13 грудня 2011 року < Текст > Справа № 2а-0870/10578/11
15 год. 00 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про: стягнення коштів за податковим боргом,
11.11.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у Заводському районі м. Запоріжжя (далі - позивач або ДПІ у Заводському районі) з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач або ФОП ОСОБА_1.) про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 904 грн. 60 коп.
Свої вимоги позивач виклав в позовній заяві, зокрема зазначив, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрована державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради, як фізична особа - підприємець 10.11.2004 за № 2 103 000 0000 002788, згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серія НОМЕР_2.
Відповідно до заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 15.12.2008, ФОП ОСОБА_1 здійснювала діяльність за спрощеною системою оподаткування без залучення найманих працівників.
Ставка єдиного податку по видам діяльності відповідача складає 200 грн.
Згідно даних обліку та звітності ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя станом на 03.11.2011 ФОП ОСОБА_1 має податковий борг по єдиному податку в сумі 904 грн. 60 коп.
Станом на час звернення до суду сума боргу не сплачена.
На підставі викладеного просить суд стягнути з відповідача заборгованість по єдиному податку в сумі 904 грн. 60 коп.
Представник позивача, в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач повторно в судове засідання повторно не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлялась належним чином. Про причини неявки суд не повідомила, заперечень проти адміністративного позову чи будь - яких заяв до суду не надіслала.
У зв'язку з повторною неявкою в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином про дату, час і місце розгляду справи, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вирішив розглянути справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до п.1 ст.41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 зареєстрована державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради, як фізична особа - підприємець 10.11.2004 за № 2 103 000 0000 002788, згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серія НОМЕР_2.
15.12.2008, ФОП ОСОБА_1 подала до ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
У зазначеній заяві відповідач просила перевести її на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності починаючи з 2009 року з видів діяльності «реалізація роздрібна торгівлі промисловими та продовольчими товарами».
Ставка єдиного податку для фізичних осіб за данні види підприємницької діяльності складає 200 грн. на місяць.
Згідно заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 15.12.2008 і відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 №727/98 «Про спрощену систему оподатковування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (далі Указ) та Порядку видачі свідоцтв про сплату єдиного податку, затвердженого Наказом ДПА України від 29.10.1999 №599 (зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України №752/4045 від 02.11.1999), (далі Порядок) зі змінами і доповненнями (затверджених наказом ДПА України від 28.12.2001 №521, Зареєстрованого в Міністерстві Юстиції від 21.01.2002 №49/6337) ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя було видане свідоцтво платника єдиного податку.
Відповідно до п.2 Указу та ч.5 п.2 Порядку, свідоцтва платника єдиного податку видається на рік, а оплата єдиного податку виробляється щомісяця, не пізніше 20-го числа місяця, якому випливає за тим, у якому здійснювалася попередня оплата єдиного податку.
Згідно даних обліку та звітності (картці особового рахунку платника єдиного податку) ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя станом на 03.11.2011 ФОП ОСОБА_1 має податковий борг по єдиному податку у сумі 904 грн. 60 коп. виходячи з наступного.
Донараховано основного платежу згідно заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2009 рік, а саме 20.07.2009 у розмірі 200 грн., 20.08.2009 у розмірі 200 грн., 21.09.2009 у розмірі 200 грн., 20.10.2009 у розмірі 200 грн., 20.11.2009 у розмірі 200 грн.
Також вказана сума заборгованості виникла у зв'язку з тим, що 09.07.2009 ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя була проведена невиїзна документальна перевірка з питань своєчасності сплати єдиного податку на підприємницьку діяльність фізичних осіб, за результатами якої складено акт перевірки №1563/1701/НОМЕР_1. Вказаним актом встановлені факти несвоєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по єдиному податку.
На підставі вищезазначеного акту, винесено податкове повідомлення-рішення від 09.07.2011 №0005621701, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції по єдиному податку на загальну суму 14 грн. 35 коп. та податкове повідомлення-рішення від 09.07.2011 №0005631701, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції по єдиному податку на загальну суму 14 грн. 10 коп.
Доказів оскарження податкових повідомлень - рішень відповідачем не надано.
12.10.2009 ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя була проведена невиїзна документальна перевірка з питань своєчасності сплати єдиного податку на підприємницьку діяльність фізичних осіб, за результатами якої складено акт перевірки №2512/1701/НОМЕР_1. Вказаним актом встановлені факти несвоєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по єдиному податку.
На підставі вищезазначеного акту, винесено податкове повідомлення-рішення від 12.10.2009 №0009791701, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції по єдиному податку на загальну суму 22 грн.
Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення відповідачем не надано.
Крім того, згідно даних облікової картки платника податків за відповідачем рахується переплата у розмірі 73 грн. 33 коп.
Разом з тим, 21.07.2009 відповідачем частково була сплачена сума заборгованості у розмірі 220 грн. та податковим органом була дона нарахована пеня у розмірі 0,82 грн.
Отже, борг по єдиному податку складає 904 грн. 60 коп.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожний громадянин України зобов'язаний сплачувати податки та збори в розмірах, встановлених законом.
Пунктом 1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. №1251 передбачено обов'язок платників податків сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п.п 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 (далі Закон №2181-ІІІ), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Пункт 5.1 ст.5 Закону №2181-ІІІ зазначає, що податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
В пункті 1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
Відповідно до п.1.11 ст.1 Закону 2181-ІІІ, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Тобто, до заяви відповідача про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 15.12.2008 застосовуються положення Закону №2181-ІІІ.
Даний висновок підтверджується змістом цієї заяви, в якій зокрема зазначено про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності з 2009 року, а також про те що підприємцю відомі положення Порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку СПД - фізичною особою, граничний щомісячний термін сплати єдиного податку та сума єдиного податку.
Пункт 5.1 ст.5 Закону №2181-ІІІ зазначає, що податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п 5.3 статі 5 Закону України від 21.12.2000 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 зазначеного закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст. 5 вищезазначеного Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Таким чином, сума сплати єдиного податку є узгодженою відповідачем з 15.12.2008 - дати звернення до податкового органу з заявою про застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності.
Згідно п.п.5.4.1. п.5.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Статтею 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою погашення податкового боргу, ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя, вжила заходи передбачені ст. 6 вищезазначеного Закону, а саме відповідачу були направлені:
- перша податкова вимога форми №1/136 від 25.02.2009, яка була отримана відповідачем 25.02.2009;
- друга податкова вимога форми №2/367 від 06.05.2009, яка була отримана відповідачем 06.05.2009.
Вказані податкові вимоги були залишені відповідачем без задоволення.
Доказів оскарження податкових вимог чи сплати суми боргу відповідачем не надано.
Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20 ст 20 ПКУ, органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
08.06.2009 виконуючим обов'язки начальника ДПІ в Заводському районі м. Запоріжжя, на підставі п.п.7.2.1 п.7.2 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ, було прийнято рішення №117 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Згідно до п.3.1.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не сплачено в повному обсязі суму податкового боргу з єдиного податку в розмірі 904 грн. 60 коп.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягненню з відповідача податкової заборгованості в сумі 904 грн. 60 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 69067, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) податковий борг по єдиному податку в сумі 904 (дев'ятсот чотири) грн. 60 коп. до Державного бюджету Заводського району (р/р № 34129999700004, отримувач: Державний бюджет Заводського району, код платежу 99999999, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677136).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша