Справа № 2-а-2228/11
26 вересня 2011 року м. Кузнецовськ
Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Демчина Т.Ю. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовську
проперерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську (надалі -УПФ м.Кузнецовська) про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, перерахунок та виплату підвищення до пенсії відповідно до ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з 22 лютого 2011 року і до настання передбачених законодавством підстав для припинення виплат особисто позивачу, або до зміни законодавства, яке регулює зазначені виплати..
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, непрацюючим пенсіонером, проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, однак розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, а також розмір призначеного та виплачуваного підвищення до пенсії не відповідають розмірам, що встановлені ст.ст.39, 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідачем до суду заперечення не подано. Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, прийшов до висновку про часткове задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.
З копії посвідчення серії В-І № 103538, виданого Рівненською облдержадміністрацією 10.11.04 р., вбачається, що ОСОБА_1 є особою, що постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
З довідки УПФ м.Кузнецовська № 1001 від 17.08.11 р. вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ м.Кузнецовська та отримує пенсію за віком.
Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 4 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
З довідки УПФ м.Кузнецовська № 1000 від 17.08.11 р. вбачається, що додаткова пенсія ОСОБА_1 нараховується та виплачується у розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08 р. «Деякі питання соціального захисту громадян».
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” Прикінцеві положення доповнені пунктом 4 такого змісту: “Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вказана норма набула чинності з 19.06.2011р.
Водночас, на момент набрання чинності вищезазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не було встановлено нового порядку та розміру виплат, встановлених ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Такий порядок був встановлений постановою Кабінету міністрів України № 745 від 07.07.11 р., яка набрала чинності 23.07.11 р.
Отже, суд прийшов до висновку про безпідставність визначення розміру додаткової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.98 р. у період з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, оскільки дана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів додаткової пенсії особам, до яких віднесено позивача, суперечили вимогам ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 слід було нараховувати та виплачувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю, за період з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року у розмірі, передбаченому ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У зв'язку з тим, що стаття 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23.07.11 р. передбачає застосування порядку та розмірів додаткової пенсії, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, суд прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії позивачу з 23 липня 2011 року, а тому вважає, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З довідки ЖЕД-2 № 2026 від 18.08.11 р. вбачається, що позивач зареєстрована та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, який віднесено до категорії зони посиленого радіоекологічного контролю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та з 15.08.98 р. не працює.
З довідки УПФ м.Кузнецовська № 1001 від 17.08.11 р. вбачається, що доплата ОСОБА_1 за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю нараховується та виплачується у розмірі 5,20 грн.
Судом встановлено, що розмір підвищення до пенсії ОСОБА_1 за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю обчислюється відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.96 р. «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.1 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, зокрема, у зоні посиленого радіоекологічного контролю, провадиться доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” Прикінцеві положення доповнені пунктом 4 такого змісту: “Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вказана норма набула чинності з 19.06.2011р.
Водночас, на момент набрання чинності вищезазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не було встановлено нового порядку та розміру виплат, встановлених ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Такий порядок був встановлений постановою Кабінету міністрів України № 745 від 07.07.11 р., яка набрала чинності 23.07.11 р.
Отже, суд прийшов до висновку про безпідставність визначення розміру підвищення до пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.96 р. у період з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, оскільки дана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і її норми щодо регулювання розмірів підвищення до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю особам, до яких віднесено позивачку, суперечили вимогам ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст.8 КАС України застосуванню не підлягають.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 слід було нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю за період з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року у розмірі, передбаченому ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У зв'язку з тим, що стаття 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 23.07.11 р. передбачає застосування порядку та розмірів додаткової пенсії, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, суд прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок підвищення до пенсії позивачу з 23 липня 2011 року, а тому вважає, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, на підставі ст.ст.39, 51, 67, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 99, 160-163 КАС України, суддя -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як потерпілому від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії - у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком, за період з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, та виплатити недоплачену додаткову пенсію.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м.Кузнецовську здійснити ОСОБА_1 перерахунок підвищення до пенсії відповідно до ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як пенсіонеру, яка проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, - у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, за період з 22 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, та виплатити недоплачене підвищення.
У решті позовних вимог відмовити у зв'язку з їх безпідставністю.
На підставі п.1 ч.1 ст.256 КАС України допустити негайне виконання судового рішення у межах суми стягнення за один місяць.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: