29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"19" грудня 2011 р.Справа № 22/5025/1896/11
за позовом приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807", м. Шепетівка
до Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації, м. Шепетівка
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький
про стягнення 179707,59 грн. некомпенсованих втрат
Суддя Заверуха С.В.
Представники сторін:
позивач: Степанець О.В. - голова Правління підприємства,
ОСОБА_1. - за довіреністю №511 від 07.11.2011р.
відповідач: ОСОБА_2. - за довіреністю №01-1914 від 07.11.2011р.
третя особа - ОСОБА_3 - за довіреністю №15-07/32-212 від 11.01.2011р.
Рішення приймається 19.12.2011 р., оскільки в судовому засіданні 29.11.2011 р. та 22.11.2011 р. оголошувалась перерва.
Повне рішення підписано та складено 19.12.2011 р.
Суть спору: позивач - приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" звернулось до Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації, м. Шепетівка про стягнення 179707,59 грн. некомпенсованих втрат.
В обґрунтування позову зазначає, що між сторонами укладено 30.12.2009р. договір №12 про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирських маршрутах приміського сполучення району на строк з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. Даний договір було підписано із протоколом розбіжностей, надісланий відповідачу із проханням врахувати вказані розбіжності та надати позивачу протокол узгодження розбіжностей або передати неврегульовані розбіжності до суду. Відповідачем даного виконано не було, тому на думку позивача, укладений договір №12 є таким, що прийнятий у редакції позивача.
Позивач звертає увагу на те, що згідно п. 2.2.1.1 протоколу розбіжностей відповідач взяв на себе зобов'язання компенсувати втрати ВАТ "Шепетівське АТП 16807" внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.
Як зазначає позивач, за 2010рік підприємство понесло втрати від безкоштовних перевезень пільгових категорій пасажирів по Шепетівському району всього на суму 327573,04 грн. (згідно розрахунку). На компенсацію цих втрат відповідачем перераховано позивачу 147865,45 грн. Решту суми 179707,59 грн. за безкоштовні перевезення пільгових категорій пасажирів відповідачем позивачу не відшкодовано.
На відповідні листи, що були надіслані на адресу відповідача щодо відшкодування 179707,59 грн., останній надав відповідь, в якій обіцяв виконати дану вимогу позивача.
Проте, станом на момент подання позову кошти на рахунок позивача не поступали, у зв'язку з чим позивач звернувся з позовом про стягнення 179707,59 грн. некомпенсованих втрат за безкоштовні перевезення пільгових категорій пасажирів по Шепетівському району.
Повноважні представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні.
Окрім того представником позивача надано суду додаткове обґрунтування до позову, у якому стверджує, що у 2010 році підприємство понесло втрат від безкоштовних перевезень пільгових категорій пасажирів на приміських автобусних маршрутах Шепетівського району на суму 327573,04 грн., а отримало від відповідача на компенсацію цих втрат лише 147865,45 грн. Тобто не компенсовано 179707,59 грн. втрат від безкоштовних перевезень пільгових категорій пасажирів на приміських автобусних маршрутах.
Звертає увагу на те, що 30.12.2009 року позивач уклав з відповідачем договір №12 про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирських маршрутах приміського сполучення району на строк з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. Позивачем підписано даний договір з протоколом розбіжностей. Посилаючись на ч. 7 ст. 181 Господарського кодексу України позивач вважає, що відповідач розбіжності, що залишились неврегульованими, до суду не передав, тому вважає, що укладений договір був прийнятий у редакції підприємства.
Представник позивача зауважує, що п.п. 2.2.1.1 та 2.2.3 протоколу розбіжностей відповідач належним чином не виконав. Вважає, що відповідач своїми діями порушує ст. 629 ГК України. При цьому повідомляє, що на неодноразові позивачем звернення до відповідача, з проханням повністю відшкодувати підприємству понесені втрати від безкоштовних перевезень пільгових пасажирів на приміських автобусних маршрутах Шепетівського району, відповідач посилається на Бюджетний кодекс України (ст.51,60). Проте підприємство ще у 2005 році з метою вияснення питання, якими законодавчими актами слід керуватись у подібній ситуації, зверталось до Комітету Верховної ради України з питань фінансів і банківської діяльності. На звернення позивач отримав відповідь, що у даній ситуації слід застосовувати Цивільний і Господарський кодекси України і договір, який нами було укладено (копія листа ВАТ „Шепетівське АТП 16807 "№ 241 від 12.08.05р. та відповідь комітету Верховної Ради України № 06-10/10-1029 від 13.10.2005р. надано до матеріалів справи). Представник позивача вважає, що у даному випадку, відповідач мав встановити види і обсяги пільгових перевезень, як того вимагає ст. 37 ЗУ "Про автомобільний транспорт", але цього не зробив. Також надано суду копію листа - роз'яснення Миністерства фінансів України, копії постанови Вищого господарського суду України від 25.04.2006р., постанови Житомирського апеляційного господарського суду України від 21.08.2007р., рішення Господарського суду Хмельницької області від 25.09.2007р. Надані документи до матеріалі справи судом долучено.
