Справа № 2-а-2050/11
26 вересня 2011 року м. Кузнецовськ
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Демчина Т.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради
проперерахунок допомоги на оздоровлення, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради про зобов'язання здійснити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення з 03.09.02 р. у розмірі у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, здійснити перерахунок одноразової компенсації, а також зобов'язання проводити щорічне нарахування допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачка є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалід ІІІ групи, і відповідно до ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, має право на одержання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Однак, з 03.09.02 р. їй було недоплачено щорічну допомогу на оздоровлення. Крім того, їй недоплачено одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров»ю, як особі, яка стала інвалідом внаслідок чорнобильської катастрофи, у розмірі 30 мінімальних заробітних плат.
Ухвалою суду від 08.08.11 р. позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок одноразової компенсації, а також щорічної допомоги до 05 лютого 2011 р. залишені без розгляду, в іншій частині вимог судом відкрито скорочене провадження.
Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради заперечення не подано. Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню. Підставами для такого висновку суду стало наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 420971, виданим Рівненською облдержадміністрацією 20.09.02 р.
З довідки МСЕК серії МСЕ № 020763 вбачається, що ОСОБА_1 після повторного огляду з 03.09.02 р. довіку визначено третю групу інвалідності та встановлено, що її захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.
З відповіді відповідача на заяву позивача № 1/14-П-197 від 17.06.11 р. вбачається, що позивачу ОСОБА_1 Т,М. виплачено щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік 10.02.11 р. відповідно до ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від № 562 від 12.07.05 р. «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - 90,00 грн.
Відповідно до ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІІ групи виплачується в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. При цьому, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати такої допомоги.
Постановою Кабінету Міністрів України від № 562 від 12.07.05 р. «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено конкретні розміри компенсаційних виплат у визначеній сумі, що суперечить вимогам ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено розмір такої допомоги як величину, кратну по відношенню до розміру мінімальної заробітної плати на час виплати.
Відповідно до ст.8 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Суд вважає безпідставним визначення позивачу у 2011 році розміру щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.05 р., оскільки вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів щорічної допомоги на оздоровлення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суперечать вимогам ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.
Розмір мінімальної заробітної плати на 2011 рік встановлено Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік”, відповідно до якого з 1 січня 2011 року розмір мінімальної заробітної плати встановлено у 941 гривень.
Із змісту цього Закону не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Допомога на оздоровлення, встановлена ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, носить періодичний характер та виплачується один раз на рік.
Враховуючи викладене, суд вбачає правові підстави для перерахунку призначеної допомоги на оздоровлення позивачу за 2011 рік.
Таким чином, суд вважає, що дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради щодо нарахування і виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.05 р. «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправними, і їй слід було нараховувати таку допомогу у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Вирішуючи вимоги в частині зобов'язання виплачувати позивачу в подальшому щорічну допомогу на оздоровлення в такому розмірі, суд бере до уваги, що відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Так як матеріали справи не містять даних про порушення відповідачем прав ОСОБА_1 в майбутньому, підстави для задоволення вимог про зобов'язання виплачувати в подальшому щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат відсутні.
Враховуючи викладене, на підставі ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, керуючись ст.ст.11, 71, 94, 160-163 КАС України, суддя -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради здійснити перерахунок ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як особі, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду ІІІ групи захворювання, пов»язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи за 2011 рік у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, та виплатити недоплачену допомогу на оздоровлення.
У решті позовних вимог відмовити у зв'язку з безпідставністю.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: