Рішення від 05.12.2011 по справі 5027/934/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" грудня 2011 р. Справа № 5027/934/2011.

За позовом державного підприємства «Укртрансфармація», м. Київ

до Чернівецької міської ради

Виконавчого комітету Чернівецької міської ради

Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації

про визнання нечинним рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради №86/3 від 10.02.2009 року в частині визнання права комунальної власності на нежитлове приміщення, визнання права державної власності та зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В. Гончарук

Представники:

від позивача -ОСОБА_1, довіреність від 17.03.2011 року;

від відповідачів №1, №2 -ОСОБА_2, довіреність №8/18-309 від 04.04.2011 року;

від відповідача №3 -не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: державне підприємство «Укртрансфармація»звернулось з позовом до Чернівецької міської ради про визнання нечинним рішення Чернівецької міської ради №86/3 від 10.02.2009 року в частині права комунальної власності на нежитлове приміщення аптеки №15, що знаходиться в будинку №34 по вулиці Юрія Гагаріна у місті Чернівці.

Позивач також просить господарський суд визнати право державної власності на приміщення аптеки №15, що знаходиться в будинку №34 по вулиці Юрія Гагаріна у місті Чернівці та зобов'язати Чернівецьку міську раду зареєструвати право державної власності на вказане приміщення.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач, в порушення вимог Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», рішенням №86/3 від 10.02.2009 року затвердив акт приймання-передавання житлового будинку №32-34-36 по вулиці Юрія Гагаріна у місті Чернівці, в тому числі нежитлового приміщення аптеки №15. Вказане приміщення, вважає позивач, належить йому на праві повного господарського відання, що підтверджується наказом Міністерства транспорту України від 29.03.2004 року №255, листом Міністерства транспорту та зв'язку України №2589/16/10-09 від 19.03.2009 року та іншими документами.

В своєму відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що власне Чернівецькою міською радою рішення №86/3 від 10.02.2009 року, не приймалось. Разом з тим, Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»чітко визначено порядок передачі об'єктів державної власності у комунальну, і сторонами цей порядок дотримано.

Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 01.09.2011 року порушено провадження у справі з призначенням її до розгляду на 21.09.2011 року.

У зв'язку з надходженням відзиву на позовну заяву безпосередньо у судовому засіданні 21.09.2011 року, в цьому судовому засіданні оголошено перерву до 11.10.2011 року.

Ухвалою від 11.10.2011 року, задоволено заяву позивача про зміну предмета позову, за якою позивач просить визнати нечинним рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради №86/3 від 10.02.2009 року в частині визнання права комунальної власності на нежитлове спірне приміщення та залишаю без змін решту позовних вимог.

Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в правовому статусі інших відповідачів -Виконавчий комітет Чернівецької міської ради та Чернівецьке комунальне обласне бюро технічної інвентаризації, а розгляд справи відкладено на 01.11.2011 року.

У судовому засіданні 01.11.2011 року представником відповідачів (міськради та виконкому міськради) надано додаткові докази, які на думку відповідачів підтверджують неможливість задоволення позовних вимог. Так, представник відповідачів зазначає та підтверджує відповідними документами, що на підставі рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 15.04.2009 року №240/7, на спірне нежитлове приміщення цокольного поверху в житловому будинку літ. «А»на вул. Юрія Гагаріна, 34, загальною площею 84,80 кв.м., оформлено право комунальної власності та видано та свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 21.04.2009 року САС №041329.

Представник Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації також зазначив, що на спірне майно вже зареєстровано право власності територіальної громади міста Чернівці з видачею свідоцтва про право власності.

Ухвалою від 01.11.2011 року, розгляд справи відкладено на 16.11.2011 року та зобов'язано виконавчий комітет Чернівецької міської ради надати суду довідку про наявність або відсутність прав третіх осіб на нежитлові приміщення цокольного поверху в житловому будинку літ. А на вул. Гагаріна, 34, загальною площею 84,80 кв.м., (свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 21.04.2009 року САС №041329), в тому числі інформацію щодо використання цих приміщень на підставі цивільно-правових угод чи з інших підстав, а також будь-які інші докази, які містять інформацію про користувача спірним приміщенням.

Ухвалою від 16.11.2011 року, за клопотанням представника відповідачів, розгляд справи відкладено на 05.12.2011 року.

На день вирішення спору, 05.12.2011 року, представник Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації у судове засідання не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи без його участі.

Присутній у судовому засіданні представник позивача наполягає на задоволенні позову, обґрунтовуючи свої вимоги обставинами зазначеними у позовній заяві.

Представник Чернівецької міської ради та Виконавчого комітету Чернівецької міської ради надавши суду докази, витребувані попередніми ухвалами, просить у задоволенні позову відмовити повністю з підстав, зазначених у позовній заяві.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд встановив.

Відповідно до наказу Львівської залізниці Державної адміністрації залізничного транспорту України «Укрзалізниця»від 03.12.1997 року №325/Н, «Про передачу на баланс приміщень, в яких розташовані аптеки ДП «Трансфармація»Львівської залізниці»визначено здійснити передачу з балансу дистанції цивільних споруд вбудованих в житлові будинки приміщень аптек, на баланс ДП «Трансфармація»приміщення за списком, в тому числі нежитлове приміщення аптеки №15, в житловому будинку за адресою: м. Чернівці, вул. Юрія Гагаріна, 34. Відповідний акт приймання-передачі підписано 02.03.1998 року.

Згідно з наказом Міністерства транспорту України від 29.03.2004 року №255 «Про реорганізацію державного підприємства «Укртрансфармація»до ДП «Укртрансфармація»приєднано державні підприємства «Південтрансфармація», «Придніпровськтрансфармація», «Одесатрансфармація»та ДП «Трансфармація»Львівської залізниці.

Передавальним балансом, підписаним станом на 01.01.2007 року, ДП «Укртрансфармація»від ДП «Трансфармація»Львівської залізниці передано оборотні і необоротні активи та наявні пасиви. В числі активів, за актом приймання-передачі передано також приміщення аптеки №15 у м. Чернівці, на вул. Юрія Гагаріна, 34.

Листом Міністерства транспорту та зв'язку України №2589/16/10-09 від 19.03.2009 року, позивачу надано дозвіл на отримання свідоцтва про право власності за державою в особі цього Міністерства на спірне приміщення аптеки №15.

Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 27.01.2009 року №53/2 «Про затвердження на 2009 рік графіка приймання передавання відомчого житлового фонду у комунальну власність територіальної громади м. Чернівців», затверджено на 2009 рік графік приймання-передавання відомчого житлового фонду у комунальну власність територіальної громади м. Чернівці згідно з додатком.

Згідно з додатком до рішення від 27.01.2009 року №53/2, у комунальну власність територіальної громади міста Чернівці передається, зокрема, житловий будинок №32-34-36 на вул. Гагаріна у м. Чернівці.

10.02.2009 року виконавчим комітетом Чернівецької міської ради приймається рішення №86/3 (спірне рішення) «Про затвердження акта приймання-передавання житлового будинку №32-34-36 на вул. Юрія Гагаріна у комунальну власність», яким затверджено акт приймання-передавання тридцятисемиквартирного житлового будинку №32-34-36 на вул. Юрія Гагаріна у комунальну власність територіальної громади м. Чернівці від Чернівецької дистанції цивільних споруд державного територіального об'єднання «Львівська залізниця», в тому числі, допоміжного приміщення будинку -приміщення аптеки загальною площею 94,60 кв. м.

В пункті першому спірного рішення, зазначений акт приймання-передачі зазначається як додаток до рішення та саме він містить відомості про майно, що передається.

Частиною 2 статті 20 Господарського кодексу України, як спосіб захисту прав суб'єктів господарювання, передбачено визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.

Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, зокрема, про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.

Враховуючи, що акт приймання-передачі житлового будинку у комунальну власність за своїми ознаками не носить характеру акту в розумінні статті 12 ГПК України, позивачем правомірно пред'явлено вимогу про визнання недійсним рішення відповідача, яким затверджено цей акт.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»№147/98-ВР від 03.03.1998 року, з державної у комунальну власність передаються безоплатно, зокрема такі об'єкти як житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями) та гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом). Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).

Частинами п'ятою та шостою статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»встановлено, що така передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. При цьому право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Відповідно до приписів частини другої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав.

Отже, з моменту дати підписання акту прийому-передачі відомчого житлового фонду з державної до комунальної власності, територіальна громада міста стала власником спірного майна. При цьому, така підстава набуття права власності не тільки не заборонена законом як про це визначено у статті 328 Цивільного кодексу України, а й дозволена вищезазначеними нормами Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до частини першої статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до абзацу першого частини першої роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 року за №02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів»підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Відповідно до вимог вищенаведеного законодавства України, у виконавчого комітету Чернівецької міської ради не виникало обов'язку щодо прийняття рішення про затвердження акту приймання-передачі відомчого житлового фонду, проте відповідач й не був позбавлений права легалізувати цей акт в обраний ним спосіб.

Разом з тим, затвердивши рішенням від 10.02.2009 року №86/3 акт приймання-передавання житлового будинку №32-34-36 на вул. Юрія Гагаріна у комунальну власність, зокрема спірного нежитлового приміщення аптеки, виконком порушив вимоги статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», оскільки зазначеними нормами чітко визначено об'єкти, які підлягають безоплатній передачі у комунальну власність, а саме житлові будинки (разом з вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями, які використовуються для обслуговування внутрішньо-будинкових мереж, а також бойлерні, котельні, каналізації та водопровідні споруди, тощо. При цьому спірне приміщення аптеки відноситься до категорії інших об'єктів соціально-побутового призначення, які згідно з Законом, в передачу у комунальну власність не підлягають (окрім об'єктів, які не увійшли до статутних фонів у процесі приватизації).

Аналогічні вимоги міститься також й в Положенні про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891.

Так, відповідно до пунктів другого та третього цього Положення, передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитки. Відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно. Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо). Отже, передача у комунальну власність разом з житловим фондом інших оюєктів, ніж перелічені вище, не передбачена.

Крім того, вищезгаданим рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 27.01.2009 року 53/2 «Про затвердження на 2009 рік графіка приймання передавання відомчого житлового фонду у комунальну власність територіальної громади м. Чернівців», визначено графік передачі у комунальну власність міста Чернівці саме житлового фонду, який відповідно до статті 4 Житлового кодексу Української РСР (в редакції станом на 25.12.2008 року) утворюють жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях.

Так, житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання (ст. 380 ЦК України), а житловим приміщенням - опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання (Додаток Б ДБН В.2.2-15-2005 Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення).

До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру, яким є спірне приміщення аптеки.

Враховуючи вищезазначене, а також той факт, що спірне рішення в частині визнання права комунальної власності на приміщення аптеки порушує права позивача, як балансоутримувача та особи-набувача права господарського відання спірним приміщенням, позивачем правомірно заявлено позовну вимогу про визнання його нечинним.

Судом в процесі розгляду справи також встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 15.04.2009 року №240/7, на спірне нежитлове приміщення цокольного поверху в житловому будинку літ. «А»на вул. Гагаріна, 34, загальною площею 84,80 кв.м., оформлено право комунальної власності та видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 21.04.2009 року САС №041329.

Зазначені рішення та свідоцтво про право власності, станом на момент вирішення спору, є чинними. В межах даної справи, позовних вимог про їх скасування, позивачем не заявлялось.

Відтак, позовні вимоги про визнання права державної власності на приміщення аптеки №15 та зобов'язання Чернівецької міської ради зареєструвати право державної власності на вказане приміщення, є передчасними та задоволенню не підлягають.

Судові витрати при цьому стягуються з виконавчого комітету Чернівецької міської ради, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати нечинним рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради №86/3 від 10.02.2009 року, в частині визнання права комунальної власності на нежитлове приміщення аптеки №15, що знаходиться в будинку №34 по вулиці Гагаріна у місті Чернівці.

3. У задоволенні позову в іншій частині -відмовити.

4. Стягнути з Виконавчого комітету Чернівецької міської ради (м. Чернівці, Центральна площа, код 104062216) на користь державного підприємства «Укртрансфармація»(м. Київ, вул. Ташкентська, 60, код 01101329) 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Суддя О.В. Гончарук