29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"14" грудня 2011 р.Справа № 11/18/5025/1143/11
За позовом прокурора Новоушицького району смт. Нова Ушиця в інтересах держави в особі управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель головного управління держкомзему у Хмельницькій області м. Хмельницький та Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця
до товариства з обмеженою відповідальністю „Сварог-Дністер” с. Куча, Новоушицького району Хмельницької області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Ставчанської сільської ради с. Стара Гута Новоущицького району
про стягнення 12967,39 грн. шкоди завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки
Головуючий Суддя Радченя Д.І.
Суддя Вибодовський О.Д.,
Суддя Смаровоз М.В.
Представники сторін:
від позивачів:
від Новоушицької РДА - не з'явився;
від управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель головного управління держкомзему у Хмельницькій області : ОСОБА_1. за дов. № 10-09-08/63 від 10.01.2011 р.;
від відповідача: ОСОБА_2. - за дов.№ 918 від 29.11.11р.;
ОСОБА_3 - за дов. №1-Д від 20.07.2011р.;
від третьої особи: не з'явився;
від прокуратури області: Грамчук Т.А. - прокурор відділу прокуратури області (в судовому засіданні від 07.12.11р).
У судовому засіданні 14.12.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору:
Прокурор Новоушицького району смт. Нова Ушиця звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель головного управління держкомзему у Хмельницькій області м. Хмельницький та Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця до ТОВ „Сварог-Дністер” с. Куча, Новоушицького району Хмельницької області про стягнення 12967,39 грн. шкоди завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту на території Ставчанської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.
14.12.2011р. представником прокуратури подано погоджену з представником управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель головного управління держкомзему у Хмельницькій області заяву про уточнення позовних вимог. Згідно поданої заяви останні просять стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Сварог-Дністер” на користь Новоушицької районної державної адміністрації для зарахування до бюджету Ставчанської сільської ради Новоушицького району 12967,39 грн. шкоди завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Оскільки подана заява не суперечить законодавству та не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси вона прийнята судом.
Представник позивача - головного управління Держкомзему у Хмельницькій області наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі, та підтримує письмову позицію прокуратури області про уточнення позовних вимог.
Новоушицька районна державна адміністрація смт. Нова Ушиця в черговий раз повноважного представника для участі в засіданні суду не направила.
Представник третьої особи - Ставчанської сільської ради в судове засідання не з'явився, проте в матеріалах справи наявне письмове клопотання сільського голови про розгляд справи за відсутності повноважного представника в якому останній підтримує позовні вимоги.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечують проти позову. В доданих до матеріалів справи запереченнях на позовну заяву та в судовому засіданні зазначають вважають, що прокурором в позовній заяві та доданими до неї доказами не доведено, яким чином нанесена шкода органу державної влади та місцевого самоврядування, оскільки не кожне самовільне зайняття земельної ділянки наносить шкоду особі (власнику земельної ділянки). Звертає увагу суду на ряд порушень, допущених позивачем при зверненні до суду з даним позовом. Просить в позові відмовити з огляду на наступне:
Прокурором не доведено періоду неправомірного використання земельної ділянки у 2010р. оскільки 15.10.2010р. Новоушицькою РДА надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, а 29.03.2011р. укладено договори оренди до яких увійшла земельна ділянка, самовільне використання якої було встановлено.
Посівами сільгосп. культур ТОВ „Сварог-Дністер” не нанесло реальних збитків для земельної ділянки зазначеної категорії.
Прокурором не доведено які реальні збитки нанесені земельній ділянці, чи яка вигода втрачена власником. Втраченої вигоди не було оскільки не було третьої особи яка намагалась взяти в оренду землю, яку самовільно зайняв ТОВ „Сварог-Дністер”.
Звертає увагу, що шкода відшкодовується особами які її заподіяли.
На підтвердження викладених заперечень посилається на судову практику, викладену в постановах Вищого господарського суду України по аналогічних справах.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
15.04.10р. Відділом Держкомзему у Новоушицькому районі Хмельницької області проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться біля села Слобідка, урочище Стрілиця на території Ставчанської сільської ради за результатами якої складено акт обстеження земельної ділянки від 15.04.10р. №3. згідно якого встановлено самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки площею 11,7643 га., яка оброблена та засіяна соняшником.
В послідуючому відділом Держкомзему у Новоушицькому районі Хмельницької області проведено перевірку з питань використання земельних часток на території Ставчанської сільської ради за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.04.10р. Згідно наведеного акту встановлений факт самовільного використання відповідачем земель запасу на території Ставчанської сільської ради площею 60,86га (11,7643га та 49,0815га).
За результатами перевірки відповідачу винесений припис від 15.04.10 №11/00016 про усунення виявлених порушень у 30-денний термін та складений протокол про адміністративне правопорушення на генерального директора відповідача Олійника А.А. №11/00003 від 16.04.2010р., яке полягає у тому, що він допустив самовільне зайняття та використання земельної ділянки площею 11,7643 га. біля с. Слобідка на території Ставчанської сільської ради.
Винесена постанова Відділу Держкомзему у Новоушицькому районі № 6 від 19.04.10р. про закриття справи про адміністративне правопорушення та передачу справи до прокуратури Новоушицького району для проведення перевірки щодо наявності в діях винної особи ознак злочину.
Окрім того за результатами перевірки відділом визначений розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 12967,39 грн. згідно розрахунку.
Згідно пояснення директора відповідача від 30.04.2010р., наданого прокуратурі Новоушицького району Хмельницькій області, зазначені у актах землі були засіяні соняшником, так як на той час було звернення до РДА про надання зазначеної ділянки в оренду.
У зв'язку з тим, що шкода розрахована згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок в добровільному порядку не сплачена, прокурором в інтересах позивача поданий позов до суду про стягнення шкоди, завданої самовільним використанням земельної ділянки.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з ст. 83, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України різновидом права користування є право оренди земельної ділянки, тобто засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ч. 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується відповідним державним актом. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до Закону.
Положеннями ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” встановлено, що будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними визначаються як самовільне зайняття земельної ділянки.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 15.04.10р., актом обстеження земельної ділянки від 15.04.10р., приписом від 15.04.10р., протоколом про адміністративне правопорушення від 16.04.10р., постановою про закриття справи про адмінправопорушення від 19.04.10р., поясненнями директора позивача від 30.04.10р.
Відповідачем не надано суду будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою, зазначеною у актах на момент проведення перевірки.
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем. При цьому судом також враховуються пояснення Третьої особи - Ставчанської сільської ради про те, що у 2010р. відповідач самовільно зайняв та використовував земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 11,7643 га, при цьому радою будь-яких рішень щодо передачі даної ділянки у користування товариству не приймалось.
Розмір шкоди обгрунтовано визначено відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки за Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р., шкода склала 12967,39 грн.
Враховуючи, що факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, розмір шкоди, заподіяної самовільним використанням землі визначений правомірно відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу", позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню. При цьому сума заподіяної шкоди згідно ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову шляхом стягнення їх у доход Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сварог-Дністер" с.Куча, Новоушицького району Хмельницької області (вул. Леніна, 7, код 35289018) на користь Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця (вул. Подільська, 17) для зарахування до бюджету Ставчанської сільської ради Новоушицького району 12967,39 грн. (дванадцять тис. дев'ятсот шістдесят сім грн. 39 коп.) шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сварог-Дністер" с. Куча, Новоушицького району Хмельницької області (вул. Леніна, 7, код 35289018) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 129,67 грн. (сто двадцять дев'ять грн. 67 коп.) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м.Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.).
Видати наказ.
Головуючий суддя Д.І. Радченя
Суддя О.Д. Вибодовський
Суддя М.В. Смаровоз
Повний текст рішення виготовлено та підписано суддею відповідно до ст. 85 ГПК України 19.12.2011 року.
Віддрук: 5 прим.:
1. - до справи;
2-3 -позивачам (рекомендованим листом з повідомленням про вручення);
4. - відповідачу (рекомендованим листом з повідомленням про вручення);
5. - в прокуратуру (рекомендованим листом з повідомленням про вручення).