Справа №22-а-26899/11Головуючий у І інстанціїВерещак А. М.
Категорія100Доповідач у 2 інстанції Сержанюк
24.11.2011
Іменем України
4 листопада 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді: Сержанюка А.С.,
суддів: Верланова С.М., Білоконь О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 15 березня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області про зобов'язання проведення перерахунку доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю,-
В січні 2010 року ОСОБА_2. звернулась до суду з даним позовом, в якому просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 15 березня 2010 року позов задоволено: зобов'язано відповідача провести нарахування та виплату доплата до пенсії ОСОБА_2 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю, 01 січня 2009 року, з розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого законами України про Державний бюджет на відповідний рік.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на її незаконність та необґрунтованість, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Приймаючи постанову про задоволення позову, суд обґрунтовано виходив з положень ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та дійшов правильного висновку про те, що позивач відповідно до вимог закону має право на доплату до пенсії з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 159 КАС України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими, доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
По справі встановлено, що позивач .зареєстрована і проживає у м. Білій Церкві, Білоцерківського району Київської області, яке згідно постанови КМУ від 23.07.1991 року за № 106 (додаток №1) віднесне до зони посиленого радіологічного контролю, та перебуває на обліку в УПФУ у м. Білій Церкві Київської області як непрацюючий пенсіонер.
Згідно з ст. 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»визначено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2009 року -605 гривень, з 1 квітня 2009 року -625 гривень, з 1 липня 2009 року -630 гривень, з 1 жовтня 2009 року -650 гривень, з 1 листопада 2009 року по 31 грудня 2009 року -744 гривень на місяць.
Рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року п.28 Розділ II Закону України „Про Державний бюджет 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, яким внесено зміни до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року визнано неконституційними.
За таких обставин, приймаючи постанову про задоволення позову, суд обґрунтовано виходив із того, що з моменту прийняття рішення Конституційним судом України, тобто 22 травня 2008 року УПФУ як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року, дія якої була відновлена і здійснити позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну бездіяльність.
При цьому суд обґрунтовано виходив із засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами та прийшов до правильного висновку про те, що при розрахунку вищевказаної доплати до пенсії, застосуванню підлягає мінімальний розмір заробітної плати, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Висновки суду відповідають вимогам закону та обставинам справи. Постанова суду прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування при апеляційному розгляді справи не встановлено.
Доводи апеляційної скарги про те, що положення ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо порядку визначення розміру мінімальної пенсії за віком не поширюються на спірні правовідносини, не заслуговують на увагу, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 вказаної статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області відхилити.
Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 15 березня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до п. 2,5 ст. 254 КАСУ та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого адміністративного суду України після набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: