Ухвала від 15.12.2011 по справі 2-а/1522/6849/11

Справа № 2а/1522/6849/11

УХВАЛА

15 грудня 2011 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Кравчук Т.С., розглянувши матеріли адміністративного позову Фонду соціальної допомоги імені доктора Ф.П. Гааза до Одеської міської ради про визнання частково недійсним рішення міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

Фонд соціальної допомоги імені доктора Ф.П. Гааза (далі по тексту - Фонд) звернувся до суду з позовом до Одеської міської ради, яким просить визнати незаконним та недійсним з моменту прийняття рішення Одеської міської ради від 09.10.2011 року №1413-VI «Про встановлення розміру орендної плати громадським та благодійним організаціям»в частині стягнення орендної плати за користування Фондом приміщеннями, розташованими за адресою: м.Одеса, вул.Пушкінська, 68 та вул.В.Арнаутська,25.

З тексту адміністративного позову вбачається, що Фонд є орендарем приміщень розташованих за адресою: м.Одеса, вул.Пушкінська, 68 та вул.В.Арнаутська,25 й за умовами догорів оренди сплачує орендну плату в пільговому розмірі, проте міськрада, на думку Фонду, незаконно змінила розміри орендної плати. Позивач обґрунтовує позовні вимоги нормами цивільного законодавства, зокрема, статтею 202 ЦК України «Поняття та види правочинів», статтею 525 ЦК України «Недопустимість односторонньої відмови від зобов'язання», статтею 762 ЦК України, що регулює плату за користування майном; статтею 770 ЦК України, що регулює питання правонаступництва у разі зміни власника речі, переданої у найм.

Проаналізувавши доводи позовної заяви, врахувавши суб'єктний склад учасників процесу, суд вважає, що цей спір не відноситься до компетенції адміністративних судів.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 цього Кодексу суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі при виконанні делегованих повноважень.

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належить вирішення спорів фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Суд вважає, що предметом спору у цьому позові є договірні відносини щодо оренди об'єктів комунальної власності -приміщень, розташованих за адресою: м.Одеса, вул.Пушкінська, 68 та вул.В.Арнаутська,25, та сплати орендної плати за ці приміщення. Суд вважає, що міськрада при здійсненні повноважень власника об'єктів комунальної власності виступає не суб'єктом владних повноважень у значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини 1 статті 17 КАС, а рівноправним суб'єктом відносин щодо володіння, користування і розпорядження майном, дії якого спрямовані на реалізацію передбаченого законом права розпоряджатися комунальною власністю.

Оскільки позов виник зі спірних правовідносин, що мають цивільно-правовий характер і не пов'язаний безпосередньо із здійсненням владних управлінських повноважень, він не відноситься до компетенції судів адміністративної юрисдикції та не може ними розглядатися.

Виходячи із суб'єктного складу осіб, який визначено в позові, цей спір згідно статті 12 ГПК України є підвідомчим господарському суду.

Відповідно до п.1 ч.1. ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Частиною 3 статті 109 КАС України копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Керуючись ст.ст.3, 17,109 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом Фонду соціальної допомоги імені доктора Ф.П. Гааза до Одеської міської ради про визнання частково недійсним рішення міської ради.

Роз'яснити Фонду соціальної допомоги імені доктора Ф.П. Гааза, що даний спір належить розглядати в порядку господарського судочинства.

Повернути Фонду соціальної допомоги імені доктора Ф.П. Гааза позовну заяву зі всіма доданими документами.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя

15.12.2011