01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16.
тел. 230-31-77
про залишення позовної заяви без руху
"11" серпня 2008 р. № 02-03/
Суддя Щоткін О.В., розглянувши матеріали
за позовом Баришівського міжрайонного прокурора, смт. Баришівка
до Баришівської районної адміністрації, смт. Баришівка
про скасування розпорядження голови Баришівської РДА за № 427 від 27.06.2008р.
встановив:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Баришівського міжрайонного прокурора до Баришівської районної державної адміністрації про скасування розпорядження від 27.06.2008р. № 427.
Згідно з частиною четвертою ст. 21 названого Закону у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.
Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Приписами статті 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторонами у господарському процесі можуть бути підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача (ст. 29 ГПК України).
Відповідно до ч. 1 статті 21 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу та громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності.
Прокурор не належить до підприємств та організацій, а також до державних та інших органів, зазначених у ст. 1 ГПК України, враховуючи приписи ст. 2 ГПК України та частини четвертої ст. 29 ГПК України, якою визначено особливий статус прокурора, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди. Отже, прокурор не може бути стороною в господарському процесі в розумінні ст. 21 ГПК України, а лише несе обов'язки і користується правами сторони.
Таким чином, заява прокурора про визнання акта незаконним, яка подана на підставі ст. 21 Закону України “Про прокуратуру», не підлягала розгляду в Господарських судах України згідно з ГПК України 1991 року.
Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Як вбачається з позовних матеріалів Баришівський міжрайонний прокурор не визначив в інтересах, якого органу він подав позов, а тому, фактично подає позов як фізична особа, отже дана позовна заява не підсудна господарському суду, а тому господарський суд повертає фізичній особі - Баришівському міжрайонному прокурору згадану позовну заяву на підставі пункту 6 частини 2 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись пунктом 6 частини 2 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Повернути позовну заяву та додані до неї документи позивачу.
Суддя Щоткін О.В.