"02" вересня 2008 р.
Справа № 34/116-08-2221
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого Лашина В.В.
Суддів : Єрмілова Г.А. Воронюка О.Л.
при секретарі Толок В.В.
за участю представників сторін:
Від позивача (Представництва по управлінню комунальною власністю) - Собітнюк Н.О., довіреність № 01-13/3044, дата видачі : 24.03.08;
Від відповідача (Директор ТОВ "Елеком") - Вахній В.О., паспорт серія КК № 473321, дата видачі : 08.06.00;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 23.07.2008року
зі справи № 34/116-08-2221
за позовом Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕЛЕКОМ»
про внесення змін до договору оренди
29 травня 2008 р. Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (далі -Представництво УКВ ОМР) звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Елеком» (далі -ТОВ «Елеком») про внесення змін до договору оренди № 16/201 від 02.01.1995 р. не житлового приміщення, розташованого у м. Одесі по вул. Терешкової, 3/5 в частині розрахунку орендної плати та встановлення нового розрахунку, починаючи з 01 січня 2007 р. Позивач обґрунтовував свої вимоги тим, що відповідно до ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 р.» договори оренди державного та комунального майна, укладені до 01.01.2007 р., у 6-місячний термін підлягають обов'язковому перегляду в частині розміру орендної плати у відповідності до порядку, встановленого Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786. Також позивач зазначає, що 23.05.2007 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 301-р «Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна», в якій органам місцевого самоврядування запропоновано застосовувати у 2007 р. орендні ставки за Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна № 786 від 04.10.1995 р.
Рішенням господарського суду Одеської області від 23.07.2008 р. (суддя Фаєр Ю.Г.) у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з цим рішенням, Представництво УКВ ОМР в апеляційній скарзі просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на порушення місцевим господарським судом норм матеріального права, оскільки господарським судом не враховано, що одностороння зміна умов договору допускається відповідно до ст. 193 ГК України та ст. ст. 525, 526 ЦК України у разі встановлення цього договором або законом. Аналогічні положення містить й договір оренди № 16/201 від 02.01.1995 р. у пункті 2.4. Апелянт вказує на те, що підставою для перегляду ставок орендної плати послугувала ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 р.», якою встановлено обов'язковість перегляду розміру орендної плати у відповідності до порядку, встановленого Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 .
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши юридичну повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи, судова ко легія вважає апеляційну скаргу необґрунтованою та не підлягаючою задоволенню з наступних під став.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.01.1995 р. між Відділом не житлового фонду Одеської міської ради народних депутатів та ТОВ «Елеком» був укладений договір № 16/201 оренди нежитлового приміщення, за умовами якого відповідачу було передано у строкове платне користування нежиле приміщення першого поверху по вул. Чорноморська (Люстдорфська) дорога, 58 площею 234 кв.м під магазин терміном до 31.12.2009 р.
Пунктом 2.4. договору передбачено, що в разі зміни діючих мінімальних ставок орендної плати, остання відповідно змінюється, починаючи з дня вступу рішення (розпорядження) міськвиконкому про зміну мінімальних ставок та вноситься орендарем у строки, вказані в повідомленні орендодавця про перерахунок.
Додатковим погодженням № 3310147 від 01.11.1996 р. до цього договору сторонами визначений новий розрахунок орендної плати у відповідності до ставок, затверджених рішеннями Виконкому Одеської міської ради та додатків до нього, а також п. 5 встановлено, що розмір орендної плати змінюється у випадку зміни цін та тарифів, діючих мінімальних ставок орендної плати та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями Виконкому Одеської міської ради з моменту вступу їх в дію.
26.06.2007 р. Представництво УКВ ОМР направило на адресу відповідача листа з додатковим погодженням № 1 до договору оренди нежитлового приміщення № 16/201 від 02.01.1995 р., в якому запропонувало зміни до цього договору, а саме: в частині зміни площі з 234 кв.м на 256 кв.м на підставі технічного паспорту Одеського МБТІ та РОН від 29.10.1996 р., а також в частині зміни розміру орендної плати, починаючи з 01.01.2007 р., на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786, в зв'язку з чим встановлена сума орендної плати у розмірі 5169,07 грн. з урахуванням ПДВ. Проте відповіді на цей лист позивач не отримав.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Представництва УКВ ОМР, господарський суд виходив з того, що Методика розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 не розповсюджується на оренду комунального майна, а постанова Кабінету Міністрів № 301-р від 23.05.2007 р. носить рекомендаційний характер. Як зазначає суд першої інстанції, Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затверджена рішенням Одеської міської ради № 4840-IV від 09.11.2005 р., чинна та зміни щодо орендних ставок до неї не вносились, а тому достатніх правових підстав для внесення змін до договору оренди нежитлового приміщення № 16/201 від 02.01.1995 р., укладеного між сторонами, господарський суд не знайшов.
Аналізуючи матеріали справи, законодавство, що регулює питання оренди комунального майна, судова колегія доходить до висновку про те, що судом першої інстанції цілком вірно були встановлені обставини справи та ним дана правильна юридична оцінка із застосуванням до спірних правовідносин належних норм матеріального із дотриманням норм процесуального права.
Посилання Представництва УКВ ОМР на порушення господарським судом ст. 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 р.», Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 та постанови Кабінету Міністрів «Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна» № 301-р від 23.05.2007 р. судова колегія вважає помилковим з огляду на таке.
Дійсно, статтею 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 р.» встановлювалось, що у 2007 році орендна плата за державне та комунальне майно повинна визначатися відповідно до її ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також було надано право Кабінету Міністрів України затверджувати індикативні ставки орендної плати для державного та комунального майна, яке передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі. Окрім цього встановлено, що договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми.
Натомість, Кабінетом Міністрів України не затверджувався порядок розрахунку орендної плати за користування комунальним майном.
Так, існує Методика розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786, однак її дія розповсюджується та її межами регулювання є правовідносини з оренди саме державного майна.
Постановою Кабінету Міністрів «Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна» № 301-р від 23.05.2007 р. передбачається, що відповідно до статті 118 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» рекомендувати органам місцевого самоврядування застосовувати у 2007 році орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств та нерухомого державного майна, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. N 786 під час визначення розміру орендної плати за комунальне майно, що передається в оренду в містах обласного значення, мм. Києві та Севастополі. Тобто, зазначена постанова носить не обов'язковий, а рекомендаційний характер. До того ж, з тексту згаданої постанови чітко простежується те, що Кабінет Міністрів України переклав вирішення та оформлення питання встановлення розміру орендної плати саме на органи місцевого самоврядування.
Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затверджена рішенням Одеської міської ради № 4840-IV від 09.11.2005 р., як правильно було зазначено судом першої інстанції, досить чинна та саме її положеннями регулюються питання визначення розміру орендної плати за користування комунальним майном в м. Одесі. Змін до неї у відповідності до рекомендацій Кабінету Міністрів України внесено не було.
Твердження апелянта про відсутність необхідності внесення змін до зазначеної Методики № 4840-IV від 09.11.2005 р., судова колегія вважає необґрунтованим, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» саме органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Тобто, враховуючи положення ст. 59 зазначеного Закону, лише після винесення органом місцевого самоврядування відповідного нормативного акту або внесення змін до існуючого, який регулює питання розміру орендної плати за користування комунальним майном, стане обґрунтованим внесення змін до договорів оренди комунального майна. Доки цього не відбулось та не встановлено інше шляхом підписання договору на підставі свободи волевиявлення, у спірних правовідносинах діє чинна Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затверджена рішенням Одеської міської ради № 4840-IV від 09.11.2005 р.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності, а для об'єктів, що перебувають у комунальній власності - органами місцевого самоврядування.
За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області відповідає обставинам справи та вимогам закону, а тому достатніх правових підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 103-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради залишити без задоволення, а рішення господарського суду Одеської області від 23.07.2008 р. по справі № 34/116-08-2221 - без змін.
Головуючий В.В. Лашин
Суддя Г.А. Єрмілов
Суддя О.Л. Воронюк
Постанова підписана________________