до Дніпропетровського обласного державного нотаріального архіву на збереження реєстри, журнали, нотаріальні документи, спеціальні бланки за весь період діяльності;

- не знищив у дозвільній системі відповідного органу внутрішніх справ гербову печатку приватного нотаріусу, про що 20.10.07 року не надав до Головного управління юстиції у Дніпропетровській області підтверджуючи документи;

- не передав до 05.10.07 року дочірньому підприємству «Інформаційно-видавничий центр українського нотаріату» спеціальні бланки нотаріальних документів, яки залишились невикористаними.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про нотаріат» приватна нотаріальна діяльність припиняється, а реєстраційне посвідчення анулюється управліннями юстиції Ради Міністрів Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у випадках коли приватний нотаріус без поважних причин не виконує своїх обов'язків протягом двох місяців і не повідомив про це управління юстиції.

При цьому приватний нотаріус, діяльність якого припиняється, в місячний строк зобов'язаний передати документи, що стосуються вчинених ним нотаріальних дій, в державний нотаріальний архів.

Відповідно до статті 17, 104 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

В обґрунтування позову представник позивача посилався на «Положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі», затверджене наказом Міністерства юстиції України від 14 лютого 2007 р. N 47/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2007 р. за N 124/13391, відповідно до підпунктів 18-27 пункту 4 якого визначено, що Управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:

- організовує роботу установ нотаріату, перевіряє їх діяльність і вживає заходів до її поліпшення, здійснює контроль за виконанням нотаріусами їх професійних обов'язків, забезпечує роботу кваліфікаційної комісії нотаріату, організовує та забезпечує надання нотаріусами правової допомоги з питань учинення нотаріальних дій;

- забезпечує і контролює діяльність нотаріального архіву щодо зберігання нотаріальних документів;

- визначає нотаріальний округ, реєструє приватну нотаріальну діяльність, уносить зміни в реєстраційне посвідчення та анулює його, контролює дотримання вимог щодо організації робочого місця приватного нотаріуса;

- подає до Мін'юсту пропозиції щодо визначення граничної чисельності приватних нотаріусів у нотаріальних округах області;

- призупиняє діяльність нотаріусів, готує обґрунтовані подання на розгляд Мін'юсту щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю;

- затверджує розміри оплати за надання державними нотаріусами додаткових платних послуг правового і технічного характеру та забезпечує організаційне керівництво цією роботою;

- контролює обіг спеціальних бланків та захисних знаків нотаріальних документів, готує подання до Мін'юсту щодо необхідності виготовлення печаток нотаріусів відповідно до зразків, затверджених Мін'юстом;

- контролює своєчасність та правильність унесення нотаріусами записів до Єдиних реєстрів, що діють у системі нотаріату, а також відділами реєстрації актів цивільного стану відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян;

- проводить аналітично-методичну роботу, вивчає, узагальнює та скеровує нотаріальну практику, готує для нотаріусів роз'яснення щодо застосування чинного законодавства з питань вчинення нотаріальних дій;

- організовує та контролює стажування осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю.

Поряд з цим, випадків, у яких Управління звертається до суду із заявленими позовними вимогами не встановлено ані Законом України «Про нотаріат», а ні вказаним Положенням.

Відповідно до пункту 8 вищевказаного Положення, Управління юстиції у межах своєї компетенції видає накази, які є обов'язковими для виконання районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними управліннями юстиції, підвідомчими йому установами, органами та посадовими особами.

Однак приватний нотаріус, та особа, яка позбавлена такого статусу, не є посадовою особою.

Обов'язок відповідача щодо виконання певних дій, що є наслідком припинення його нотаріальної діяльності, встановлений законом. Отже, у розглянутому випадку відсутнє підпорядкування одного учасника правовідносин іншому. В даному випадку, особа має підпорядковуватися лише вимогам закону.

У публічно-правових відносинах їх учасники мають діяти лише у випадках, у спосіб, що передбачені законом, саме така вимога виражена у статті 19 Конституції України згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

У даному випадку питання про витребування документів, бланків мають ставитися у порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 104, 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі №2-а-266/08 за адміністративним позовом Головного управління юстиції у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії.

Копії ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня її проголошення та подальшої подачі апеляційної скарги протягом десяті днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку ст. 186 КАС України.

Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.

Суддя І.О. Верба