Рішення від 24.11.2011 по справі 5021/2188/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

24.11.11 Справа № 5021/2188/2011.

Господарський суд Сумської області у складі судді Лугової Н.П., розглянувши матеріали справи, -

За позовом Шосткинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шосткинської міської ради, м. Шостка, Сумської області

до відповідача Малого приватного підприємства «Томс», м. Кременчук, Полтавської області

про внесення змін до договору оренди землі

Представники:

від позивача не з"явився

від відповідача не з"явився

Прокурор Любимов А.В.

У судовому засіданні брали участь: секретар судового засідання Мелащенко І.М.

Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача просить суд внести зміни до договору оренди землі від 30.11.2006р., укладеного між Шосткинською міською радою та МПП “Томс”, який зареєстровано у Шосткинському міжрайонному реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру” 08.12.2006р. за № 040662400113, виклавши п. 5 договору у такій редакції:

“Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 89, 90 від 18.01.2010р. становить відповідно: 1) на період будівництва - 80 270 грн.; 2) після введення об'єкту в експлуатацію - 401 360 грн.”; перше речення п. 9 договору у наступній редакції:

“Орендна плата вноситься орендарем за земельну ділянку державної (комунальної) власності у грошовій формі, в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки і становить: 1) на період будівництва -3 210,8 грн. за один рік, 2) після введення об'єкту в експлуатацію -16 054,4 грн. за один рік”.

Прокурором було подано телефаксограму № 25-02/7 від 18.10.2011р., згідно якої він просить замінити відповідача з Малого приватного підприємства «Томс» на Приватне підприємство «Томс».

Позивач в судове засідання не з"явився, повноважного представника не направив, але подав листа за № 01-28/3195 від 07.11.2011р. у якому просить суд задовольнити позовні вимоги та розглянути справу без участі його представника.

Позивач надіслав телефаксограму № 01-28/3418 від 23.11.2011р. в якій вказав, що підтримує клопотання Шосткинського міжрайонного прокурора від 18.10.2011р. про заміну відповідача з Малого приватного підприємства «Томс» на Приватне підприємство «Томс», а також просить суд розглядати справу без участі його представника.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 23.09.2011р. в якому визнає позов та просить суд замінити неналежного відповідача у справі з Малого приватного підприємства «Томс» на належного відповідача - Приватне підприємство «Томс».

Відповідач в судове засідання не з"явився, повноважного представника не направив, тому справа розглядається за наявними матеріалами на підставі ст.75 ГПК України

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, оцінивши та дослідивши надані докази, суд встановив наступне:

Згідно рішення № 1 від 19.02.2007р. прийнятого єдиним засновником МПП «Томс» ОСОБА_2 було внесено зміни до статуту ПП «Томс», а саме, після затвердження статуту підприємства в новій редакції згідно з рішенням власника від 05.12.2006р., зареєстрованого державним реєстратором 14.12.2006р., номер запису 15851050005001441, назву відповідача у справі було перейменовано на Приватне підприємство «Томс», яке є правонаступником всіх прав та обов"язків Малого приватного підприємства «Томс», місцем реєстрації та фактичного місцезнаходження якого є: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Першотравнева, буд. № 44, що підтверджується копією виписки з ЄДРПОУ серії ААВ № 016432 від 23.09.2011р. та довідкою про взяття на облік платника податків № 1057/29-047 від 25.12.2006р.

Статтею 25 ГПК України передбачено, що в разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства чи організації господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником, вказуючи про це в рішенні або ухвалі.

Усі дії, вчинені в процесі до вступу правонаступника, є обов"язковими для нього в такій же мірі, в якій вони були б обов"язковими для особи, яку він замінив.

Правонаступництво можливе на будь-якій стадії судового процесу.

Враховуючи викладене, суд задовольняє клопотання прокурора та відповідача та вважає за доцільне замінити відповідача - Мале приватне підприємство «Томс» на його правонаступника - Приватне підприємство «Томс» (Полтавська область, м. Кременчук, вул. Першотравнева, буд. № 44, код 13939747).

У відповідності до рішення XXIX сесії IV скликання Шосткинської міської ради від 05.10.2005р., рішення II сесії V скликання Шосткинської міської ради від 02.06.2006р., протоколу земельних торгів № 2 від 12.07.2006р. та висновку аукціонної комісії від 25.07.2006р. між Шосткинською міською радою та Малим приватним підприємством «Томс» правонаступником якого є ПП «Томс» було укладено договір оренди землі від 30.11.2006р., зареєстрований у Шосткинському міжрайонному реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» за № 040662400113 від 08.12.2006р.

Згідно п.1. вищевказаного договору, орендодавцем (позивачем) було надано в строкове платне користування орендареві (відповідачу) земельну ділянку для комерційного використання (будівництва торгово - промислового центру), що знаходиться за адресою: Сумська область, м.Шостка, вул. Леніна, біля буд. № 8, загальною площею 1000 кв.м.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у відповідності до п. 5 договору та згідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданої міським управлінням земельних ресурсів № 939 від 13.11.2006р. на період здійснення будівництва становить - 63 990 грн. 00 коп. та згідно № 938 від 13.11.2006р. - після здійснення будівництва та прийняття об"єкта в експлуатацію - 319 960 грн. 00 коп.

Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено терміном на 25 років до 25.07.2031р.

Згідно п. 9 договору , орендна плата має вноситися орендарем у грошовій формі та розмірах, що складає 1 599 грн. 75 коп. за один рік на період здійснення будівництва та 7 999 грн. 00 коп. за один рік після здійснення будівництва та прийняття об"єкта в експлуатацію.

Як свідчать матеріали справи, згідно акту встановлення та закріплення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки від 25.11.2005р. було проведено встановлення та закріплення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки по вул. Леніна, біля буд. № 8 в м.Шостка, Сумської області.

Також, у відповідності до акту приймання - передачі земельної ділянки від 30.11.2006р. позивачем було передано в користування відповідачеві зазначену земельну ділянку.

В обґрунтування вимог викладених у позовній заяві позивач посилається на те, що відповідно до змін внесених до Закону України «Про оренду землі», а також Законів України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», «Про Державний бюджет України на 2009 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» та листів Державного агентства земельних ресурсів від 10.01.2008р. № 14-22-6/55, Державного комітету України із земельних ресурсів від 09.01.2009р. № 14-22-6/87, мінімальна ставка орендної плати була збільшена та встановлена на рівні трикратного розміру земельного податку, а також передбачено проведення індексації грошової оцінки землі.

Також, у позові позивач посилається на те, що п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011р. передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що згідно ст. 274 вказаного кодексу, встановлюється у розмірі 1 відсотка від проведеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Як свідчать матеріали справи, рішенням Шосткинської міської ради від 14.03.2008р. «Про порядок нарахування орендної плати за землю» було встановлено розмір орендної плати у відсотках від її грошової оцінки при нарахуванні орендної плати за землю, який для розміщення магазину складає 4 відсотки від її грошової оцінки.

Позивач, листами № 165 від 17.04.2009р., № 107/1 від 23.06.2010р., № 01-29/995 від 01.04.2011р. звертався до відповідача з пропозиціями про укладення додаткової угоди до договору оренди землі № 040662400113 від 30.11.2006р. в частині зміни розміру орендної плати за земельні ділянки в зв"язку зі зміною коефіцієнту індексації.

Згідно наданої відповідачем відповіді на пропозиції позивача про укладення додаткової угоди від 05.05.2011р., відповідач повідомив, що не вбачає правових підстав для внесення змін до договору оренди, а також вказав, що фінансовий стан підприємства не дозволяє нести додаткові витрати, зокрема, щодо підвищення розміру орендної плати.

01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 якого встановлює, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до ч. 1 та абзацу 1 ч. 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, з дня набрання чинності Податковим кодексом України виникли підстави для перегляду розміру орендної плати за землю, який для земель сільськогосподарського призначення був меншим земельного податку, а для інших категорій земель - меншим трикратного розміру земельного податку, а враховуючи наведені вище положення ст. 651 ЦК України - і підстави для внесення відповідних змін до договорів оренди землі.

Згідно зі ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об"єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Пунктом «а» ч. 1 ст.12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Зокрема, згідно ч. 1 ст. 124 вказаного Кодексу визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки ( у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

З зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.

Таким чином, ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.

Як встановлено судом, рішенням Шосткинської міської ради від 14.03.2008р. «Про порядок нарахування орендної плати за землю» було встановлено розмір орендної плати у відсотках від її грошової оцінки при нарахуванні орендної плати за землю, який для розміщення магазину складає 4 відсотки від її грошової оцінки.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов"язковими до виконання на відповідній території.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, згідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України є договір оренди такої земельної ділянки.

При цьому, згідно п. 288.4 ст.288 зазначеного Кодексу, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем.

Для визначення розміру орендної плати використовується нормативно грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №№ 89, 90 від 18.01.2010р., виданих Управлінням Держкомзему у м.Шостка Сумської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за договором, що є предметом спору у дані справі становить: на період будівництва - 80 270 грн., а після введення об"єкту в експлуатацію - 401 360 грн.

Отже, на виконання вимог Податкового та Земельного кодексів України, на підставі рішення Шосткинської міської ради від 14.03.2008р. «Про порядок нарахування орендної плати за землю» мають бути внесені зміни до договору оренди землі від 30.11.2006р. в частині зміни нормативної грошової оцінки землі на чинну.

Суд вважає за доцільне зазначити, що розмір орендної плати є похідним від розміру земельного податку за базовий податковий період, а тому у випадку встановлення договором можливості корегування розміру орендної плати, зокрема законодавчо внесеної зміни розміру орендної плати за земельні ділянки, внесення змін до договору оренди земельної ділянки на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008р. щодо внесення змін до частин 4, 5 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» є необхідним.

Умовами договору оренди, а саме, п. 10 визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням індексу інфляції.

При цьому, згідно п. 13 договору, розмір орендної плати переглядається щорічно на вимогу однієї з сторін у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, розмірів орендної плати, підвищення цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції; зміни ставки орендної плати.

Згідно ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008р. № 309-VI (309-17) було внесено зміни до ч. 4, 5 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна грачиного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Слід зазначати, що аналогічне положення передбачене п. 37 договору оренди землі.

Таким чином, нормами законодавства та умовами укладеного між сторонами у справі договору передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

При цьому, слід зазначити, що в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. № 3-рп/99 зазначено, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення, чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи в суді.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 30.11.2006р., укладеного між Шосткинською міською радою та МПП “Томс”, правонаступником якого є ПП «Томс», який зареєстровано у Шосткинському міжрайонному реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру” 08.12.2006р. за № 040662400113,

а саме застосування чинної нормативної грошової оцінки земельної ділянки є правомірними та обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України з відповідача підлягає стягненню в доход в державного бюджету м.Суми 85 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 30.11.2006р., укладений між Шосткинською міською радою (41100, Сумська область, м.Шостка, вул. Леніна, 14, код 06710004) та Малим приватним підприємством “Томс” правонаступником якого є Приватне підприємство «Томс» ((Полтавська область, м. Кременчук, вул. Першотравнева, буд. № 44, код 13939747), який зареєстровано у Шосткинському міжрайонному реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру” 08.12.2006р. за № 040662400113, виклавши п. 5 договору у такій редакції:

“Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 89, 90 від 18.01.2010р. становить відповідно: 1) на період будівництва - 80 270 грн.; 2) після введення об'єкту в експлуатацію - 401 360 грн.”;

перше речення п. 9 договору у наступній редакції:

“Орендна плата вноситься орендарем за земельну ділянку державної (комунальної) власності у грошовій формі, в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки і становить: 1) на період будівництва - 3 210,8 грн. за один рік, 2) після введення об'єкту в експлуатацію -16 054,4 грн. за один рік”.

3. Стягнути з Приватного підприємства «Томс» (Полтавська область, м. Кременчук, вул. Першотравнева, буд. № 44, код 13939747) в доход державного бюджету м.Суми (код 23636315) 85 грн. 00 коп. - державного мита.

4. Стягнути з Приватного підприємства «Томс» (Полтавська область, м. Кременчук, вул. Першотравнева, буд. № 44, код 13939747) в доход Держбюджету м.Суми (р/р 31215259700002, код ЄДРПОУ 23636315, банк одержувача ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Видати накази після набранням рішенням законної сили.

СУДДЯ Н.П. ЛУГОВА

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення підписано 28.11.2011р.