При прийнятті судом рішення по справі представники позивача просили врахувати вказані постанови і рішення судів України.
Повноважний представник відповідача в судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву (надісланого 07.11.2011р. за вх.№01-24/10452/11) вимоги позивача не визнає, обґрунтовуючи наступним.
Відповідно до укладеного договору 30.12.2009р. за №12 про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирських маршрутах приміського сполучення району, відповідач у зв'язку з відсутністю коштів свої зобов'язання вчасно не виконав, посилаючись на абз. 2, 5 ст. 60 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010рік", ч. 5 ст. 60 Бюджетного кодексу України. Тому вважає, що будь-які зобов'язання, взяті розпорядниками коштів без відповідних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", не вважаються бюджетними зобов'язаннями та не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства.
Зауважує, що згідно п. 2.4.4 договорів підписаних між Хмельницькою ОДА та позивачем на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування відшкодування за перевезення пільгових категорій населення здійснюється в межах кошторисних призначень. Тому, як вважає відповідач, за 2010 рік взято зобов'язань в межах кошторисних призначень 147865,45 грн. Враховуючи з вище викладеного всі кошти перераховано, тому просить у позові відмовити.
Також, повноважним представником відповідача надано до матеріалів справи документи, що витребовувались ухвалою суду від 26.10.2011р., які до матеріалів справи долучено.
У наданій пояснювальній записці №01-2016 від 28.11.2011р. представником відповідача зазначено, що протокол розбіжностей до уваги відповідачем не був прийнятий в зв'язку з тим, що це субвенція з державного бюджету місцевих бюджетів на компенсацію за пільговий проїзд автомобільним транспортом окремих категорій громадян відповідно до абз. 2 та 5 ст. 60 ЗУ "Про державний бюджет України на 2010 рік", ч. 5 та 6 ст. 51 Бюджетного кодексу України та Рішенням обласної ради 28 сесії V скликання від 26.05.2010р. № 7-28/2010 п.4, Рішенням районної ради 28 сесії V скликання від 14.05.2010р. № 3 абз. 3 та 4 п.4 розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Представник відповідача стверджує, що будь-які зобов'язання, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та ЗУ "Про державний бюджет України на 2010 рік", не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства.
Окрім того представником відповідача надано ряд документів, які до матеріалів справи долучено.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства у Хмельницькій області у судовому засіданні та у поясненнях по справі посилається на ст. 38 Закону України від 27.04.2010р. №2154-VI "Про Державний Бюджет України на 2010 рік", п. 3 ч. 1 ст. 97, п. 4 ч. 1 ст. 89, ст. 108 Бюджетного кодексу України, п.п. 2, 7, 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету, затв. постановою КМУ від 04.03.2002р. за №256.
Звертає увагу, що саме головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у 5-ти денний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Тому органи Державного казначейства не наділені повноваженнями щодо розрахунків з постачальниками послуг.
Представник третьої особи наголошує на тому, що згідно ст. 48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Державного казначейства України. Розпорядники бюджетних коштів беруть зобов'язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду бюджету.
Стверджує, що взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Відповідно до п.п. 1.1., 1.2., 2.3. Статуту Приватного акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" останнє створено у 1996 році як відкрите акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807", засноване відповідно до Наказу Представництва Фонду державного майна України по Шепетівському району від 25.03.1996р. №15 шляхом перетворення державного підприємства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" у відкрите акціонерне товариство відповідно до указу Президента України від 26.11.1994р. №699/94 "Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів". Згідно з рішенням Загальних зборів акціонерів товариства від 15.03.2011р., у зв'язку з необхідністю приведення діяльності товариства у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства", найменування відкритого акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" змінено на приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807". Товариство є правонаступником щодо всіх прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807".
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №131999 приватне акціонерне товариство "Шепетівське автотранспортне підприємство 16807" зареєстроване за адресою: 30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Лермонтова, 2, код 00426458.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №216239 Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації зареєстровано за адресою: 30400, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Карла Маркса, 47, код 03198540.
Основним завданням управління є призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством (ч.4 п. 3 Положення про управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації).
Між Управлінням праці та соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації (надалі Розпорядник коштів) та ВАТ "Шепетівське АТП-16807" (надалі Перевізник) був укладений договір №12 про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирських маршрутах приміського сполучення району.
Пунктом 1 Договору передбачено, що цей договір встановлює порядок здійснення компенсаційних виплат Перевізнику Розпорядником Коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян, що користуються цією пільгою, відповідно до Законів України "Про автомобільний транспорт", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про основи соціального захищеності інвалідів в Україні", "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", "Про соціальний захист дітей війни", "Про державний бюджет на 2010 рік", постанов Кабінету Міністрів України від 17.05.1993р. №354 "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування" та від 16.08.1994р. №555 "Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993р. №354", автомобільним транспортом на пасажирських маршрутах приміського сполучення, згідно Бюджетного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" №256 від 04.03.2002р. та "Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" №117 від 29.01.2003р.
Згідно з п.п. 2.1.1., 2.1.2. Договору Перевізник здійснює перевезення пільгових категорій громадян на приміських маршрутах (додаток 1). Забезпечує безкоштовний проїзд окремих категорій громадян згідно з чинним законодавством України, при наявності у пасажирів відповідного посвідчення, що підтверджує право на пільгу.
Відповідно до п. 2.1.3. Договору Перевізник до 4 числа місяця наступного за звітним подає Розпоряднику Коштів на паперових носіях розрахунок необхідної суми компенсацій за пільговий проїзд окремих категорій громадян у минулому місяці. На приміських пасажирських перевезеннях (до 50 км.) сума втрат визначається шляхом множення фактично виконаних оборотних рейсів на середню кількість пільгових пасажирів, перевезених за один оборотний рейс (затверджена на відповідний період на основі обстеження пасажиропотоку), на середню дальність поїздки (встановлена щорічним обстеженням пільгового пасажиропотоку для окремо визначеного маршруту), та затвердженого тарифу у приміському сполученні (з ПДВ). Відправлення чи прибуття автобусів приміських автобусних маршрутів загального користування здійснюється тільки з автовокзалу чи автостанції. При подачі щомісячних розрахунків перевізник подає головному розпоряднику коштів, підписану керівництвом автостанції (автовокзалу) звіт про кількість пільгових оборотних рейсів виконаних за місяць.
Перевізник несе відповідальність за достовірність складених розрахунків необхідної суми компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян (п. 2.1.4. Договору).
Пунктами 2.2.1.1., 2.2.3. з врахуванням протоколу розбіжностей сторони встановили, що Розпорядник коштів щомісячно приймає від перевізників розрахунки втрат від пільгового перевезення пасажирів за звітний місяць та забезпечує компенсацію втрат внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів; ставить на облік заборговані Перевізнику суми коштів, невідшкодовані за надані послуги по пільговому перевезенню пасажирів та регулюванню тарифів, які першочергово відшкодовує при надходженні субвенцій.
Відповідно до протоколу розбіжностей сторони доповнили договір п. 2.2.4., яким передбачили, що Розпорядник коштів встановлює Перевізникові види та обсяги пільгових перевезень згідно ст. 37 Закону України "Про автомобільний транспорт".
За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства (п. 3 Договору).
Договір укладений на строк з 01.01.2010р. до 31.12.2010р. (п. 5 Договору).
Даний договір підписаний уповноваженим представниками сторін та скріплений їх печатками.
Додатком №1 до договору №12 сторони затвердили перелік маршрутів приміського сполучення, на яких здійснюється перевезення пільгових категорій населення, зокрема, Шепетівка-Яблунівка, Шепетівка-Ізяслав, Шепетвка-Хутір, Шепетівка-Плесна, Шепетівка-Пліщин, Шепетівка-Гриців.
На виконання умов укладеного договору позивачем в 2010 році було надано послуги з перевезення пільгової категорії пасажирів на приміських маршрутах, в результаті чого витрати ВАТ "Шепетівське АТП-16807" за розрахунками останнього з перевезення в 2010 році пільгової категорії громадян склали 315862,36грн. (327573,04 грн. заборгованість по розрахункам за січень-грудень 2010 р. - 11710,68 грн. заборгованість за 21-31 грудня 2009 р.), про що свідчать помісячні розрахунки, здійснені позивачем, та звіти про кількість пільгових оборотних рейсів, виконаних на маршрутах звичайного режиму руху, затверджені начальником Шепетівської АС.
Однак відповідачем відшкодовано лише 147865,45 грн., в т.ч. 137 745,09 грн. за безкоштовні перевезення пільгових категорій пасажирів по Шепетівському районі, виконані позивачем в 2010р., що підтверджується платіжними дорученнями від 14.07.2010р. на суму 2016,14 грн. згідно акту звірки за червень 2010р., від 29.07.2010р. на суму 4417,97 грн. згідно акту звірки за червень 2010р., від 10.09.2010р. на суму 19768,97 грн. згідно акту звірки за серпень 2010р., від 30.09.2010р. на суму 4569,09 грн. згідно акту звірки за серпень 2010р., від 12.10.2010р. на суму 15730,82 грн. згідно акту звірки за вересень 2010р., від 28.10.2010р. на суму 10837,80 грн. згідно акту звірки за вересень 2010р., від 10.11.2010р. на суму 17689,31 грн. згідно акту звірки за жовтень 2010р., від 30.11.2010р. на суму 10082,82 грн. згідно акту звірки за жовтень 2010р., від 09.12.2010р. на суму 11325,44 грн. згідно акту звірки за листопад 2010р., від 20.12.2010р. на суму 28407,75 грн. згідно акту звірки за листопад 2010р., від 30.12.2010р. на суму 12716,18 грн. згідно акту звірки за листопад 2010р., від 01.03.2011р. на суму 182,80 грн. згідно акту звірки за січень 2011р.; а також 10120,36 грн. погашення заборгованості по електроенергії згідно довідок фінансового управління №297 від та №1172-1173 за 2010 рік.
Листом від 13.12.2010р. №05-2165 Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації повідомило ВАТ "Шепетівське АТП-16807", що за період з 01.01.2010р. по 13.12.2010р. згідно поданих останнім розрахунків фактична сума збитків становить 299672,39 грн., профінансовано за 2010 рік 106558,72 грн., заборгованість становить 193 113,67 грн. Згідно ст. 60 Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік" взято зобов'язань в межах кошторисних призначень на суму 176 627,41 грн., профінансовано за 2010 рік 106558,72 грн., зареєстрована заборгованість в органах Державного казначейства станом на 13.12.2010р. становить 70068,69 грн.
14.11.2011р. Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації листом №05-1951 повідомило, що у 2010 році виділена субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом в сумі 655 055,33 грн., з них на погашення заборгованості за 2009 рік в сумі 248694,55 грн.
Таким чином, у 2010 році для всіх перевізників відповідачу (як розпоряднику коштів) виділена субвенція з державного бюджету на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом в розмірі 406360,78 грн.
23.12.2010р. позивач звернувся до відповідача з претензією №447 на суму 167218,51 грн., відповідно до якої просив терміново вжити заходів з погашення вказаної суми заборгованості.
Зі змісту листа Головного управління праці та соціального захисту населення від 24.01.2011р. вбачається, що за інформацією управлінь праці та соціального захисту населення Шепетівської райдержадміністрації та Шепетівського міськвиконкому станом на 01.01.2011р. фактично надано послуг у 2010р. ВАТ "Шепетівське АТП 16807" на суму 274,4 тис. грн. для покриття витрат за пільгове перевезення взято зобов'язання в межах бюджетних асигнувань на суму 175,2 тис. грн. Субвенцією з державного бюджету у 2010 році погашено заборгованість 2009 року ВАТ "Шепетівське АТП 16807" в сумі 115,5 тис. грн. та профінансовано зобов'язання 2010 року на суму 173,0 тис грн. Заборгованість перед ВАТ "Шепетівське АТП 16807" складає 2,2 тис. грн., яка буде погашатись по мірі надходжень коштів. При цьому вказана довідка видана з врахуванням виділених субвенцій за пільговий проїзд позивачем окремих категорій громадян в районі та місті разом.
Листом від 26.01.2011р. №05-152 відповідач повідомив позивача про відхилення претензії №447 повністю в сумі 167 218,51 грн., оскільки згідно даних бухгалтерського обліку за 2010р. фактично надано пільг на перевезення пасажирів на приміських маршрутах на суму 302 184,98 грн., профінансовано 147 682,65 грн., заборгованість склала 154 502,33 грн. Окрім того, відповідач з посиланням на ст. 60 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" вказує, що в межах кошторисних призначень за 2010р. взято зобов'язань в сумі 147 865,45 грн., а профінансовано 147 682,65 грн., тому 182,80 грн. буде погашено управлінням праці та соціального захисту населення по мірі надходження коштів з державного бюджету.
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації від 16.12.2011р. №05-2160 в 2010 році профінансовано коштів на компенсацію за пільгове перевезення окремих категорій громадян автомобільним транспортом в сумі 654 532,59 грн., в тому числі на погашення заборгованості за 2009 рік в сумі 248 694,55 грн., при цьому поточні платежі за 2010 рік становлять 405 838,04 грн. Заборгованість станом на 01.01.2011р. в сумі 522,74 грн. погашена 01.03.2011р. Окрім того, зі змісту зазначеної довідки вбачається, що для ВАТ "Шепетівське АТП-16807" в 2010 році профінансовано 245 202,10 грн., в тому числі на погашення заборгованості за 2009 рік 97519,45 грн., при цьому поточні виплати за 2010 рік становлять 147 682,65 грн. Заборгованість станом на 01.01.2011р. в сумі 182,80 грн. погашена 01.03.2011р.
Згідно Акту звіряння розрахунків за надані населенню послуги на пільгове перевезення автотранспортом окремі категорії населення між ВАТ "Шепетівське АТП-16807" та Управлінням праці соцзахисту населення Шепетівської райдержадміністрації станом на 01.01.2011р., підписаного уповноваженими представниками сторін (начальником управління та керівником перевізника, а також їх головними бухгалтерами) та скріпленого печатками сторін, заборгованість відповідача складає 182,80грн.
В подальшому відповідач перерахував на рахунок позивача грошові кошти в сумі 182,80 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 01.03.2011р.
За таких обставин позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача некомпенсованих витрат від безкоштовного перевезення пільгових категорій пасажирів в 2010 році на приміських автобусних маршрутах в розмірі 179 707,59 грн.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Предметом спору є стягнення компенсації за пільговий проїзд перевізником окремих категорій громадян з приміських перевезень. Причиною виникнення спору є відмова відповідача сплачувати компенсацію в повному обсязі, мотивуючи це тим, що виплата компенсації проводиться по мірі надходження відповідних коштів - субвенції з Державного бюджету. Підставою позову позивач зазначає укладений між ним та відповідачем договір №12 про порядок здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян на пасажирських маршрутах приміського сполучення району.
Між сторонами у справі склалися зобов'язання цивільно-правового характеру, що виникли на підставі укладеного договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій пасажирів і регулюються цивільним законодавством, а по відношенню до ДПАТ "Шепетівське АТП-16807" у спірних правовідносинах Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації не виконує ніяких адміністративно-розпорядчих функцій, тому такий спір підвідомчий господарському суду (аналогічна позиція в постанові Вищого господарського суду України по справі №12/73 від 19.05.11 р.).
Згідно з ч.2 ст.11 Закону України "Про автомобільний транспорт" соціально значущими послугами автомобільного транспорту є послуги з перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування за визначеними уповноваженими органами тарифами та на пільгових умовах відповідно до законодавства.
Статтею 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено обов'язок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), чи надання дозволу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), та забезпечувати контроль за виконанням ним умов договору чи дозволу, а також забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом (ч.ч. 1, 2 ст. 37 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі -Порядок), в тому числі компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок державного бюджету.
Згідно п. 3 цієї Постанови головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Відповідно до п.п. 2, 4 цього Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Щомісячні суми субвенцій перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби, пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя.
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення). Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків (пп. 5-8 Порядку).
Згідно кошторису на 2010 рік затвердженого головою райдержадміністрації 07.06.2010р. на компенсаційні витрати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремих категорій громадян необхідно виділити 788 300,00 грн.
Планом асигнувань із загального фонду бюджету на 2010 рік передбачено на пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом виділено на січень 30335,10 грн., лютий - 62347,96 грн., березень - 85522,09 грн., квітень - 32 000,19 грн., травень - 52092,00 грн., червень - 24672,00 грн., липень - 61525,00 грн., серпень - 64744,00 грн., вересень - 64 744,00 грн., жовтень - 67188,00 грн., листопад - 71688,00 грн., грудень - 171441,66 грн., загалом 788300,00 грн.
З наданих в матеріали справи довідок про зміни до помісячного розпису асигнувань, зі змісту довідки №05-1951 від 14.11.2011 р., довідки відповідача наданої на запит суду №05-2160 від 16.12.2011р., вбачається що фактично в у 2010 році для всіх перевізників відповідачу (як розпоряднику коштів) виділена субвенція з державного бюджету на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом в розмірі 405838,04 грн. (не враховуючи заборгованість за 2009 рік) та 522,74 грн., яка погашена в березні 2011р.
При цьому, судом встановлено, що кожному перевізнику, який надавав пільговий проїзд окремим категоріям громадян автомобільним транспортом компенсовано відповідно (пропорційно) дані субвенції, в тому числі позивачу в сумі 147682,65 грн. та 182,80 грн. в березні 2011 р. (за борг за 2010 р.), тобто в межах бюджетних асигнувань.
На виконання вимог Порядку ВАТ "Шепетівське АТП-16807" впродовж січня-грудня 2010р. направило до Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації відповідні дані про надані послуги з перевезень пільгової категорії громадян і необхідність відшкодування понесених у зв'язку з цим витрат на суму 327 573,04 грн., в тому числі за 10 днів 2009 року.
З наявних в матеріалах справи актів звірки, платіжних доручень та доказів погашення заборгованості по електроенергії вбачається, що всі акти звіряння сплачені відповідачем у повному об'ємі в межах наданих бюджетних асигнувань, що також не заперечується самим позивачем.
Господарські зобов'язання сторін виникають безпосередньо із Закону України "Про Державний бюджет на 2010 рік", Закону України "Про автомобільний транспорт", а також із договору в період його дії.
Підпунктом "б" п.4 ст.89 Бюджетного кодексу України передбачено, що до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення державних програм соціального захисту, зокрема на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Згідно ст.97 Бюджетного кодексу України до трансфертів, які надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам, зокрема входять субвенції на здійснення програм соціального захисту, у тому числі на компенсацію виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Зобов'язання взяті розпорядниками бюджетних коштів районного бюджету без відповідних бюджетних асигнувань, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів (п.4 рішення 28 сесії 5 скликання Шепетівської районної ради №3 від 14 травня 2010 року).
Статтею 60 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік в органах Державного казначейства України, та у разі їх відповідності бюджетним паспортам. Розпорядники бюджетних коштів беруть зобов'язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду бюджету. Будь-які зобов'язання, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та цим Законом (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини четвертої цієї статті), не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, зазначеними нормами передбачено обсяг виплат лише в межах бюджетних асигнувань незалежно від умов укладених сторонами договорів (аналогічна позиція в постановах Вищого господарського суду України від 19.05.2011 р. по справі №12/73, від 27.04.2011 р. по справі №7/162-10).
Останнє в свою чергу спростовує позицію позивача щодо стягнення усіх компенсаційних виплат від пільгового перевезення пасажирів відповідно до протоколу розбіжностей.
При цьому судом звертається увага позивача, що умовами договору, а саме п.1 останнього сторони погодили застосування норм Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік", а також те, що компенсація даних виплат перевізнику здійснюється саме за рахунок відповідних бюджетних асигнувань. Тобто надходження коштів, про які сторони домовились укладаючи договір, здійснюється саме з Державного бюджету України, а норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" в даному випадку є імперативними, а тому підлягають застосуванню незалежно від погодження сторонами інших сум (асигнувань).
Судом встановлено, що станом на 01.01.2011р. за видатками загального фонду відповідну субвенцію в сумі 788300 грн. профінансовано з державного бюджету в розмірі 405838,04 грн. в 2010 році та 522,74 грн. в 2011р.
За період з січня по грудень 2010 року Управління праці та соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації компенсувало ПАТ "Шепетівське АТП-16807" 147682,65 грн. (без врахування боргу за 2009 рік) згідно договору №12 та 182,80 грн. в березні 2011 р., в межах наданих бюджетних асигнувань на 2010 рік та пропорційно кількості перевізників в районі.
Таким чином, суд вважає виконаними відповідачем усіх зобов'язань в межах наданого йому фінансування на 2010 рік для відшкодування втрат перевізника з пільгового перевезення пасажирів.
Отже позовні вимоги заявлені безпідставно, необґрунтовано, суперечать вимогам діючого законодавства, а тому в їх задоволенні належить відмовити.
Судові витрати по справі необхідно покласти на позивача, відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, в зв'язку з відмовою в позові.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У позові відмовити.
Суддя С.В. Заверуха
віддруковано: 4 примірника:
1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу, 4 - третій особі.