Рішення від 23.11.2011 по справі 5/56/5022-1481/2011

господарський суд

тернопільської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"23" листопада 2011 р.Справа № 5/56/5022-1481/2011

Господарський суд Тернопільської області

у складі < Список > судді Андрушків Г.З. , судді < заповнити при колегіальному розгляді >

Розглянув справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична,2, м. Тернопіль, в особі Монастириського району електричних мереж, вул. Шевченка,59, м. Монастириська, Тернопільської області, 48300

до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Монастириської районної державної адміністрації, вул. С.Бандери,7, м. Монастириська, Тернопільської області, 48300

за участю представників від:

позивача: ОСОБА_1 -представник (дов. №4953/24 від 16.12.2010р.);

відповідача: не з'явився.

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні представнику позивача роз'яснено права і обов'язки сторін, передбачені ст.ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Монастириського району електричних мереж звернулося в господарський суд з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Монастириської районної державної адміністрації -2982грн.39коп. в відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію, спожиту працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років за період з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. включно.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач у відзиві на позовну заяву №2641/1-4 від 11.11.2011р., проти позову заперечує, посилаючись на роз'яснення Міністерства фінансів України (лист №31-19010-18-5/21986 від 13.08.2009р.) в якому зазначено, що відповідно до статті 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло, встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать, зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами щодо яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам. Постановою КМУ від 01.08.1996 року №879 встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах, яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначена постанова не передбачає виключень, а тому визначені цією постановою норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги. Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Разом з тим відповідач у відзиві зазначає, що згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 положення пункту 68 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо надання пільг в оплаті за житлово-комунальні послуги, передбачених Законом України "Про міліцію" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), проте додаткових вимог стосовно порядку його виконання не визначено. А тому, вважає, що ВАТ "Тернопільобленерго" при подачі розрахунків та актів звірки для проведення відшкодування витрат за надані пільги працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років, окрім Закону України "Про міліцію" та Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, повинно ще й враховувати Постанову Кабінету Міністрів від 01.08.1996р. №879.

Одночасно відповідач у відзиві на позов заявив клопотання, в якому просить справу розглянути без представників управління праці та соціального захисту населення Монастириської райдержадміністрації.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представника позивача судом встановлено наступне:

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом N107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2484-12 від 19.06.1992 р., №107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 р.).

До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 р. неконституційними, частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".

Із змісту зазначеної вище норми вбачається, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.2008 р. №10-рн/2008 визнано неконституційними.

Згідно ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

У відповідності до Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго" в особі Монастириського району електричних мереж (позивач по справі) в період з 01.01.2011 р. по 30.09.2011 р. включно, постачав працівникам міліції, які звільнені зі служби за віком, хворобою або вислугою років, електроенергію, які оплачували її з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію".

Причиною спору між сторонами стало питання про правомірність відшкодування уповноваженим органом енергопостачальній організації витрат в сумі 2982грн.39коп. внаслідок постачання електричної енергії даній пільговій категорії споживачів.

Порядок відшкодування суми витрат, які виникли внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів, визначено у Бюджетному кодексі України, Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117 (далі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256 (далі - Порядок).

Так, відповідно до Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. № 2456-VI під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції (п.48 ч.1 ст.2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам: у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі трансферти місцевим бюджетам: 1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, іншим бюджетам місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти; 2) додаткова дотація на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів; 3) субвенції на здійснення державних програм соціального захисту; 4) додаткова дотація на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, внаслідок надання пільг, встановлених державою; 5) субвенція на виконання інвестиційних програм (проектів); 6) інші додаткові дотації та субвенції (ч.1 ст.97 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р.).

Частиною 3 ст.102 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги звільненим зі служби за віком, у зв'язку з хворобою або за вислугою років працівникам міліції.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. №117.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем з дотриманням правил вищевказаного положення (п.п.10,11 Положення), та п.23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №191 від 22.02.2006р., подавалися до уповноваженого органу (відповідача) по два примірника актів звіряння розрахунків за надані послуги, на які надаються пільги, між Монастириським РЕМ та головним розпорядником коштів місцевого бюджету за кожний місяць про наявність та розмір заборгованості з пільг, наданих звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, що не заперечується відповідачем.

За підпунктом "б" пункту 4 ч.1 ст.89 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг (житлові субсидії населенню), пільги окремим категоріям громадян, що зокрема надаються звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу.

У ч.2 ст.97 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р. зазначено, що порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій (ч.6 ст.102 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010р.).

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Даним Порядком визначено відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету (п.1 Порядку).

У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

В силу пункту 2 вищезазначеної Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. №575/97-ВР збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.

Доводи відповідача щодо проведення позивачем розрахунків без врахування норм користування електроенергією до уваги господарським судом не приймаються з огляду на наступне.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Враховуючи те, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання (ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50% знижка в оплаті, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879 повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.

Отже, обсяг пільгового споживання житлово-комунальних послуг для працівників міліції та пенсіонерів МВС після 22.05.2008 р. не може бути обмежений нормами користування, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати".

Щодо посилання відповідача на право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, то суд зазначає, що таке передбачене пунктом 8 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, згідно якого Кабінет Міністрів України має право встановлювати розміри соціальних виплат, не визначені законом, в абсолютних сумах у межах бюджетних призначень, встановлених за відповідними бюджетними програмами, до законодавчого врегулювання такого питання, проте дане положення не поширюється на дані правовідносини щодо встановлення пільг, оскільки пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання, як вже вище зазначалось, визначаються виключно законами України, а даними нормами надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри лише соціальних виплат, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в той час коли саме законами (ст.22 Закону України "Про міліцію", ч.3 ст.102 Бюджетного кодексу України) встановлена пільга в розмірі 50-процентної знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.

Окрім того, судом враховано, що згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" саме Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги. Згідно роз'яснення департаменту електроенергетики Міністерства палива та енергетики України (лист №32-01/6-2934 від 17.12.2009р.), постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. №879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" (із змінами і доповненнями) є підзаконним нормативно-правовим актом, нею керуються відповідні органи, установи та організації у разі, коли на це є пряме посилання в відповідних законах України, відповідно до яких споживачам надаються пільги на користування житлово-комунальними послугами. А також, зазначено, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або слугою років згідно з чинним законодавством надається 50% знижка по оплаті за всю спожиту електроенергію за місяць.

Державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України , господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Монастириської районної державної адміністрації, вул. С.Бандери,7, м. Монастириська, Тернопільської області (код 03195599) на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична,2, м. Тернопіль (код 00130725) - 2982грн.39коп. в відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію на поточний рахунок із спеціальним режимом використання №26037348102160 в Ощадбанку, МФО 338545, код 25782009.

3. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Монастириської районної державної адміністрації, вул. С.Бандери,7, м. Монастириська, Тернопільської області (код 03195599) на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична,2, м. Тернопіль (код 00130725) - 102грн.00коп. витрат по сплаті державного мита та 236грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на п/р 260053000146 в ТОУ ВАТ "Ощадбанк" м. Тернопіль, МФО 338545, код 00130725.

4. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -8953

Суддя Г.З. Андрушків

Повне рішення складено "29".11.2011р.