29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"13" грудня 2011 р.Справа № 15/5025/2149/11
За позовом Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради м. Хмельницький, Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс" м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційної фірми "Анне - Лтд" с. Грузевиця, Хмельницький район Хмельницька область
про визнання недійсним договору
Суддя Муха М.Є.
Представники сторін:
позивача 1: не з'явився
позивача 2: ОСОБА_1 - за постійною довіреністю №1293 від 19.08.2011р.
ОСОБА_2 - за довіреністю №1824 від 12.12.2011р.
відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю №1 від 12.12.2011р.
за участю Олійник І.О. - помічник прокурора м. Хмельницького
Суть спору: прокурор в інтересах позивачів звернувся із позовом до суду про визнання недійсним договору №26 від 31.12.2010р. укладеного між ТОВ ВКФ "Анне ЛТД" із ХКП "Спецкомунтранс" як такий, що укладений в порушення ч.1 та ч.5 ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" без проведення процедур закупівель.
Позивач 1 явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки суду не повідомив.
Представниками позивача 2 подано в судовому засіданні заперечення з приводу заявлених позовних вимог в яких зазначають, що Законом України "Про здійснення державних закупівель" встановлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Пунктом 4 ст. 1 вказаного закону деталізовано поняття державних коштів, де серед інших вказано кошти місцевих бюджетів та кошти установ чи організацій, утворених у встановленому порядку органами державної влади чи місцевого самоврядування. Хмельницьке комунальне підприємство не є ні установою, ні організацією, а являється комунальним підприємством, яке здійснює свою господарську діяльність для досягнення економічних і соціальних результатів з метою отримання прибутку. Основним предметом діяльності підприємства для реалізації цієї мети є надання юридичним та фізичним особам послуг із збирання, транспортування, утилізації та знешкодження твердих та рідких побутових відходів, що відповідає поняттю суб'єкта господарювання, визначеного у ст. 55 Господарського кодексу України. Згідно нової редакції Статуту Хмельницького комунального підприємства "Спецкомунтранс", затвердженої рішенням міської ради від 30.05.07р. № 2 - Підприємство є комунальним унітарним підприємством, створеним відповідно рішення 12-ї сесії Хмельницької міської ради від 24.06.2003р. № 7 на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького.
Відповідно до абзацу 3 п. 1.4 Статуту Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, від свого імені виступає у господарських, цивільних та адміністративних правовідносинах з юридичними та фізичними особами, набуває майнових прав та несе обов'язки, виступає позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції Господарському та Адміністративних судах, несе відповідальність за результати своєї господарської діяльності.
Згідно п. 5.7 у всіх сферах своєї господарської діяльності відносини Підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами здійснюються на підставі угод. Підприємство вільне у виборі предмета угоди, визначення зобов'язань, будь-яких інших господарських взаємовідносин, що не суперечить чинному законодавству України та ст. 3 ЦК України, якою встановлено загальні засади цивільного законодавства, а саме: свобода договору; свобода підприємницької діяльності; справедливість, добросовісність, розумність і діє в межах здійснення цивільних прав та обов'язків, передбачених ст. ст. 13, 14 ЦК України.
Свої статутні повноваження із надання послуг з вивезення та знешкодження побутових відходів підприємство виконує на підставі цін ітарифів, затверджених органами місцевої влади відповідно до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про житлово-комунальні послуги", розроблених згідно Постанови КМУ від 26.07.2006р. №1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів".
Відповідно до цієї Постанови при розробці тарифів на вказані послуги до планової собівартості послуг включаються прямі матеріальні витрати, до яких відповідно з п.10 Постанови включаються витрати пов'язані з використанням: палива та електроенергії, матеріалів, запасних частин, купованих комплектувальних виробів, напівфабрикатів та інших матеріальних ресурсів для забезпечення технологічного процесу.
У зв'язку з цим витрати з матеріально-технічного забезпечення технологічного процесу виробництва у бюджеті міста не передбачаються, а ці витрати відносяться на рахунок власних коштів підприємства, які воно отримує при здійсненні господарської діяльності і використовує згідно з принципами підприємницької діяльності, передбаченими ст. 44 ГК України та господарських відносин з іншими підприємствами, організаціями, органами відповідно до ст. 61 ГК України. Наголошують, що підприємство не є розпорядником державних коштів і не може ним бути, оскільки це суперечить ст.2 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що розпорядник бюджетних коштів - це бюджетні установи, які отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень та наказу Мінфіну №1467 від 09.12.2008р. "Про затвердження Порядку складання, затвердження та подання мережі розпорядників коштів місцевих бюджетів усіх рівнів", кошти з міського бюджету КП "Спецкомунтранс" на закупівлю паливо - мастильних матеріалів не виділялися взагалі. Крім того, надання житлово - комунальних послуг населенню регулюється Законом України "Про житлово-комунальні послуги", який є спеціальним для даних правовідносин. В позові просять відмовити.
Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні проти позову заперечують. Зазначають, що ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" на яку посилається прокурор у позові регулює відносини виключно державних закупівель за рахунок державних коштів. Визначення поняття державні кошти наведено в ст.1 даного закону. Крім того державні кошти знаходяться виключно на рахунках комунальних підприємств у Державному казначействі України або його відділеннях. Позивачем відкрито рахунки в банку "Хрещатик", на який він зараховує кошти від населення, підприємств за надані послуги. Таким чином, на його думку ХКП "Спецкомунтранс" не використовує бюджетні кошти і не розраховується ними відповідачем за отримані паливо - мастильні матеріали. Разом із тим, оспорюваний прокуратурою договір не передбачає перевищення предмета закупівлі більше 100000 гривень. Проте, паливно мастильні матеріали отримувались позивачем за окремими угодами з наданням довіреностей на кожну партію. Тому вважають посилання прокурора на суму закупівлі 1 956 317,95 гривень і поєднання її з даним договором безпідставним.
Зважаючи на викладене, неявку представника позивача 1, принцип змагальності господарського судочинства, суд вважає за необхідне розгляд справи відкласти.
Керуючись ст.ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Розгляд справи відкласти на 10:30 "12" січня 2012 р.
Зобов'язати позивача 1 та прокуратуру надати суду письмові позиції з приводу заявлених позовних вимог із врахуванням заперечень позивач 2 - ХКП "Спецкомунтранс".
Визнати явку повноважних представників сторін та прокуратури в судове засідання обов'язковою.
Суддя М.Є. Муха
віддруковано 2 примірники: 1 - до справи, 2 - позивачу 1 (рекомендованим).