Справа №22-а-27317/11Головуючий у І інстанціїПодрєзова Г.О.
Категорія100Доповідач у 2 інстанції Сержанюк
24.11.2011
Іменем України
11 листопада 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді: Сержанюка А.С.,
суддів: Верланова С.М., Білоконь О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні апеляційного суду Київської області адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30 квітня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача провести перерахунок доплати до пенсії,-
В березні 2010 року ОСОБА_2 звернулась до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок доплати до пенсії, мотивуючи тим, що відповідно до чинного законодавства як непрацюючий пенсіонер має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, однак відповідачем вказана допомога проводиться у значно меншому розмірі. Просила суд зобов'язати відповідача провести перерахунок вказаної доплати до пенсії, встановивши її на рівні однієї мінімальної заробітної плати за період з 01.01.2009 року. В судовому засіданні уточнила позовні вимоги і просила зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату доплати до пенсії за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.
Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30 квітня 2010 року позовні вимоги задоволено. Визнано відмову УПФУ у м. Білій Церкві у перерахунку та доплаті до пенсії протиправною, зобов'язано відповідача провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_2 згідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за проживання на території радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати та здійснити виплату доплати до пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої згідно з Законом України «Про Державний бюджет України за 2009 рік», за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд обґрунтовано виходив з положень ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та дійшов правильного висновку про те, що позивач відповідно до вимог закону має право на доплату до пенсії з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 159 КАС України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими, доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
По справі встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована і проживає у м. Біла Церква Київської області, яке згідно постанови КМ від 23.07.1991 року за № 106 віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю, та перебуває на обліку в УПФУ у м. Білій Церкві Київської області як непрацюючий пенсіонер.
Згідно з ст. 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»визначено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2009 року -605 гривень, з 1 квітня 2009 року -625 гривень, з 1 липня 2009 року -630 гривень, з 1 жовтня 2009 року -650 гривень, з 1 листопада 2009 року по 31 грудня 2009 року -744 гривень на місяць.
Рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року п.28 Розділ II Закону України „Про Державний бюджет 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, яким внесено зміни до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року визнано неконституційними.
За таких обставин, ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд обґрунтовано виходив із того, що з моменту прийняття рішення Конституційним судом України, тобто 22 травня 2008 року УПФ як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року, дія якої була відновлена і здійснити позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність.
При цьому суд обґрунтовано виходив із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами та прийшов до правильного висновку про те, що позивач має право на вказану доплату до пенсії на рівні мінімальної заробітної плати щомісячно в розмірах, визначених в Законах України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Висновки суду відповідають вимогам закону та обставинам справи. Рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування при апеляційному розгляді справи не встановлено.
Доводи апеляційної скарги про те, що положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо порядку визначення розміру мінімальної пенсії за віком не поширюються на спірні правовідносини, не заслуговують на увагу, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 вказаної статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області відхилити.
Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30 квітня 2010 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили відповідно до п. 2,5 ст. 254 КАСУ та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України після набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: