Справа № 2-а-2384/11
05 жовтня 2011 року м. Кузнецовськ
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Незнамова І.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, який поданий його представником ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В суд звернулася ОСОБА_2 з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську (далі - УПФ) про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі ст.ст. 39, 51, 56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, однак йому не виплачується підвищення до пенсії в розмірі, що встановлений ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Також позивачу не виплачується передбачена ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком. Позивач зазначає також, що має трудовий стаж більше 20 років, і відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідач повинен був підвищити розмір його пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад встановлений 20-річний стаж, але не більше як на 75 % заробітку, однак таке підвищення йому проведене не було.
Відповідачем до суду подано письмові заперечення проти позову, які обґрунтовуються тим, що згідно ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розміри всіх доплат, пенсій та компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України. Відповідач вважає, що розмір підвищення до пенсії, призначений позивачу, відповідає розмірам, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.96 р. Законодавством не передбачено мінімального розміру пенсії, який слід застосовувати при нарахуванні пенсії на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач вважає, що розмір додаткової пенсії, призначений позивачу, відповідає розмірам, встановленим постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р. У запереченнях вказується на неможливість застосувати для визначення нижчої межі пенсії, передбаченої Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", той мінімальний розмір пенсії за віком, що визначений ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як цей розмір застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Суддя, дослідивши та оцінивши докази у справі, приходить до висновку про часткове задоволення позову. Підставами для такого висновку стало наступне.
З копії посвідчення серії А № 121127, виданого Рівненською облдержадміністрацією, вбачається, що позивач є постраждалою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 2.
Оглядом матеріалів справи встановлено, що позивач отримує пенсію за віком та є непрацюючим пенсіонером і отримує підвищення до пенсії як для непрацюючого пенсіонера в розмірі 5,20 грн., що підтверджується розпорядженням УПФ № 113162 від 20.07.2011 року.
Під час розгляду справи встановлено, що позивач зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, який віднесено до категорії зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.1 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, зокрема, у зоні посиленого радіоекологічного контролю, провадиться доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.96 р., як на підставу визначення іншого розміру пенсії позивача є безпідставними, оскільки вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів підвищення до пенсії особам, що проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю суперечать вимогам ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст. 9 КАС України застосуванню не підлягають.
Довідкою УПФ № 596 від 20.07.2011 року підтверджується, що додаткова пенсія згідно ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу виплачується в розмірі 114,60 грн.
Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р., як на підставу визначення іншого розміру додаткової пенсії позивача є безпідставним, оскільки вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів додаткової пенсії особам, постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи, суперечать вимогам ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст. 9 КАС України застосуванню не підлягають.
Також базою для розрахунку мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат, є прожитковий мінімум. Отже, величиною мінімальної пенсії за віком, від якої має бути фактично вирахувано додаткову пенсію, є встановлений ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», прожитковий мінімум.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1,2,3,4, за умови стажу роботи для чоловіків не менше 20 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку.
Судом встановлено, що позивач з моменту призначення і по даний час отримує основну пенсію на підставі Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до ст. 10 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З наведеного слідує, що позивач отримує пенсію згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому до призначеної йому основної пенсії не можуть застосовуватися норми ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині механізму підвищення пенсії.
Отже, суд вважає, що в цій частині позовні вимоги підлягають відхиленню.
Крім того, Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” Прикінцеві положення доповнені пунктом 4 такого змісту: “Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Вказана норма набула чинності із 19.06.2011р. Тому, вимоги позивача, що ґрунтуються на положеннях ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підлягають задоволенню за період до 22.07.2011р. включно, оскільки з 23.07.2011р. набула чинності постанова КМ України від 06.07.2011р. №745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок державного бюджету”, якою Кабінет Міністрів України визначив розміри спірних виплат. На цій підставі в частині зобов'язання відповідача виплачувати спірні суми у подальшому, - позов слід відхилити.
Враховуючи викладене, на підставі ст.ст.11, 71, 138, 160-163, 167, 183-2, 256 КАС України, ст.ст. 39, 51, 56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р., № 836 від 26.07.96 р., Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, суддя -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, - у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, починаючи з 13 березня 2011 року і до 22 липня 2011 року включно.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовську здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілому від наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії - у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, починаючи з 13 березня 2011 року і до 22 липня 2011 року включно.
У решті позовних вимог відмовити у зв'язку з безпідставністю.
На підставі ч.1 ст.256 КАС України, допустити негайне виконання судового рішення у межах суми стягнення за один місяць.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя