Справа № 2-а-17738/11
28 листопада 2011 року Суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Мохонько В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради про визнання протиправними дій відповідача та зобов»язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті щорічної допомоги до 5 травня, -
19 серпня 2011 року позивач звернувся до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді про визнання протиправними дій відповідача та зобов»язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті щорічної допомоги до 5 травня за 2009, 2010, 2011 роки.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради як інвалід війни 2 групи, у зв'язку з чим має право на підставі ст.13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня отримувати разову грошову допомогу у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Фактично позивач вказує, що отримав за 2011р. -580 грн. згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №341 від 04.04.2011р. Він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради з проханням здійснити йому вказану виплату відповідно до ст.13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», але йому було відмовлено. Вважає таку відмову незаконною, оскільки суперечить положенням Конституції України, ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Також позивач просить визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради по невиплаті йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, встановленому ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради здійснити йому у перерахунок призначених виплат, нарахувати та виплатити недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня..
Ухвалою судді від 09.09.2011 року, відповідно до ч.1 ст. 183-2 КАС України, було відкрито скорочене провадження у вказаній справі. Копія вказаної ухвали була направлена відповідачу з роз'ясненням ч.3 ст. 183-2 КАС України.
Після отримання письмових заперечень, що надійшли на адресу суду від представника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді, відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
В наданому суду письмовому запереченні, що надійшло до суду від представника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді, який проти позову заперечив та зазначив, що звернувшись до суду 19 серпня 2011 року позивач пропустив строк звернення до суду з позовними вимогами за 2009 та 2010 роки, тому представник відповідача просить застосувати ст..ст. 99, 100 КАС України та залишити позов у даній частині без розгляду. Щодо позовних вимог щодо нарахування допомоги до 5 травня ОСОБА_1 у 2011 році управління керувалося законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року №341 Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», таким чином представник відповідача вважає, що з боку управління порушення по не донарахуванню та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня відсутні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2-ої групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни та відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічної разової допомоги до п'ятого травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, що підтверджується посвідченням.
На момент звернення позивача до суду, нарахування та виплата разової грошової допомоги до п'ятого травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, відповідачем не здійснена.
Проте, як вбачається з листа Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді від 08.08.2011 року (а.с.6), що в поточному році виплата позивачу разової грошової допомоги до п'ятого травня була проведена в розмірі встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 341 від 4 квітня 2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Таким чином, ОСОБА_1 була виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2011 рік в квітні у розмірі 580 гривень.
Частиною п'ятою статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що інвалідам війни 2-ої групи щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Зі змісту ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» випливає, що щорічна допомога до 5 травня виплачується виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, положень ч. 4, ст. 9 КАС України, суд приходить до висновку, що при нарахуванні позивачу розміру щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня Управлінню праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради слід було виходити з положень ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не з положень постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 4 квітня 2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Таким чином, застосування Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради при нарахуванні позивачу розміру щорічної разової грошової допомоги до п'ятого травня в 2011 році положень постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 4 квітня 2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» є протиправним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача, за виплат разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача та зобов»язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті щорічної допомоги до 5 травня за 2009, 2010, роки, то вони задоволенню не підлягають, виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За загальним правилом, встановленим ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
В даному випадку позивач звернувшись до суду з позовом лише 19.08.2011 року пропустив строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.
У зв'язку з пропуском шестимісячного строку на звернення до суду, відсутністю поважних причин для його поновлення та відповідно до ст. 100 КАС України, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради про визнання протиправними дій відповідача та зобов»язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті щорічної допомоги до 5 травня за 2009 та 2010 роки задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 6-рп/2007, ст.ст. 2, 6, 9, 11, 99, 100, 123, 183-2 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради про визнання дій відповідача протиправними та незаконними щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік та стягнення недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня - задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради у виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірах, передбачених ст.13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як інваліду війни 2-ої групи за 2011 рік в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, встановленому відповідно до ч.5 ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком визначеної ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на день виплати допомоги з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Судові витрати по справі віднести за рахунок державного бюджету.
Постанова підлягає негайному виконанню Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Кіровограда шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда В. В. Мохонько