Справа № 2-а-2192/11
26 вересня 2011 року м. Кузнецовськ
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Демчина Т.Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ
проперерахунок пенсії, -
В суд звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську (далі -УПФ м.Кузнецовська) про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням затвердженого показника середньої заробітної плати за 2009 р., перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, а також перерахунок підвищення до пенсії як дитині війни, з 16 лютого 2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачу призначено пенсію, і з 01.05.10 р. проведено її перерахунок, однак при перерахунку пенсії за базу взято показник середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 р. у розмірі 1197,91 грн. Позивач вважає, що для перерахунку пенсії необхідно застосувати показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 р. Крім того, йому виплачуються додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, як особі, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії, та підвищення до пенсії як дитині війни, однак розміри додаткової пенсії та підвищення не відповідають розмірам, що встановлені ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що і стало підставою для звернення до суду.
Відповідачем до суду заперечення не подано. Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, приходить до висновку про задоволення позову. Підставами для такого висновку суду стало наступне.
З пенсійного посвідчення позивача серії АГ № 325623, виданого УПФ м.Кузнецовська 16.08.04 р., судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ м.Кузнецовська отримує пенсію за віком.
З розпорядження УПФ м.Кузнецовська № 114839 від 03.08.11 р. вбачається, що ОСОБА_1 12.05.10 р. здійснено перерахунок пенсії з додаванням трудового стажу, набутого після її призначення, з 01.05.10 р. При цьому, як вбачається з дослідженого судом розпорядження, при розрахунку заробітку для обчислення пенсії УПФ м.Кузнецовська застосувало показник «середнього заробітку за минулий рік»- 1197,91 грн. (за повний 2007 р.)
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсі продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Вирішуючи спір про законність застосування відповідачем при визначенні заробітної плати при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 р. (1197, 91 грн.), суд виходить з того, що відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку), заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою, однією з складових у якій є „Зс” як середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України. за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Отже, однією з величин, що впливають на розмір заробітної плати для обчислення та перерахунку пенсії, є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
На момент проведення позивачу перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (за 2009 р.) не встановлювався, в той час як був визначений інший - показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, який має таке ж саме застосування - для обчислення пенсії. За 2009 р. цей показник визначений на рівні 1650,43 грн. На думку суду, не може бути підставою для відмови в позові та обставина, що за 2009 р. показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України не визначався. У даному разі слід застосовувати той показник, який був визначений у встановленому порядку для цілей обчислення пенсії - показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
У даному спорі роком, що передує перерахунку пенсії, є 2009 р., і відповідний показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за цей період на момент проведення перерахунку, був визначений.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є постраждалим від наслідків чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії В-І № 577919, виданим Рівненською облдержадміністрацією 13.12.94 р.
Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 4 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
З довідки УПФ м.Кузнецовська № 963 від 11.08.11 р. вбачається, що додаткова пенсія ОСОБА_1 нараховується та виплачується у розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08 р. «Деякі питання соціального захисту громадян».
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” Прикінцеві положення доповнені пунктом 4 такого змісту: “Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вказана норма набула чинності з 19.06.2011р.
Водночас, на момент набрання чинності вищезазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не було встановлено нового порядку та розміру виплат, встановлених ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Такий порядок був встановлений постановою Кабінету міністрів України № 745 від 07.07.11 р., яка набрала чинності 23.07.11 р.
Отже, суд прийшов до висновку про безпідставність визначення розміру додаткової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08 р. у період з 16 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, оскільки дана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів додаткової пенсії особам, до яких віднесено позивача, суперечили вимогам ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 слід було нараховувати та виплачувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 16 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року включно у розмірі, передбаченому ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус дитини війни. З довідки УПФ м.Кузнецовська № 963 від 11.08.11 р. вбачається, що ОСОБА_1 отримує підвищення до пенсії як дитина війни у період, що підлягає дослідженню, у розмірі 49,80 грн.
Судом встановлено, що підвищення до пенсії ОСОБА_1 як дитині війни нараховується та виплачується УПФ м.Кузнецовська у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі: з 1 жовтня 2008 року -49,80 гривні.
Відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” Прикінцеві положення доповнені пунктом 4 такого змісту: “Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вказана норма набула чинності з 19.06.2011 р.
Водночас, на момент набрання чинності вищезазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не було встановлено нового порядку та розміру виплат, встановлених ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Такий порядок був встановлений постановою Кабінету міністрів України № 745 від 07.07.11 р., яка набрала чинності 23.07.11 р.
Отже, суд прийшов до висновку про безпідставність визначення розміру підвищення до пенсії ОСОБА_1 як дитині війни у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 р. у період з 16 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, оскільки дана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів підвищення до пенсії дітям війни суперечили вимогам ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни ", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 слід було нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії як дитині війни за період з 16 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року у розмірі, передбаченому ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
У зв'язку з тим, що стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 23.07.11 р. передбачає застосування порядку та розмірів підвищення, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, суд прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок підвищення до пенсії позивачу з 23 липня 2011 року, а тому вважає, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд вважає, що розмір мінімальної пенсії за віком, визначений у ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає застосуванню для обчислення пенсій за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як іншими нормативно-правовими актами, в тому числі і спеціальним законом, розмір мінімальної пенсії за віком не визначено. Таким чином, суд прийшов до висновку, що базою для розрахунку мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат, є прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
На підставі положень ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі ст.ст.11 71, 138, 160-163, 167 КАС України, суддя -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, починаючи з 16 лютого 2011 року і до настання передбачених законодавством підстав для припинення виплати пенсії особисто позивачу, або до зміни законодавства, що регулює вказані виплати.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілому від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії - у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, з 16 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, та провести доплату за цей період.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити ОСОБА_1 перерахунок підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” як особі, яка має статус дитини війни, - у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, за період з 16 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, та виплатити недоплачене підвищення.
На підставі п.1 ч.1 ст.256 КАС України допустити негайне виконання судового рішення у межах суми стягнення за один місяць.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: