25 жовтня 2011 року 11:20 Справа № 2а-0870/6210/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Богомаз Г.А.,
прокурора: не з'явився
та представників:
позивача: не з'явився;
відповідача не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Приморського району Запорізької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
02 серпня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Приморського району Запорізької області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області (далі - позивач або УПФУ) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( далі - відповідач або ФОП ОСОБА_1) в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2671,79 гривень
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-0870/6210/11, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 05 вересня 2011 року.
Розгляд справи за клопотаннями прокурора неодноразово зупинявся для надання додаткових доказів.
13.10.2011 до суду надійшла заява Прокурора Приморського району Запорізької області про зміну позовних вимог, в якій зазначає, що відповідач має заборгованість до Пенсійного фонду у розмірі 2671,79 гривень, з яких 1983,37 гривень - борг за 2010 рік зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 688,42 гривень - борг за 2011 рік зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 вищевказану заборгованість.
У судове засідання прокурор та представник позивача не з'явилися надали клопотання про розгляд справи без їх участі .
Відповідач до суду повторно не з'явився, про причини неявки суду не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до п.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи наведене вище, керуючись вимогами ст. 122 КАС України та на підставі ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ФОП ОСОБА_1 зареєстрована в УПФУ як платник страхових внесків (страхувальник) 19.11.2002 року.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції від 01.07.2010 (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
У ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, яка діяла на час виникнення боргу, (далі - Закон № 400/97-ВР) зазначено, що платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058-IV, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Частиною 3 ст. 15 зазначеного вище Закону передбачено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків з дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.3 та п. 4 ст. 18 Закону №1058-ІV, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати. (п.6 ст. 18 Закону №1058-ІV).
У ч. 2. ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, стягнення заборгованості за цими внесками.
Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 6 ст. 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. У даному випадку базовим звітним періодом є календарний місяць.
У відповідності до ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до пп. «б» п. 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі за текстом - Інструкція), органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків.
Також, ФОП ОСОБА_1, відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VІ), є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VІ, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частинами 5 та 15 Закону №2464-VІ визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності та розподіляються за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування пропорційно до сум єдиного внеску (у відсотках).
В статті 9 Закону №2464-VІ зазначено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч. 2 ст.9 Закону №2464-VІ).
Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування (ч. 5 ст. 9 Закону №2464-VІ).
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.
Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.
Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом є календарний місяць (…). (ч.7, ч.8 ст. 9 Закону №2464-VІ).
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 9 Закону №2464-VІ).
Як свідчать матеріали справи, Відповідач має заборгованість зі сплати страхових внесків, а саме, зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - 688 грн. 42 коп., зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - 1983 грн.37 коп.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 1 Закону №2464-VІ, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VІ, територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У зв'язку з невиконанням ФОП ОСОБА_1 вимог Закону №1058-ІV та №2464-VІ щодо повної та своєчасної сплати страхових внесків позивачем 04.07.2011 були сформовані вимоги №Ф 136 та № Ф 001, які були направлені на адресу відповідача.
ФОП ОСОБА_1 зазначені вимоги оскаржені в судовому чи адміністративному порядку не були, але сума боргу в добровільному порядку не сплачена. Докази іншого в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, враховуючи зазначене вище, судом встановлено, що сума боргу відповідача перед УПФУ за період з 01.04.2011 по 25.07.2011, яка підлягає сплаті, складає 2671 грн. 79 коп., з яких: 1983,37 гривень - борг зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 688,42 гривень - борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В зв'язку з вищевикладеним суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача та прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (ін.н.НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області:
суму боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 627 (шістсот двадцять сім) гривень 08 копійок на р/р 37198005000820 УДК в Приморському районі Запорізької області, МФО 813015. ЄДРПОУ НОМЕР_1;
суму боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 61 (шістдесят одна) гривня 34 копійки на р/р 37198083000820 УДК в Приморському районі Запорізької області. МФО 813015, ЄДРПОУ НОМЕР_1;
суму боргу зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 983 (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят три) гривні 37 копійок на р/р 25608301001102 ЗОУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 313957, ЄДРПОУ НОМЕР_1.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко